Родители от Айтос се жалват, че децата им са дискриминирани в училищен стол
Учениците с адресна регистрация в града плащат по 2,04 лв. за купон, а съучениците им от селата се хранят безплатно
Деца от 1-ви до 4-ти клас в айтоското училище „Никола Вапцаров“ плащат различна цена за обяда в училищния стол. Това е дискриминация, жалват се родители в рубриката ни „Моята новина” по Нова телевизия.
Според сигналите, от тази седмица децата с адресна регистрация град Айтос трябва да плащат за купон за храна, а за учениците от селата - храната е безплатна, каза водещият на „Здравей, България“ Виктор Николаев.
Баща на ученик в училището каза пред камерата на Нова телевизия, че не е справедливо децата от Айтос да плащат за купон, а съучениците им да се хранят безплатно.
Наематели на столовете в бургаски училища скочиха на новата наредба, била абсурдна
„Като този купон детето реши, че в сряда ще се храни, но не го използва в сряда - изгаря. А за децата, които пътуват от село, за които нямам нищо против, те се хранят всеки ден безплатно в стола“, заяви мъжът. Той скри лицето си пред камерата.
„До вчера всички деца се хранеха срещу 1 лев на ден. Не е въпросът дали ще е 1 или 2 лева. Просто ме притеснява защо едното дете ще плаща 2,04 лева, а другото ще се храни безплатно” , добави бащата.
„Повечето хора са против това. Ние от града получаваме същите заплати, които и родителите на другите деца”, каза пък Мария Костадинова.
От ръководството на учебното заведение обаче твърдят, че няма нищо нередно. Оказва се, че от 1 февруари училището им нов директор, след като предшественикът му е бил наказан от образователния инспекторат в Бургас заради нарушения свързани с храната на най-малките ученици.
Директорът на СУ „Никола Вапцаров“ Ирина Вътева обясни, че в чл. 53 от Закона за предучилищното и училищното образование е записано, че за средищните училища, за пътуващите ученици осигуряват целодневно организация на учебния ден, обедно хранене и транспорт.
От Образователния инспекторат в Бургас разясниха пред репортера на Нова телевизия Цеца Алексова, че с постановление на Министерски съвет всяка година за децата от селата се отпускат по 629 лв. на година на пътуващ ученик за безплатен транспорт, храна и възпитател. Оказва се, че предишното ръководство е направило нарушение, защото и децата от града, и тези от околностите са плащали за купоните една и съща цена - 1 лев.
Констатирано е пренасочване на средства от тези за издръжката на пътуващите деца към тези с адресна регистрация в Айтос и затова цената на обяда е била 1 лев за всички, вместо сегашните 2,04 лв.
Сега след реакцията на родителите, ръководството на училището се ангажира да търси вариант за по-евтин обяд за всички децата, обеща директорката.
„Аз съм убедена, че ще намерим решение за поевтиняване на обедното хранене и на учениците от Айтос, които са на целодневна организация. Ако не и то да бъде безплатно поне за тази учебна година”, каза още Ирина Вътева.
Руенска община.
За мъжленцето/родителя който си крие лицето и гласа в репортажа ...тук ще се въздържа.....жалко и много смешно. Редно е щом сте отговорен родител търсещ правата на детето си да застанете пред камерата с цялото си лице и отговорност, не да се крие като ...... Все пак, вие не пускате сигнал към някакво криминално деяние за да ви е застрашен живота. Жената/Майката застана с лице и глас и си каза доводите.
Ето къде търсите Телето под Вола. Не съм запознат много добре с казуса във вашия град но се подразбира че до сега селските ученици са доплащали 1 лев за обедна храна. Тоест те са били дискриминирани за сметка на Градските ученици с това плащане. Макар по закон цитирам * член 53 селските ученици имат право на безплатен транспорт + обедна храна. Разберете, няма закон/указ издаден от парламента/министерството за да могат всички деца да се възползват от тези облаги. Ще попитате това не е ли дискриминация спрямо градските деца. И да и не...зависи от гледната точка или въпрос на вкус казало кучето. Значи досега държавата е отпускала полагащите им се парични средства на селските деца а доскорошната директорка е пренасочвала от тези пари към всички...тоест е ощетявала една група деца от полагаемото им се. Дали под формата на по-некачествена храна или по-лошо транспортно обслужване не смея да гадая. Излиза че ако досега селските деца са доплащали за храна, родителите им имат пълно право да им се възстанови платените средства. Позволете да цитирам по-рано писано мнение защо селските деца са с приоритет:
*******Държавата поради реч причини емиграционни/миграционни сметна че не е икономически изгодно да се поддържат селски училища + персонал обучаващ децата. Разбира се родителите от селата се възроптаха на закриването на училищата, но нямаше как. С цел туширане на напрежението или да ги склонят им предложиха безплатен транспорт от населеното място до новото им училище. Също така взимайки на предвид че им причиняват доста неудобства предполагам им предлагат безплатна храна, все пак детето цял ден е в училището. Явно тези от МОН са си направили сметката щом предлагат безпл. храна.++
Извода е не да роптаете срещу безплатната храна и транспорт на селските ученици. А да се борите всички деца и градски и селски да имат такива облаги.....тоест Кауза Пердута. И моето дете си плаща в стола за разлика от други но не съм го сметнал за дискриминация.