След колко време можем да седнем зад волана, ако сме пили алкохол
Има своеобразна формула, чрез която може да се ориентираме
Някои шофьори през по-топлите месеци не могат да устоят на изкушението да изпият студена бира, а след това чакат часове, докато най-накрая могат да се качат зад волана. Кога наистина можем да използваме колата си след консумация на алкохол?
На начина, по който хмелът излиза от човешкото тяло, влияят няколко фактора. Това зависи от пола (при мъжете, хмел "изчезва" по-бързо, отколкото при жените), възраст, тегло, физическо състояние, здраве, и количеството на изядената храна. Ако човек има проблеми с черния дроб, то алкохолът излиза за по-дълго време от кръвта. Също така върху този процес има влияние и особеностите на храносмилането. Някои хора усвояват храната по-бързо от други.
Ако, например, обикновен човек с тегло около 75 кг изпие 0,5 литра водка, тогава той ще има 2,5 промила алкохол в кръвта си. Има своеобразна формула, чрез която може да се ориентираме, като изчислим времето за изчакване, докато алкохолът изчезне от кръвта. Става въпрос за водка, но може да се използва с подходящи изменения в случай на употреба на други алкохолни напитки. Съгласно тази формула количеството на необходимите часове на изчакване е равен на обема консумирана водка в милилитри, умножен с коефициент 0.05. Така, 0,5 литра водка напълно "напускат" човешкото тяло за 25 часа.
Според тази формула, за средностатистическия здрав мъж с тегло 70-80 кг, са необходими около 2 часа, за да се премахне една бутилка бира (0,5 л) от организма му. Но е по-добре този период да се увеличи с 1,5 пъти. Тогава няма да има дори миризма на алкохол от устата. От тялото на жените, както казахме, алкохолът изчезва много по-бавно, отколкото от тялото на мъжете.
Не забравяйте, че алкохолът е най-големият враг на водача. Ако сте пили - в никакъв случай не сядайте зад волана!