Археологическият комплекс „Акве Калиде“ е готов за посетители
В следващия етап от социализацията на "Акве Калиде" предстои да бъдат консервирани и градежите в източната част на обекта, а над тях се предвижда да бъде изграден учебен музей с копие на римска баня
Удобни пешеходни пасарелки вече позволяват на всеки посетител да се запознае отблизо с древните забележителности на туристически комплекс "Акве Калиде". Изграждането им е част от поредния етап от реставрацията и консервацията на археологическия обект край Бургас. Кметът Димитър Николов и директорът на Регионалния исторически музей Милен Николов откриха днес новото съоръжение и разгледаха старините в истинските им мащаби.
"Преди 11 години започнахме да търсим различни източници на финансиране - със собствени средства на Община Бургас, от републиканския бюджет и различни програми, за да стартираме археологическите разкопки. Разкритото досега е малка част, която обаче ни дава основание да продължим с дейностите по реставрация. Следва да осигурим средства за обследване за следващия етап, за да имаме готовност да направим експозиция и по-достъпно всичко, което е открито. Подготвяме и проект към ОП "Регионално развитие", с който да включим в общ туристически продукт "Акве Калиде", църквата "Св. Св. Кирил и Методий", остров "Света Анастасия" и Ченгене скеле", сподели кметът Димитър Николов.
"Благодарение на тази политика в последните години културно-историческия туризъм в Бургас вече има сериозни видими резултати. Остава да надграждаме като продължим с реставрацията, консервацията и експонирането на археологическия обект", допълни директорът на регионалния исторически музей Милен Николов.
Освен достъпната среда, по цялото протежение на пешеходните пасарелки е монтирано декоративно цветно осветление, което прави възможно и още по-атрактивно разглеждането на най-посещаваните бани в Източна Европа в продължение на две хилядолетия. Също така е отводнен и реставриран студеният басейн на римските терми, и са запечатани градежите в цялата южна част между аподитериума /съблекалня/ и банята на Сюлейман Великолепни.
В следващия етап от социализацията на "Акве Калиде" предстои да бъдат консервирани и градежите в източната част на обекта, а над тях се предвижда да бъде изграден учебен музей с копие на римска баня. Последните дейности по консервация и реставрация на ТК "Акве Калиде" са част от проект "Общото културно наследство без граници-TOGETHER", финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България - Турция 2014-2020 г.