×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Северна Македония забрани пиротехниката... на закрито
  • Карлос Насар отложи операцията, ще вдига на Европейското първенство след дни
  • Запазете датата 5 юли – Графа ви кани на звезден концерт на Остров Света Анастасия
  • Над 3000 са вече жертвите на мощното земетресение в Мианмар
  • Пролетна Етно палитра започва - подкрепете ДФТА "Радост" и ФТА "Никола Гинов на 10 април
  • В ДГ „Коледарче“ – кв. „Лозово“ превърнаха в незабравим празник Международния ден на детската книга
  • Как сърцето превежда болката в поезия „чуйте“ в „Йероглифи на тъгата“ на Галина Чолакова на 5 април в Библиотеката
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Спомени от соца: Историята на пл. "Тройката", който е трябвало да прилича на парижкия „Етоал“


Спомени от соца: Историята на пл. "Тройката", който е трябвало да прилича на парижкия „Етоал“
През 1934 г. в центъра на площада е издигнат висок стълб с 3 осветителни тела, който дава днешното му име "Тройката"
01 Декември 2018, Неделя, 00:03 ч.
Автор: Соня КЕХЛИБАРЕВА, socbg.com

Площадът е планиран на площ 19 327 кв.м, като в него се вливали 11 улици

В края на някогашния Бургас се е оформило място, където се правели големите пазари. Там селяните разпрягали каруците и  продавали стоката си: зеленчуци, плодове, царевица, жито. На това място се е намирал и сладкият "Татарски кладенец", ползван активно от гражданството до 1930 г. Бургазлии са нарекли мястото "Пазарни". През 1908 г. площадyт е определен за публични събрания.

Там опъвали шатри гостуващите циркове и правели панаирите. Около това пазарно пространство започнало изграждането на нови сгради. Ако мислено тръгнем от сегашната ул. "Сливница" по посока на север и направим един кръг около площада ще видим как постепенно се е застроявало по различно време. Ъгловата двуетажна къща, запазена и днес. е построена през 1925 г. от братя Маринкьови. До нея бил изграден триетажен хотел собственост на Алекси и Марин Маринкьови и сестра им Цана Райкова. Следвал ханът, носещ тяхното фамилно име, който през 1924 г. е съборен и направена нова пристройка към хотела. По ново време през 50-те г. в партерния етаж е настанено читалище "Пробуда", а на горните етажи канцелариите на Металургпроект. Сега на това място се издига Търговски център "Трия Сити"
.
Стигаме до сградите към мелницата на Хаджипетрови, складови и административни помещения. През 1916 г. пожар разрушава част от тях, но през 1923 г. са реконструирани и надстроени по проект на Рикардо Тоскани.

Идеята при началното проектиране на бургаския площад било да наподобява площад "Етоал" /б.п. звезда/ в Париж, който събирал 12 булеварда в една точка, увенчани от монументална Триумфална арка. Доста смела идея, но все пак осъществена. Новият площад е планиран на площ 19 327 кв.м, като в него се вливали 11 улици. Към проекта имало и допълнение в центъра да бъде поставен паметник. Но по онова време това не се осъществило.

Площадът постепенно се е благоустроявал и залесявал. Изградени били цветни алеи, а пешеходните – красиво павирани.

Започнало жилищно и търговско застрояване. До склада за брашно на Хаджипетрови /сега книжарница "Хеликон"/, търговецът на кожи Тодор Моллов построява двуетажна къща. През 2015 г.е съборена и на нейно място се издига нова административна сграда.

Около площада се строяли складове, работилници за ремонт, дюкяни, пивници… Там е била и фурната на Павел Костадинов, от която се е разнасял апетитен мирис на хляб и прясно изпечени кифли с шипков мармалад. До нея е била пивница "Тройката", построена около 1932 г., а по късно прекръстена на ресторант "Варшава".

Какво общо може да има столицата на Полша с един бургаски ресторант така и не е ясно, но старите бургазлии още помнят какви вкусни кебапчета и мешени скари се сервирали там, а сервитьорите бързали да донесат регали с вино или бира според сезона. Плочата на втория етаж се е ползвала за лятно заведение. Имало и певица с музикален съпровод. Фурната и ресторанта са изравнени със земята по време на строежа на Културния дом на НХК през 1973-75 год.

