Министър отхвърли офертата на Сава Чоролеев държавата да купи терена на Корал
Неоправдано е да отчуждаваме, в момента там не може да се строи, смята Петя Аврамова
Регионалният министър Петя Аврамова не хареса офертата на бизнесмена Сава Чоролеев за изкупуване на земите, предвидени за строеж на ваканционен комплекс на бившия къмпинг „Корал”.
В кулоарите тя бе попитана от журналисти дали има стартирани отчуждителни процедури заради частните дюни и строежите до морето.
„Не, не са стартирани, но обмисляме и тази възможност, защото има терени с много малка площ на дюните в голям терен. Тогава за мен е неоправдано в терен от 4 декара да отчуждим 100 квадрата дюни, защото останалата част от терена остава с възможност за строеж. Така че за мен там е неоправдано да отчуждаваме. Така че нека да направим анализ, нека работната група да приключи своята работа и ще ви информираме за предложенията, които те са направили”, коментира Аврамова.
Въпросните 4 декара, които министърката визира, всъщност са на къмпинг „Корал”, стана ясно от изявлението й после.
Петя Аврамова бе попитана дали държавата обмисля да купи имота на инвеститора след неговата оферта, за да може теренът да остане за обществено ползване.
Тя отговори: „Това, което знам за тази заявка на собственика – да бъде овъзмезден за този терен… Точно него визирах преди малко, че на 4 декара терен има 100 квадрата дюни. Така че дюните не са пречка за реализиране на строителство, защото са малка част от тази площ. Ако българските граждани решат държавата да изкупи тези терени по Черноморието, които са придобивани през 2006 – 2007 г., по някакъв начин – нека да попитаме българските граждани искат ли в пясъците на Черноморието да изтече една магистрала. И искат ли над милиард да бъдат дадени за изкупуване на тези терени. А пък този терен на „Корал”, който визирате, има забрана от 2014 г. на МОСВ – заповед за спиране на строителство, която не е отменена и тя е потвърдена от Върховния административен съд. Така че в момента там не може да се строи и не са стартирали никакви процедури по екологичното законодателство, за да се получи разрешение и отпадане на тази заповед.”
Преди това регионалната министърка обясни, че с нейна заповед е създадена междуведомствена група заради скандалите по Черноморието през последните седмици.
„В нея участват Агенцията по геодезия, картография и кадастър, ДНСК, както и колеги от останалите министерства, които имат отношение към строежите по черноморското крайбрежие – това е Министерството на туризма, както и Министерството на околната среда и водите”, заяви Петя Аврамова.
Тя очаквала прецизен анализ на всички случаи във времето, свързани със стартирали строежи по морето. Междуведомствената група имала и още една много важна задача – да предложи решение на проблема с дюните и с тяхното опазване като природно богатство .
„Колегите ще имат нелеката задача да дадат определение на това – дюните природно образувание ли са или са терен. Да намерят всички пропуски в българското законодателство, които дават възможност да бъдат унищожавани природни богатства и да излязат с предложения за законодателни промени, така че всички заедно да се погрижим българското Черноморие да запази всички природни дадености и най-вече това, което хората искат – чувствителните зони около морските плажове да останат девствени и незастроени”, добави Петя Аврамова.
Тя обясни, че през годините са давани разрешения за строеж. Имало обаче разминавания между тези разрешения и нормативната уредба, приета след това.
От работната група се очаквал анализ на всички проблемни моменти.
Петя Аврамова бе попитана - след като се знае кои дюни са в частни ръце, вярно ли е, че за тяхното отчуждаване ще са необходими 1-1,5 млрд. лв. „Да, голяма част от дюните са в частни имоти. Във времето 2006 – 2007 г. тези имоти са връщани… чрез заменки или връщане на собственици като земеделски земи. Във времето някои от тях са променили предназначението си и вече са част от урбанизирана територия и са с разрешения за строеж. Голяма е сумата, ако държавата реши всички тези зони да бъдат изкупени и да бъдат отчуждени”, коментира регионалната министърка.
На въпроса - колко голяма е сумата, Аврамова посочи: „Няма точна сметка. Ние предполагаме по окрупнени показатели, че тя е над милиард, защото за отчуждаване е необходимо да има оценка на вещи лица, така че никой не би могъл да даде предварително тази стойност, но според нас тя ще бъде над милиард.
И още един момент – има специализирана карта, с която разполага Кадастърът. На тази специализирана карта са нанесени всички дюни, които са по българското Черноморие. Така че Кадастърът има информация къде се намират и, съпоставяйки с кадастралната карта – в частни имоти ли са те или в държавни или общински.”
След питане дали са възможни заменки със собствениците на дюни, Аврамова обясни, че за всеки терен следва да има отделно решение според конкретната специфика.