Спомени от соца: Историята на пл. "Тройката", който е трябвало да прилича на парижкия „Етоал“
През 1934 г. в центъра на площада е издигнат висок стълб с 3 осветителни тела, който дава днешното му име "Тройката"
01 Декември 2018, Неделя, 00:03 ч.
Автор: Соня КЕХЛИБАРЕВА, socbg.comПлощадът е планиран на площ 19 327 кв.м, като в него се вливали 11 улици
В края на някогашния Бургас се е оформило място, където се правели големите пазари. Там селяните разпрягали каруците и продавали стоката си: зеленчуци, плодове, царевица, жито. На това място се е намирал и сладкият "Татарски кладенец", ползван активно от гражданството до 1930 г. Бургазлии са нарекли мястото "Пазарни". През 1908 г. площадyт е определен за публични събрания.Там опъвали шатри гостуващите циркове и правели панаирите. Около това пазарно пространство започнало изграждането на нови сгради. Ако мислено тръгнем от сегашната ул. "Сливница" по посока на север и направим един кръг около площада ще видим как постепенно се е застроявало по различно време. Ъгловата двуетажна къща, запазена и днес. е построена през 1925 г. от братя Маринкьови. До нея бил изграден триетажен хотел собственост на Алекси и Марин Маринкьови и сестра им Цана Райкова. Следвал ханът, носещ тяхното фамилно име, който през 1924 г. е съборен и направена нова пристройка към хотела. По ново време през 50-те г. в партерния етаж е настанено читалище "Пробуда", а на горните етажи канцелариите на Металургпроект. Сега на това място се издига Търговски център "Трия Сити"
.
Стигаме до сградите към мелницата на Хаджипетрови, складови и административни помещения. През 1916 г. пожар разрушава част от тях, но през 1923 г. са реконструирани и надстроени по проект на Рикардо Тоскани.
Идеята при началното проектиране на бургаския площад било да наподобява площад "Етоал" /б.п. звезда/ в Париж, който събирал 12 булеварда в една точка, увенчани от монументална Триумфална арка. Доста смела идея, но все пак осъществена. Новият площад е планиран на площ 19 327 кв.м, като в него се вливали 11 улици. Към проекта имало и допълнение в центъра да бъде поставен паметник. Но по онова време това не се осъществило.
Площадът постепенно се е благоустроявал и залесявал. Изградени били цветни алеи, а пешеходните – красиво павирани.
Започнало жилищно и търговско застрояване. До склада за брашно на Хаджипетрови /сега книжарница "Хеликон"/, търговецът на кожи Тодор Моллов построява двуетажна къща. През 2015 г.е съборена и на нейно място се издига нова административна сграда.
Около площада се строяли складове, работилници за ремонт, дюкяни, пивници… Там е била и фурната на Павел Костадинов, от която се е разнасял апетитен мирис на хляб и прясно изпечени кифли с шипков мармалад. До нея е била пивница "Тройката", построена около 1932 г., а по късно прекръстена на ресторант "Варшава".
Какво общо може да има столицата на Полша с един бургаски ресторант така и не е ясно, но старите бургазлии още помнят какви вкусни кебапчета и мешени скари се сервирали там, а сервитьорите бързали да донесат регали с вино или бира според сезона. Плочата на втория етаж се е ползвала за лятно заведение. Имало и певица с музикален съпровод. Фурната и ресторанта са изравнени със земята по време на строежа на Културния дом на НХК през 1973-75 год.
Пресичаме ул. "Александровска" и продължаваме виртуалната разходка около площада. На ъгъла е била къщата на д-р Стефан Станчев. Партерният етаж бил лекарски кабинет, а до него фурна на военните. През 1950 г. там се настанява първата Стоматологична поликлиника. Близо до тях е била сладкарница "Пчела" с вкусните саралии, сиропирани тиквички и леко резливата боза. Всичко това е съборено, за да се построи през 1980 г. Партиен дом. През 1990 г. след национализиране е дадена на новосъздадения Бургаски свободен университет. През 2004 г. сградата става Съдебна палата.
На площад "Пазарни" е била построена и къщата на първия бургаски индустриалец Иван Хаджипетров, проектирана отново от Рикардо Тоскани /сградата е запазена и до днес/. След национализацията през 1947 г. къщата е използвана за обществени нужди като съветско консулство. Помещенията са били и детска ясла до реституцията през 1990 г.
Пак около площада са били магазинът за галантерия на Тодор Мундров и грънчарницата на Бъчварови /родители на известната бургаска художничка Виолета Масларова/.