Пресичаме ул. "Александровска" и продължаваме виртуалната разходка около площада. На ъгъла е била къщата на д-р Стефан Станчев. Партерният етаж бил лекарски кабинет, а до него фурна на военните. През 1950 г. там се настанява първата Стоматологична поликлиника. Близо до тях е била сладкарница "Пчела" с вкусните саралии, сиропирани тиквички и леко резливата боза. Всичко това е съборено, за да се построи през 1980 г. Партиен дом. През 1990 г. след национализиране е дадена на новосъздадения Бургаски свободен университет. През 2004 г. сградата става Съдебна палата.

На площад "Пазарни" е била построена и къщата на първия бургаски индустриалец Иван Хаджипетров, проектирана отново от Рикардо Тоскани /сградата е запазена и до днес/. След национализацията през 1947 г. къщата е използвана за обществени нужди като съветско консулство. Помещенията са били и детска ясла до реституцията през 1990 г.

Пак около площада са били магазинът за галантерия на Тодор Мундров и грънчарницата на Бъчварови /родители на известната бургаска художничка Виолета Масларова/.

През годините многократно са правени преустройства, премахвани са сгради, сменяли се собственици и обитатели, градинари упражнявали своята фантазия, за да бъде площадът зелен и цветен. Най-много се променяло името. От площад "Пазарни" през 1930 до 1944 г. става за кратко "Царица Йоана", а през 1949 г. приема името "Георги Димитров".

През 1934 г. в центъра на площада е издигнат висок стълб с 3 осветителни тела, който дава днешното му име "Тройката".

Улични фотографи са заемали стратегическа позиция, за да заснимат ученици и семейства с деца, пресичащи площада.

В по ново време в партерните етажи на къщите на д-р Карамболов, д-р Карагьозов, д-р Кобарелов /съборени за строежа на Бургаския ЦУМ/ са се помещавали: вегетарианска закусвалня "Здраве" /преди това е било пивница "Сунгурларе"/, фурна, гастроном, галенова работилница, аптечно управление, лимонаден цех, а етажите са били препълнени с обитатели поради жилищната криза.

Стигаме до края на площада, където през 70-те г. на миналия век, на ъгъла се е помещаваше закусвалня "Люлин". Там продаваха и бургаския "специалитет" с гръмкото име "Странджанка" /филийка, намазана с кайма и запечена на скара, по желание можеше да се намаже с лютеница/. За да не си тръгне човек с празни ръце, можеше да си отнесеш за вкъщи топли кебапчета в книжна кесия.

Малко хора знаят, че точно зад закусвалнята е имало и джамия "Азизие", издигната през 1861-1862 г. в чест на султан Абдул Азиз от заселилите се по това време в Бургас татари от Крим. Бургазлии са я наричали Татарската джамия. Тя била измазана отвън  и изрисувана с мотиви от Корана. Минарето било ниско само 12 м и съборено през 1940 г. Цялата сграда е разрушена през 70-те години. А от квартала не е останало нищо освен грамадна яма.

Но да се върнем на площада. Там се е случвало всичко важно за града. На това място на  22.09.1908 г. пред бургазлии е обявена независимостта на България. През 1919 г. стотици хора излизат на протест срещу позорния Ньойски договор.

И пак на същото място през 1945 г. гражданите посрещнали съветските войници на маршал Толбухин. В чест на това събитие на 20 февруари 1953 г. по случай 35-тата годишнина от създаването на Червената армия се прави първата копка на паметника, наречен "Альоша". Върху внушителен  24-метров монумент е поставена 6 метрова бронзова фигура на съветски войник. След откриването му на  9 май 1954 г. бургазлии извили кръшни народни хора. Веднага след политическите промени през 1989 г. паметникът става обект на остри дебати дали да бъде запазен или премахнат.

Имало е години, когато по площада се разхождали гълъби, а децата играели на воля без да се страхуват от автомобили. Сградите не надвишавали 3 етажа. Години, в които всяка вечер след 22.30 часа площадът се миел с вода. Даже имало и спирка на градските автобуси.

Сега площадът отново е променен. Едни живеят със спомените, а други нямат такива.

