Акад. проф. д-р Борислав Владимиров: Многопръстието не е само козметичен проблем
13 Юни 2018, Сряда, 15:44 ч.
Автор: Флагман.БГВ университетска болница „Дева Мария“ в Бургас успешно оперират полидактилия
Полидактилията или многопръстието, както е известно сред немедицинското население, е генетично заболяване, изразяващо се в по-голям брой пръсти на ръцете и краката. Заболяването се открива вътреутробно и се предава по наследство. Дали многопръстието е сериозен или само козметичен проблем е въпрос, който със сигурност вълнува всеки родител, сблъскал се със заболяването.„В никакъв случай не можем да го определим, като козметичен дефект. Допълнителният пръст може да създаде сериозни функционални затруднения, дори и да е само кожна форма. Това е част от тялото, която се движи, пречи и възпрепятства нормалното функциониране на крайника.“ обяснява светилото в ортопедията акад. проф. д-р Борислав Владимиров. Университетска болница „Дева Мария“ в Бургас е една от малкото болници у нас, в която се правят такива операции, благодарение на проф. д-р Борислав Владимиров, който е методичния ръководител на Клиниката по ортопедия.
Преди дни в университетска болница „Дева Мария“ постъпва за операция едномесечно бебе, страдащо от полидактилия. Характерното при детето е, че многопръстието се изразява в допълнителен пръст на всеки един от четирите крайника. За щастие, полидактилията е в най-леката си, кожна форма. Това означава, че пръстчетата имат кост, но нямат стави и са закрепени към ръцете и краката само с кожа.
„Полидактилия на четири крайника е рядкост. След извършената успешна операция на ръчичките, на бебето му предстои още една операция, този път на крачетата. В неговата възраст възстановяването ще бъде изключително бързо. Обикновено, обаче, не се пристъпва към операция в толкова ранна възраст. Принципът е след 3 годишна възраст, когато пръстчето е твърдо фиксирано, за да сме проследили развитието на костите.“ разказва проф. д-р Борислав Владимиров, направил операцията.
Заболяването може да бъде както самостоятелно, така и признак за синдром. То се проявява в процеса на ембрионално развитие, като е възможно допълнителните пръсти на крайника да стигнат до 5 броя. В много редки случаи допълнителният пръст може да бъде функционален. Ако е на крака и е добре подреден, не стърчи и визуално не се отличава от другите пръсти, дори може да не бъде опериран. На ръцете допълнителните пръсти винаги пречат и задължително се премахват.

„Със сигурност е шок за всеки родител да научи, че бебчето му има повече от нормалния брой пръсти. Успокояващото е, че днешната медицина може безпроблемно да се справи с полидактилията и единственото, което трябва да направи родителят, е да потърси лекар, който извършва такива операции.„ обяснява проф. д-р Борислав Владимиров.
В категории:
Здраве






Съвместният живот е най-труден с тези зодии
04/04/2025, Петък 13:40
0

Много лоша новина за феновете на Iphone, цената скача до 50 % заради...
04/04/2025, Петък 13:20
0



Почина управителят на дискотеката в Кочани
04/04/2025, Петък 13:00
0

Премиерът очаква анализи за радиусите и завоите на пътя, при който загина Сияна
04/04/2025, Петък 12:40
0

Голям празник е днес! В никакъв случай не правете това...
04/04/2025, Петък 12:20
0

Няма присъда по делото за убийството на психолога Иван Владимиров-Нав
04/04/2025, Петък 12:00
0







Бащата на загиналата Сияна: Държавата ни е в кома
04/04/2025, Петък 11:40
3

Джейми Оливър разкри рецептата на най-вкусната шоколадова торта
04/04/2025, Петък 11:20
0