Оставките в ГЕРБ – висок стандарт за изключителна предизборна паника
Бойко Борисов е готов да жертва всичко живо около себе си, за да не падне от власт
Бойко Борисов наложи един изключително висок стандарт – подават се оставки и при най-малкото съмнение. Това е една от актуалните опорни точки в партия ГЕРБ.
Повод за нея е принуждаването на политици да се оттеглят покрай сагата „апартаментгейт”.
Натискът идва от лидера Бойко Борисов, който изглежда панически се лишава от верни кадри заради предизборната ситуация.
Ако ГЕРБ загуби евровота, премиерът ще трябва да подаде оставка, а това в момента Борисов явно не може да си позволи. Падне ли от управлението, влиянието му в държавата ще е под въпрос. След броени месеци започва процедурата по избор на нов главен прокурор, който може да създаде много проблеми на лидера на ГЕРБ.
Тъжна публична тайна е, че държавната власт използва лостове, за да влияе върху избора на ключовите фигури в съдебната система. Едва ли е случайно, че в мандата на Сотир Цацаров на премиера Бойко Борисов бе осигурен доста неприличен прокурорски комфорт.
Едва ли е случайна и репликата „не ми се подсмихвай, ти си го избра” на гостуващия преди няколко години в къщата на Борисов прокурор Николай Кокинов по отношение на Цацаров.
„ГЕРБ има високи стандарти. От 30 години за първи път виждам в дадена партия - ГЕРБ, един изключително висок стандарт, наложен от Борисов. Дисциплината е невероятна, подават се оставки при най-малко съмнение", заяви наскоро станалият за смях Антон Тодоров, който първо написа книгата „Шайка” против ГЕРБ и Бойко Борисов, а после стана най-ревностен техен апологет.
Самият Тодоров бе принуден именно от Борисов да подаде оставка като депутат, както обясни премиерът. Повод бяха заплашителни думи към тв водещия Виктор Николаев.
От 44-ото Народно събрание си тръгнаха още няколко народни представители от ГЕРБ. Това са Димитър Гамишев, Живко Мартинов-Суджука, Делян Добрев и дори председателят на парламентарната група Цветан Цветанов.
Любопитно е, че един от представителите на партията, който е със свален имунитет, минава между капките.
Става въпрос за Борис Кърчев от Старозагорския избирателен район.
През ноември 2018 г. главният прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета на Кърчев.
„В резултат на подадени сигнали от гражданин и НПО е започнала проверка, която е установила достатъчно данни за извършено от Борис Кърчев данъчно престъпление”, съобщиха тогава от държавното обвинение. Това звучи доста повече от „най-малко съмнение”. Оставка обаче няма.
Късметът на депутата от ГЕРБ вероятно е в това, че имунитетът му бе поискан заедно с този на още петима народни представители, като „бомбата” тогава бе Елена Йончева. Така скандалът около Кърчев бе заглушен.
Пък и все още евроизборите не бяха на хоризонта.
Изключително високият стандарт на ГЕРБ с оставките в момента е нищо повече от предизборна паника на Бойко Борисов, който изглежда е готов да жертва всичко живо, за да не падне от власт.
Последното приношение на Борисов, впрочем, е шефът на полицията в Габрово, с което той се надява да успокои избеснелия електорат след възникналото напрежение там.
Сред нещатните сътрудници на народни представители в действащото Народно събрание са: бившите министри Ангел Найденов, Емилия Масларова, Петър Димитров, Антон Станков, Петър Мутафчиев, Асен Гагаузов, Румен Овчаров, Нихат Кабил, кметицата на Перник д-р Церовска, кметът на Кърджали Хасан Азис, бившият кмет на Разлог Любен Татарски, адв. Менко Менков, ( правен защитник на Цветан Цветанов), бившият съпредседател на ДПС Рушен Риза, бившият заместник-председател на парламента Янаки Стоилов, бившият заместник-министър Явор Куюмджиев, журналистът от “Сега” Петьо Цеков, бившият генерален директор на БНТ Иван Токаджиев, състезателят по стрелба Таню Киряков, общинският съветник Карлос Контрера, актьорът Банко Банков, областният председател на БСП в Кърджали Милко Багдасаров, журналистът Ивайло Данаилов, бившият заместник-министър на екологията Чавдар Георгиев, Альоша Маков Даков ( син на бившия партизанин и вицепремиер 1971-78 г. Мако Даков), бившият депутат Красимир Премянов, съпругата на Волен Сидеров Деница Гаджева.
Актьорът-депутат от ГЕРБ Евгени Будинов е приютил изгонения от ПГ на ГЕРБ, автор на книгата “Шайката: Бойко, Росен, Цецо”, Антон Тодоров.
Нещатен сътрудник на Стефан Апостолов Апостолов е Апостол Стефанов Апостолов - бащата е вкарал в парламента сина си като сътрудник по “младежките политики”.
Изненада! Александър Пенков със СРЕДНО образование е сътрудник по “правни въпроси” на депутата Стефан Иванов Бурджев.
И още една изненада! Бившият ТВ водещ Янчо Пеков Таков е сътрудник на бившия ТВ водещ Тома Томов.
Младен Мондешки, брат на Момчил Мондешки (онзи от записа на “двете каки”) , наричани господарите на Троян, е сътрудник на Джейхан Хасанов Ибрямов, депутат от ДПС - по юридически въпроси.
Георги Димитров Шапков е сътрудник по “вътрешна сигурност” на д-р Емил Серафимов Тончев, депутат от ГЕРБ. Ето какво се знае за Шапков. През 2012 г. тогавашният вицепремиер и вътрешен министър Цветан Цветанов купонясва на рождения му ден в село Делчево. През 2019 г. фирма на Георги Шапков прави вътрешното обзавеждане на луксозния апартамент с частен асансьор на Цветан Цветанов в кооперацията “Летера”. Злите езици твърдят, че стойността му е половин милион, но г-н Цветанов не отговаря на въпроси за такива дреболии. За милионите, спечелени от бизнесмена с прякор “Шапката” от обществени поръчки може да видите ТУК.
Лично решение на народните представители е дали и колко да плащат на сътрудниците си от т.н. представителни разходи.
Малко смешно е – бивши членове на БКП , станали демократи , създават една собствена структура за вечност.
Но ако малко се вгледаме по прицизно -ГЕРБ се тресе от скандал в скандал. КОлко са богопомазаните , не само на ниски цени апартаменти , еврофондове , далавера след далавера но ако се направи проверка от къде е капитала им ще стане срив,Големият въпрос – на власт на всяка цена , е та Тодор Живков бил 30 г , Борисов май е вече 10 г – Господа демократи , Вие срещу какво се борихте и какво прилагате. Ясно е , че всяко нещо има начало и краи , така че следва да се приеме . не може без загуба , друг е въпросът че структурата е като мафия . Даже да загубят евроизборите , избор на гл прокурор или други избори , друга партия да доиде на власт , промяна и да се очаква ще стане мечта. От горе до низините , всичко е опорочено в тази държава . много време, силна ръка ще е нужна за да се стопират много лоши практики в администрацията на страната .