Huawei може да остане и без процесори за телефоните си
Британската компания ARM е решила да преустанови всякакви бизнес отношения с гиганта
Трудностите за Huawei продължават да се трупат, като китайската компания остава и без един от основните си партньори в разработката на процесори за мобилните си телефони. Причината този път обаче е извън САЩ - британската компания ARM е решила да преустанови всякакви бизнес отношения с Huawei, съобщава БиБиСи, като се позовава на вътрешни документи, които е получила, пише vesti.bg.
ARM е компанията, която стои зад едноименната процесорна архитектура. Тя е част от преобладаващата част от процесорите за мобилни телефони по света, като се използва от много компании и производители на чипове. Сред тях е и Huawei, която използва ARM архитектура за своите чипове Kirin.
ARM е базирана във Великобритания и затова американските санкции не би трябвало да влияят за нея. Според документите на компанията обаче, в разработките ѝ има технологии с американски произход. За да не рискува да загуби достъп до тях, ARM решава да се съобрази със санкциите и е инструктирала служителите си да спрат всички активни договори, поддръжка и други взаимоотношения с Huawei и дъщерните ѝ компании. ARM дори е казала на служителите си да не говорят по бизнес със служители на Huawei, ако се срещнат с такива по време на събития и конференции.
В коментар пред БиБиСи, ARM казва, че води разговори с американското правителство, за да се увери, че не нарушава нищо, като допълва още, че цени партньорството си с Huawei и се надява на бързо решение на проблема. Самата Huawei също коментира, че цени партньорството си и разбира, че на някои от тях се налага да взимат решения под политически натиск.
В дните след издаването на забраната, Huawei обяви, че има план "Б", който включва алтернативна операционна система. Компанията заяви още, че се е подготвила и с процесори, като има натрупан складов резерв и способност сама да си осигурява чипове занапред.
Скандалът и ограниченията се случват в критичен момент и от гледна точка на навлизането на мобилните мрежи от пето поколение. Точно сега телекомите по света инвестират в оборудване за 5G мрежи, като Huawei е сред основните доставчици на такава техника. Американските компании вече не могат да купуват това оборудване и трябва бързо да търсят алтернативи.
Има и очаквания, че и други телекоми по света ще потърсят други решения, за да не рискуват потенциално въвеждане на санкции и от техните държави или просто за да не се окаже, че американски компании не искат да работят с тях заради оборудването. Самата Huawei също може да има още проблеми с осигуряването на лицензи за технологията.
"Това е пълна бъркотия и се случва в критичен момент за навлизането на 5G", коментира главният редактор на специализирания телеком сайт Алън Бъркит-Грей.
Онлайн изданието Ars technica отбелязва и друг проблем за Huawei, който тепърва ще се проявява. Хардуерът е постижим, операционната система е по-трудна, но възможна, но приложенията ще са големият проблем.
Дори и Huawei да си направи процесори и операционна система, най-важното за потребителите ще са приложенията. А повечето от най-популярните приложения са американски. Освен всички услуги на Google, вероятно за Huawei недостъпни ще станат и услугите на Microsoft, Facebook, Twitter, Amazon, Netflix, Instagram, Snapchat, Messenger, WhatsApp, Uber и стотици други приложения.
А разнообразието и достъпът до най-новите приложения е сред основните изисквания на потребителите. И докато Huawei може да си осигури алтернативен хардуер и операционна система, няма как да предложи алтернатива на популярните мобилни приложения.
За сега тя има срок до 19-ти август да продължи да работи с американски компании. След това ще предстои ново разглеждане на потенциално удължаване на срока. Има вариант Huawei да продължи да получава подобни отсрочки и компанията да се държи "изкъсо". По-добрият изход за нея ще бъде пълна отмяна на забраната, а най-лошият - окончателното ѝ въвеждане.