Не се очаква скок в цените на имотите заради новата директива за енергийна ефективност след 2021 г.
Възможен е ръст от около 150-200 лв. на квадратен метър, но спестеното от енергия ще е в пъти по-големи размери
Ивайло Алексиев е изпълнителният директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Той бе в Бургас по случай откриването на второто издание на Националанта конференция „Почти нулевоенергийни сгради“, в която взе участие и зам.кметът на Бургас по европейски политики и околна среда Руска Бояджиева. Повод за свикания форум е приетата директива, че всички нови сгради, строени след 2020 г., трябва да отговарят на определени еко стандарти, да използват специални материали за топлоизолация и възобновяеми източници на енергия.
Флагман разговаря с Ивайло Алексиев преди откриването на конференцията, по основните аспекти покрай новата европейска директива, която влиза в сила от 1 януари 2021 г.
- Г-н Алексиев, какво представлява една сграда с почти нулева енергийна ефективност?
- По националната дефиниция – това е сграда, която е много ефективна и една голяма част от енергията към нея се доставя от възобновяеми енергийни източници.
- Има ли начин, по който да се докаже експериментално твърдението, че тези сгради са по-енергийноефективни от останалите?
- В Експо център Флора в Бургас ще се проведе експеримент, който ще докаже точно това. Отвън ще се постави лед в два различни макета на сгради – една по стария модел и една по новия. Ще се наблюдава в коя от двете ледът ще се разтопи по-бързо. Резултатът ще бъде показателен, убеден съм, че в по-енергийноефективния макет замръзналата вода ще се разтопи по-бавно.
- Има ли в Бургас вече такива сгради?
- Нямам информация, но Община Бургас проявява много сериозен интерес в тази насока. За момента този тип сгради не са задължителни, но това ще се промени от 1 януари 2021 г., когато влизат в сила новите директиви.
- Нулевата енергийна ефективност свързана ли е със възобновяемите енергии – например соларните панели?
- Абсолютно – по дефиниция сградата, която има нулева енергийна ефективност използва възобнвяема енергия. Преференции към определен вид технология няма, така че всички методи за възобновяема енергия са приложими към проектирането и изпълнението на такива сгради.
- Още преди десетина години се говореше за това задължаване – всички сгради да черпят енергия от възобновяеми източници. Но се говореше сякаш за по-ранен период, преди 2021 г. Защо е това забавяне?
- Има много и най-различни стандарти, които са свързани със сградното строителство, включително нискоенергийна, пасивна и плюсовоенергийна сграда. Но те до момента не бяха формализирани никъде като политическо намерение и като документ. А вече в директивите, които действат, това присъства като изрично изискване в Европейския съюз.
- А би ли се вдигнала цената на имотите, при положение че влизат тези съвсем нови изисквания?
- Към настоящия момент това е спорно, защото опитът е доста ограничен. Това е нещо съвсем ново, а европейските практики са изключително противоречиви. Има проекти, които са реализирани много по-скъпо, има и такива, които са изпълнени и по-евтино от стандартно строителство.
- Много хора биха се притеснили, че цените на такива жилища ще скочат допълнително с 10-15, а защо не и 20%?
- Още си спомням времето, когато смениха коефициента за топлопреминаване на стените – от 0.5 до 0.28 или казано иначе – почти двойно по-ниско. Тогава такива изолации на българския пазар не се предлагаха. Съответно в началото търговците казаха, че щом е два пъти по-голяма изолацията, ще струва и два пъти по-скъпо. Но няколко месеца по-късно се оказа, че това изобщо не е така. Увеличението в цената на изолацията беше между 10 и 15%. Затова когато едно изискване влиза в сила мащабно, пазарът обикновенно сам регулира цените.
- Да очакваме ли скок в цените на новите имоти след 2021 г.?
- Не е изключено, но не е доказано, че изпълнението на такива сгради значително оскъпява цената. Още повече, че са направени официални изчисления, които сочат, че оскъпяването ще е в порядъка между 150 и 220 лв. на кв.м. При цени от няколкостотин евро на квадрат, това е приемливо.
- А какво ще се случва със старото строителство?
- Добре е да се намерят правилните подходи и там, където е технически възможно и икономически изгодно, при сериозни интервенции да се спазва същия стандарт.
- Нулево енергийноефективни ли са санираните блокове в страната по националната програма?
- Те са с много по-висока енергийна ефективност от преди, но не отговарят на това ново предизвикателство, за което говорим ние.
Ще има скок назад и най вероятно старите сгради да стоят празни.
Затова предлагам общината да почне да ги излупва и да ги разрушава.
На тяхно място слагайте нови премислени сгради със програми за месечно подържане и модерна администрация.