Бисер Петков: Започва изплащането на новата социална помощ за хората с увреждания
92 000 хора с увреждания са подали заявления, както и около 500 000, на които служебно са трансформирани досегашните социални помощи в новата месечна финансова подкрепа. От следващата седмица ще започне изплащането, съобщи социалният министър Бисер Петков.
Предстои трета поредна среща между работодатели, синдикати и Министерството на труда по отношение на промените в трудовото законодателство, каза той в студиото на Сутрешния блок на БНТ.
Майка на дете с увреждания: Чувствам се омерзена заради новите правила за ТЕЛК
Министърът обясни, че предложенията за промени в Кодекса на труда са много, но ще се търси общия знаменател.
Няма да се пише нов Кодекс на труда, а ще се опитаме да го подобрим и да го съобразим с настъпващите промени в практиката, да осъвременим някои от нормите като ще търсим общия знаменател, т.е. теми, които са взаимно приемливи със социалните партньори, обясни социалният министър.
„Целта ни е да се насърчи социалния диалог като основният му елемент е колективното трудово договаряне, т.е. двете страни да постигат съгласие. В предложенията, които постъпиха има взаимно изключващи се, диаметрално противоположни. На този етап ние ще ги оставим тези въпроси настрана и ще търсим съгласието. Това, което е необходимо от една страна да се запази нивото на защита на трудовите права на работещите българи“, заяви Петков.
От друга страна, да се даде по-голяма гъвкавост, която е съобразена с новите реалности на пазара на труда и която ще направи България конкурентноспособна с другите държави в привличането на работна сила, която ни е необходима“, добави той.
Социалният министър: Инвалидните добавки ще бъдат изплатени до средата на февруари (ВИДЕО)
По отношение на предложението на работодателите за така наречените "нулеви часове", министър Петков обясни, че това са нови отношения за Европа и разговорите по темата продължават.
„Това е вид трудов договор, който е доста разпространен във Великобритания и някои други европейски държави. Това е нова атипична форма на заетост, която набира популярност и означава, че работодателят не поема конкретен ангажимент за работно време за осигуряване на заетост, а работникът е на разположение и началникът, когато има нужда, може да го повиква“, обясни той.
„Това е вид трудов договор с ниска степен на ангажираност на работодателя по отношение на осигуряването на съответната заетост като този вид договори са обект на дебати в европейски мащаб. ЕК е предложила една нова директива за прозрачни и предвидими условия на труд, която е във финалната фаза на процеса на приемане“, добави министърът.
По отношение на извънредния труд и предложението на работодателите той да стане безлимитен, Петков изрази позицията на министерството.
„Както знаете, извънредният труд е забранен, има изрична норма в Кодекса на труда, но се допускат изключения при определени обстоятелства, но този извънреден труд е съобразен с определени лимити. Годишният лимит за извънреден труд е 150 часа годишно. Това, за което работодателите настояват е да няма такъв лимит или да бъде съществено увеличен“, заяви министърът.
„Изхожда се от дефицита на работна ръка. Това, което ние предлагаме и смятам, че е компромисно решение е да остане това ограничение, но да може чрез колективен трудов договор да се договаря по-висока норма на извънредния труд - 300 часа годишно. Това трябва да става със съгласието на социалните партньори", каза още Петков.