В категории: Ретро Флагман


13
Коментара
Ученик обра учителка
Ученик обра учителка 03/04/2025, Четвъртък 19:21 0
Флагман.БГ Има 5,3 милиарда долара Има 5,3 милиарда долара 03/04/2025, Четвъртък 19:00 0
Флагман.БГ Допадна му в България Допадна му в България 03/04/2025, Четвъртък 18:24 0
Бременна е
Бременна е 03/04/2025, Четвъртък 17:00 1
13
Коментара по темата
13.
Бургазлия
02.12.2018 15:20:09
13
12
Крайно време е да се махне паметника на съветската армия окупатор
12.
Любопитен
02.12.2018 12:14:55
0
8
И кои са другите 2 версии освен лампите? Тая за автобуса само ямболски пришълец може да се върже, защото както ти казаха, автобусите в бургас, са много по-късно откакто площата е известен като Тройката, версията на пешо от зоологическата градина няма да я коментирам
11.
До 10
02.12.2018 12:08:48
2
6
Абе тъпанар, кво общо има тая снимка - има пощенски картички с надпис Бургазъ - Площадъ "Тройката" Анадънмо ???
10.
до № 7
02.12.2018 12:02:56
5
4
Абе, глупак! Първо се мисли, после се говори или пише!
Казано ти е - Има няколко версии за името на площад "Тройката". И като са написали за едната от версиите с трите лампи и 1934 г. да го виждаш написано някъде? На приложената снимка пише - Изгледъ отъ Бургазъ. И че, "бургазлии са нарекли мястото "Пазарни"". И затова, специално за теб (навярно си учил в "Отец Паисий") ще кажа за 38-ми път - Има няколко версии за името на площад"Тройката"!
Ако имаш някакъв документ или снимка, която оборва другите версии и остава една-единствена, покажи го на всички, да го видят.
И накрая ще кажа пак на теб и на всички "разбирачи" и чугунени глави като теб - Първо се мисли, после се говори или пише!
9.
Бургазлия
02.12.2018 11:58:59
2
10
Поостарялото и оглупяло момче от №5 явно е и е пооглушало, щото щеше да е чуло че обръщалото на 3-ката и др. извънградски автобуси беше на площад Баба Ганка
8.
бургазлия
02.12.2018 11:45:27
7
14
Каквито и промени да се правят, трябва зеленина, трябват дървета. И тоя паметник. време му е да отиде в музея. не е там мястото на паметник на чужд войник завзел Бургас.
7.
До 5
02.12.2018 11:12:31
2
10
Абе шебек, кви автобуси с № 3 през 1934 г сънуваш бе, вземи провери кога в Бургас е тръгнал първия автобус , а пощенски картички от "Тройката" има от 1936 г
6.
baihui
02.12.2018 11:04:14
0
7
Ресторант "Варшава" работеше 3-4 години след като беше построен Дома на НХК.
5.
поостаряло момче
02.12.2018 10:27:58
7
7
Има няколко версии за името на площад"Тройката". Това, което съм чувал аз от по-възрастни бургазлии е, че там, където сега е Домът на НХК, е имало "обръщало" т.е. там е "въртал" автобус № 3 и се е връщал обратно. Оттам и името - "Тройката". По-късно това място се използваше с подобна цел за автобусите, които превозваха клиентите на ресторан "Кокошките" в Крайморие.
4.
Aphex
02.12.2018 09:51:41
2
12
Къв соц те гони , другарко? Описанието е главно за преди 9ти- тогава е било стилно и красиво . След това идват сталинските сгради и паметници.
3.
аз
02.12.2018 09:00:40
2
18
Много искам и тези, които "ремонтираха" тройката да знаят
историята на този площад, да седнат в някой ъгъл и от срам да не се показват на хората.
2.
пешо
02.12.2018 08:56:16
5
7
казва се тройката - защото доц кънчев ,който не споменавате е правил шведски тройки и живял точно до тоалетните в къщата , сега запустяла и разпределена на двамата му сина д-р Кънчев терапевт представящ се за кардиолог в 2 дкц - трета поликлиника и Боби Кънчев - секретар на общината твърд герб хардлайнер и които макар ,че получават по 2000 лв наеми от помешенията под тях не са си санирали сградата и не си знаят парите а къщата е запустяла . т.е храни куче да те лае
1.
Боцмана
02.12.2018 08:39:08
3
7
