Професионалната гимназия по селско стопанство и лека промишленост в Карнобат е домакин на Десетото юбилейно национално състезание „Млад фермер 2019“
Състезанието ще се проведе от 21 до 23 март, ще вземат участие 22 професионални гимназии по селско стопанство в Южна България
Професионалната гимназия по селско стопанство и лека промишленост в Карнобат е домакин на регионалния етап за Южна България на престижното национално състезание „Млад фермер 2019“. Юбилейното десето издание, организирано от Министерството на образованието и науката, в партньорство с Аграрния университет в Пловдив и Регионалния инспекторат на образованието в Бурас ще се проведе в дните от 21 до 23 март 2019 г.
Отбори от 22 училища по селско стопанство, най-добрите в Южна България ще се впуснат в надпреварата за титлата „Млад фермер“. Те ще показват своите знания и умения в областите животновъдство, растениевъдство и механизация на селското стопанство.
Днес бе даден официален старт на състезанието, като втори домакин бе Институтът по земеделие в Карнобат, на чиято територия ще се проведат трите модула. Учениците ще доят крави във фермата в село Екзарх Антимово, община Карнобат, ще разпознават семена и ще покажат как професионално се управлява трактор, колко добри са в решаването на тестове по специална подготовка.
На церемонията по откриването на Десетото национално състезание „Млад фермер 2019“ присъстваха държавният експерт в Дирекция „Професионално образование“ към Министерството на образованието и науката инж. Маргарита Гатева, зам. областният управител на Бургас Владимир Крумов, кметът на Община Карнобат Георги Димитров, старши експертът РУО- Бургас Павлина Алексиева, проф. д-р Нурретин Тахсин и доц.д-р Манол Деллев от Аграрния университет в Пловдив и зам.-кметът на Община Карнобат Мария Генова.
В залата бяха още проф. д-р Дарина Вълчева, доц.д-р Маргарит Илиев и инж. Веселина Праматарова от Института по земеделие в Карнобат, както и собственикът на кравефермата в с. Екзарх Антимово - г-н Вангел Лолов - партньор на състезанието, един от най-големите ни млекопроизводители.
"Десет е крехка възраст, но в човешкия живот, за едно състезание е натрупан опит и перспектива, защото е значима същината му. За нас селското стопанство е голямо предизвикателство. Без Института по земеделие не можем, защото с промяната на климатичните условия тук се създават сортове, които са ориентирани към същината на това, което природата може да даде, а ние го добавяме като ресурс. Община Карнобат има 540 хил. дка обработваема земя, всичката сме я разорали, не ни стига дори, защото даже обработваме земя, която е част от пътната мрежа. Това означава, че имаме потребност от нея.
В днешно време една машина изисква знания, не само умения. По-трудно се управлява комбайн отколкото БМВ. Селското стопанство не е онова, което създаваше поминък според представите на миналите поколения. Интензивното земеделие иска интензивно образование! Състезанието е състезание, но за мен е важен духът и смисъла на тази надпревара на знания, за да отстояваме позицията си на истински напренали, съвременни български фермери“, каза в приветственото си слово кметът на Карнобат Георги Димитров.
В препълнената аула на Института по земеделие приветствие поднесе и инж. Бисерка Атанасова, директор на Професионалната гимназия по селско стопанство и лека промишленост в Карнобат. "Идеята на състезанието е не само да поддържаме състезателния дух в бъдещите земеделци, но и привлечем вниманието на бизнеса, да обърнем поглед към децата, защото те са бъдещите специалисти, те са най-важната част на образованието. Това състезание събира най-мотивираните, най-можещите и знаещи ученици в областта на земеделието, животновъдството и селското стопанство“, каза тя, обръщайки се към представителите на държавата и академичните ръководители. Словото й бе посрещнато с бурни ръкопляскания от учениците.
Регламентът на състезанието включва три етапа, в които ще се демонстрират практически знания и компетенции в растениевъдството, животновъдстото, земеделската техника и прилагането им в областта на фермерството. Всеки отбор е в състав от трима ученици, които ще се надпреварват в трите модула.
На 23 март, след приключване на състезателния ден, ще се състои тържественото закриване и награждаване на победителите. Всички класирали се състезатели с право за участие във финалния кръг на националното сътезание в Добрич и ще бъдат приети в желана от тях специалност в Аграрния университет в Пловдив, без да участват в класирането.
Състезанието започна по стар български обичай, като претендентите за титлата преминаваха тържествено през входа на Института, отчупвайки от питата на красиви съученици в народни носии.