Протест в Ахтопол срещу строителството на 16-метров хотел в крайморския парк
Хората се обявиха срещу изсичането на дървета на метри от морския бряг
Не може в парка на Ахтопол да се строи хотел. Това казаха пред камерата на Нова телевизия жители на Ахтопол. Бисерка Райкова сподели, че от Национален институт за недвижимо културно наследство е разбрала, че вече е искана промяна на подробния устройствен план.
След поредицата от плажове, превърнати в строителни площадки, сега ни потърсиха и хора от Ахтопол, недоволни заради промяна в устройствения план на града, която ще позволи строителство и изсичане на дървета в градския парк и площад на метри от морския бряг, каза водещият на „Здравей, България“ Виктор Николаев.
Хората събират подписи и искат информация за това в какво ще се превърне крайбрежната зона, добави колежката му Аделина Радева.
Ахтополци подозират, че за да се модернизира паркът в центъра на Ахтопол, има желание за промяна на подробния устройствен план на града, който ще позволи на терена да израсне изключително висока сграда, която е в противовес със Закона на Черноморското крайбрежие.
„На 1 ноември миналата година бяхме събрани, за да разгледаме промяната на парка и превръщането му в площадно пространство. От общинската администрация обаче не ни уведомиха, че ще има цялостна промяна на устройствения план“, заяви Райков.
„След това 160 души събрахме подписка за това, че не искаме промяна на този план и предложихме парите да бъдат насочени за други цели. Предадохме подписките до доста инстанции и разбрахме, че има нарушения на законите“, добави той.
„Заедно с площада, който смятат да изградят, се предвижда промяна на устройствения план, за да бъде изграден хотел, висок 16 метра. Поне 1000 метра разгъната площ ще бъде застроена“, подчерта Райков.
Единствените сгради, останали от 1923 г., които трябваше да се обявят за паметници на културата, да се реставрират, ще бъдат разрушени, за да се увеличат парцелите, предупреди той.
„Подадохме три сигнала. Информирахме за проблема Министерството на околната среда и водите, Министерството на културата, Института за национално недвижимо имущество, омбудсмана, историческите музеи в Бургас и в София, Министерския съвет. Отговори получихме от РИОСВ – София и от Министерския съвет“, заяви Бисерка Райкова.
„От Института за недвижимо и културно наследство ни информираха, че в парка не може да се прави нищо друго, освен археологически разкопки. Оттам разбрахме, че е искана промяна на подробния устройствен план“, добави тя.
Историкът и археолог д-р Атанас Орачев пък изтъкна, че от времето на създаване на археологическия резерват, теренът, на който някой иска да строи хотел, е буферна първа зона. „В нея не се разрешава строителство, но дори и при по-малки строежи, трябва да се направи задължително проучване. Такова не е поискано“, добави той.
В този район е имало базилика и други сгради, които са обслужвали пристанището, каза още историкът.
91-годишен жител на Ахтопол пък каза, че първо трябва да се направи нов водопровод, защото тръбите са ръждясали.
Иван Камбуров, който е служител в природен парк „Странджа”, каза от своя страна, че е загрижен за това дали ще бъде спазено законодателството, което защитава дълготрайните дървета в урбанизираните територии. Сеч може да има само по санитарни причини, обясни той.
Как е името на този, който иска да строи?