Г-жо...явно баба ви е разправяли някои неща!...Питайте някой друг защо площада се нарича "Тройката"!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Над 200 подадени заявления и над 60 000 лв. е отпусната помощ от Комисията по социални дейности Над 200 подадени заявления и над 60 000 лв. е отпусната помощ от Комисията по социални дейности Вярваме, че дори една малка помощ може да промени нечий ден, а понякога и живот, каза д-р Диян Господинов По настояване на Мирослав Боршош: Варна ускорява подготовката си за летния сезон По настояване на Мирослав Боршош: Варна ускорява подготовката си за летния сезон Ето какво се случи Допадна му в България Допадна му в България Централен нападател се завръща в ЦСКА? Топ готвачът на пико от Италианската махала Капито пак се появи на хоризонта Топ готвачът на пико от Италианската махала Капито пак се появи на хоризонта Култовият рецидивист е бил закопчан със 140 грама метамфетамин Прав ли е Тръмп за митата? Доц. Цеков обяснява как от години цакаме американците Прав ли е Тръмп за митата? Доц. Цеков обяснява как от години цакаме американците Нагледен пример показва как ЕС удря по джоба вносителите на американски автомобили Третият медицински хеликоптер кацна в България Третият медицински хеликоптер кацна в България Въздушната линейка ще бъде временно базирана в регионалната база на HEMS в Сливен Туристически форум в Бургас показа: Брошурите са миналото, видеата –  бъдещето Туристически форум в Бургас показа: Брошурите са миналото, видеата – бъдещето Кратките видеа – ключът към успешна туристическа реклама през 2025 г. Димо Алексиев се връща в "Игри на волята"? Димо Алексиев се връща в "Игри на волята"? Актьорът беше забелязан сред екипа на риалити шоуто „Сезам турнири на волята“ във Варна Несебърските каратеки завоюваха златен и сребърен медал на междуанроден турнир в Италия Несебърските каратеки завоюваха златен и сребърен медал на междуанроден турнир в Италия Златото грабна Атанас Димитров, а среброто - Иван Иванов Депутати предлагат закриване на неработещи университети Депутати предлагат закриване на неработещи университети Това е мярка за опазване на репутацията на българското висше образование, смятат от ИТН
Има 5,3 милиарда долара Има 5,3 милиарда долара Спилбърг е титан в Холивуд 50 арестувани в Милано - мигрантски банди тероризират метрото 50 арестувани в Милано - мигрантски банди тероризират метрото Ремиграцията трябва да стане основен приоритет в страните от ЕС, заляти и превзети от чужди престъпници Тя е новата най-богата жена в света Тя е новата най-богата жена в света Върхът в женската част на списъка на Forbes вече принадлежи на наследницата на Walmart – Алис Уолтън Тръмп наложи 10% мито и на... пингвините Тръмп наложи 10% мито и на... пингвините Островите Хърд и Макдоналд са дом на големи популации от пингвини и слонски тюлени Защо Русия не беше включена в новите мита на Тръмп? Защо Русия не беше включена в новите мита на Тръмп? Беларус, Куба и Северна Корея, други страни, които са изправени пред американски санкции, също не бяха засегнати от реципрочни мита Депутатът Даниел Александров се сдоби с обвинение за блудство с непълнолетно дете Депутатът Даниел Александров се сдоби с обвинение за блудство с непълнолетно дете Предстои Софийският градски съд да насрочи разпоредително заседание по делото Има млади любовници Има млади любовници И си ги издържа  Сполетя го страшен инцидент Сполетя го страшен инцидент Счупи си крака Ако изборите бяха днес: ГЕРБ е категоричният победител с 23,1% от вота Ако изборите бяха днес: ГЕРБ е категоричният победител с 23,1% от вота Отново 9 партии влизат в НС Ще отстрелят 350 мечки в... Ще отстрелят 350 мечки в... Словакия
Бойко Борисов Бойко Борисов Заради митата на Тръмп и бирата ще поскъпне Виц на деня Виц на деня Семейство габровци разговарят:
- Вдругиден детето има рожден ден - какво ще правим?
- Ами няма да му казваме...
Виц на деня Виц на деня - Защо да обичам ближните!?
- Защото ако обичаш далечните, всичките ти пари ще отиват за транспорт.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Колкото по-лошо готви жената, толкова е по-строен мъжът, и по-дебело кучето.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори