АГ отделението на УМБАЛ „Дева Мария“ може да защити най-високото ниво на компетентност в България
В нашето отделение специализантите и младите специалисти ще бъдат обучени на абсолютно всичко, те са ни приоритет
Доц. д-р Георги Хубчев е акушер гинеколог със специализации по тазова хирургия, лапароскопска хирургия, урогинекология, онкогинекология, гинекологична ендокринология и 4D ехография
Доц. д-р Георги Хубчев е новият началник на отделението по акушерство и гинекология на университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. Той е акушер гинеколог със специализации по тазова хирургия, лапароскопска хирургия, урогинекология, онкогинекология, гинекологична ендокринология и 4D ехография (пренатална диагностика). От 2004 до 2019 г. доц. д-р Хубчев е началник на Акушеро-гинекологичния комплекс в УМБАЛ „КАНЕВ“ в Русе.
- Доц. д-р Хубчев, цял живот сте живели в Русе, 15 години сте началник на Акушеро- гинекологичния комплекс там, какво Ви накара да напуснете подредения си живот край Дунава и да пристигнете в Бургас, за да оглавите отделението по акушерство и гинекология на УМБАЛ „Дева Мария“?
- Аз съм свързан с университетска болница „Дева Мария“ още от нейното създаване. Бях методичен ръководител на отделението по акушерство и гинекология, гостуващ акушер- гинеколог и съвсем естествено беше в един момент да остана в Бургас. Ако има причини за това мое решение, на първо място със сигурност е амбицията на собствениците да се върви напред и да се създава нещо ново. Впечатлен бях от създаването на отделение по медицинска онкология, което открива бъдещето на един затворен цикъл при онкогинекологията. Работя онкогинекология и тазова хирургия от 1996 г. и няма как този факт да не ми повлияе. На второ място е съвременната апаратура, с която разполага отделението по акушерство и гинекология и която в най-скоро време ще бъде допълнена. За тези десет години в университетска болница „Дева Мария“ съм направил близо 5000 операции, от които около 45% са лапаро-ендоскопски. Оперирали сме хиляди жени с вагинално изсипване и инконтиненция, което означава незадържане на урина. Тук за първи път бяха въведени слинговете, с които помогнахме на изключително много жени, страдащи от инконтиненция. При този метод успеваемостта ни е около 94%, каквато е и световната статистика. В годините имахме няколко случая на родилки, развили усложнения по време на раждането, които буквално върнахме от оня свят.
- Познавате добре отделението, какви са Вашите планове като негов ръководител?
- Обучението на младите лекари ще бъде приоритет. Имаме както специализанти, така и млади специалисти, които са много амбициозни, много качествени лекари. Виждам техния напредък и тяхното желание за развитие- те идват дори в извънработно време в болницата, интересуват се от случаите в отделението, искат да учат, да попиват от опита. За мен е много важно да предам опита си и сега имам тази възможност. В нашето отделение специализантите и младите специалисти ще бъдат обучени на абсолютно всичко- онкогинекология, тазова хирургия, лапаро- ендоскопски операции, хистеро-резектоскопии, урогинекология, рискова бременност с амниоцентеза и хорионбиопсия, акушерство- всичко. На малко места в България може да се случи това и ние сме едно от тях. Всички тези дейности са сертифицирани. Другият приоритет ще бъде повишаване нивото на компетентност на отделението. Работим рутинно тазова хирургия, имаме огромен опит в рисковата бременност и заслужаваме отделението да защити третото, най-високо ниво на компетентност в България, както и да получи престижното име Клиника по акушерство и гинекология. Не на последно място сме задължени на прекрасната неонатология под ръководството на д-р Мария Търнева, която имаме в болницата и която е трето ниво.
- Казахте, че една от причините за Вашия интерес към УМБАЛ „Дева Мария“ е затварянето на лечебния цикъл с откриването на отделението по медицинска онкология...
- Да. Вижте, това е много важно. В Русе работя онкогинекология повече от 20 години. Но след оперативната интервенция, пациентките си отиват в техните градове и там започват онкотерапията си.Така се губи връзката между лекаря и оперирания пациент. Идеалният вариант е всичко да бъде на едно място и ако се налага консултация между онкогинеколога и онколога, тя да бъде направена веднага.
- 10 години пътувахте между Русе и Бургас, как издържахте на това натоварване?
- Няма да излъжа, че е лесно, напротив- много е натоварващо. Но професията е такава- лекарят няма работно време, когато има пациент. Идвал съм посред нощ в Бургас, и в дъждове, и в снегове, и във виелици. Но е имало нужда от мен и това е било моят лекарски дълг. Помня една възрастна пациентка, която бях оперирал. На влизане в Русе ми се обадиха да ми кажат, че се е влошила- обърнах колата и се върнах в Бургас. Но професията не е само натоварваща, тя е и много удовлетворяваща. Лекарите се борим срещу природата и да печелим тези битки е нашата отплата за професионалния избор, който сме направили.