През годините многократно са правени преустройства, премахвани са сгради, сменяли се собственици и обитатели, градинари упражнявали своята фантазия, за да бъде площадът зелен и цветен. Най-много се променяло името. От площад "Пазарни" през 1930 до 1944 г. става за кратко "Царица Йоана", а през 1949 г. приема името "Георги Димитров".
През 1934 г. в центъра на площада е издигнат висок стълб с 3 осветителни тела, който дава днешното му име "Тройката".
Улични фотографи са заемали стратегическа позиция, за да заснимат ученици и семейства с деца, пресичащи площада.
В по ново време в партерните етажи на къщите на д-р Карамболов, д-р Карагьозов, д-р Кобарелов /съборени за строежа на Бургаския ЦУМ/ са се помещавали: вегетарианска закусвалня "Здраве" /преди това е било пивница "Сунгурларе"/, фурна, гастроном, галенова работилница, аптечно управление, лимонаден цех, а етажите са били препълнени с обитатели поради жилищната криза.
Стигаме до края на площада, където през 70-те г. на миналия век, на ъгъла се е помещаваше закусвалня "Люлин". Там продаваха и бургаския "специалитет" с гръмкото име "Странджанка" /филийка, намазана с кайма и запечена на скара, по желание можеше да се намаже с лютеница/. За да не си тръгне човек с празни ръце, можеше да си отнесеш за вкъщи топли кебапчета в книжна кесия.
Малко хора знаят, че точно зад закусвалнята е имало и джамия "Азизие", издигната през 1861-1862 г. в чест на султан Абдул Азиз от заселилите се по това време в Бургас татари от Крим. Бургазлии са я наричали Татарската джамия. Тя била измазана отвън и изрисувана с мотиви от Корана. Минарето било ниско само 12 м и съборено през 1940 г. Цялата сграда е разрушена през 70-те години. А от квартала не е останало нищо освен грамадна яма.
Но да се върнем на площада. Там се е случвало всичко важно за града. На това място на 22.09.1908 г. пред бургазлии е обявена независимостта на България. През 1919 г. стотици хора излизат на протест срещу позорния Ньойски договор.
И пак на същото място през 1945 г. гражданите посрещнали съветските войници на маршал Толбухин. В чест на това събитие на 20 февруари 1953 г. по случай 35-тата годишнина от създаването на Червената армия се прави първата копка на паметника, наречен "Альоша". Върху внушителен 24-метров монумент е поставена 6 метрова бронзова фигура на съветски войник. След откриването му на 9 май 1954 г. бургазлии извили кръшни народни хора. Веднага след политическите промени през 1989 г. паметникът става обект на остри дебати дали да бъде запазен или премахнат.
Имало е години, когато по площада се разхождали гълъби, а децата играели на воля без да се страхуват от автомобили. Сградите не надвишавали 3 етажа. Години, в които всяка вечер след 22.30 часа площадът се миел с вода. Даже имало и спирка на градските автобуси.
Сега площадът отново е променен. Едни живеят със спомените, а други нямат такива.
В категории:
Ретро Флагман
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува
Почина известен бизнесмен
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава
Царевското село Кости посрещна празника Трифон Зарезан
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи
01/02/2025, Събота 22:00
0
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев?
01/02/2025, Събота 21:31
1
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение
01/02/2025, Събота 21:00
0
Напусна ни Румяна Карадимчева
01/02/2025, Събота 20:28
0
Мъж застеля украински военен
01/02/2025, Събота 20:00
1
Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен"
01/02/2025, Събота 19:40
0
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България?
01/02/2025, Събота 19:28
20
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува
01/02/2025, Събота 19:20
0
Почина известен бизнесмен
01/02/2025, Събота 18:48
1
Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати
01/02/2025, Събота 18:40
1
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава
01/02/2025, Събота 18:20
0
Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици
01/02/2025, Събота 18:00
0
Казано ти е - Има няколко версии за името на площад "Тройката". И като са написали за едната от версиите с трите лампи и 1934 г. да го виждаш написано някъде? На приложената снимка пише - Изгледъ отъ Бургазъ. И че, "бургазлии са нарекли мястото "Пазарни"". И затова, специално за теб (навярно си учил в "Отец Паисий") ще кажа за 38-ми път - Има няколко версии за името на площад"Тройката"!
Ако имаш някакъв документ или снимка, която оборва другите версии и остава една-единствена, покажи го на всички, да го видят.
И накрая ще кажа пак на теб и на всички "разбирачи" и чугунени глави като теб - Първо се мисли, после се говори или пише!
историята на този площад, да седнат в някой ъгъл и от срам да не се показват на хората.