Марс е имал система от подземни води в планетарен мащаб
Откритието дава допълнителна тежест на хипотезата, че Марс някога е бил планета, поддържаща извънземен живот
Учени откриха първото геологическото доказателство за древна система от поземни води в планетарен мащаб на Марс, изградена от свързани помежду си подземни езера. Пет от тях може би са съдържали в себе си минерали, които са нужни за появата на живот.
Ново проучване разкрива, че древния Марс е имал такава система, което потвърждава досегашните теории за Червената планета. То е проведено от ESA – Европейската космическа агенция, съобщава RT.com.
„Ранният Марс е бил водна планета, но като климатът се е променил, тази вода се е оттеглила под повърхността, за да оформи басейни и подземни езера“, казва съавторът на изследването Франческо Салесе. „В проучването проследихме тази вода, тъй като обема й, както и ролята все още подлежи на дебат. Така установихме първото досега конкретно доказателство за океан на Марс.
Учените са изследвали 24 дълбоки затворени кратери в северното полукълбо на планетата, които били дълбоки 4000 метра под ‚морското ниво“ на Марс. Дъната им са били изваяни така, както само течаща вода може да създаде.
„Тези езера са съществували допреди 3.5 млрд. години и може да са били съвременници на изчезнал марсиански океан“, казва другият съавтор Джиан Габриел Ори, който обясни, че въпросните водни басейни най-вероятно са били свързани с окена, съществувал преди около 3-4 млрд. години.
Изследователите са въодушевени от откритието на различни минерали в 5 от езерата, включително глина, карбонати и силикати. Откритието дава допълнителна тежест на хипотезата, че Марс някога е бил планета, поддържаща извънземен живот.