От Античността или от Новото време - бургаски археолог ще запознае публиката, как се датират находките
Лекцията "Висулки представящи изображения на кон с мъжка глава“ ще се състои тази събота от 11:30 ч.
Историята за това как химически анализи промениха с 10 века датировката на емблематичен археологически предмет, ще разкаже бургаски археолог по време на традиционната лекция в музея тази събота – 16 март. Д-р Йото Валериев ще представи данни от интердисциплинарни изследвания върху метални висулки с изображения на кон с мъжка глава.
Археолозите от средата на миналия век свързваха тези любопитни ювелирни изделия с българската материална култура от периода на Първото българско царство (VII–XI в.), определяха ги като изработени от бронз и ги разглеждаха заедно с друг вид паметници – т. нар. бронзови амулети конници, датирани в периода VI–XI в. Предприетите в последните години анализи обаче, коригираха представата за съставния им материал и датировката като ги отнесоха към Късното Средновековие и по-конкретно в XIX в.
Лекцията „Висулки представящи изображения на кон с мъжка глава“ ще се състои тази събота (16 март), от 11:30 ч. в Етнографския музей на ул. „Славянска” 69. Входната такса е преференциална - за възрастни 2 лв., а за учащи и пенсионери – 1 лв.