Само във Флагман! Знаете ли коя е майката на един велик учен от Бургас, асистент и приятел на Айнщайн (СНИМКИ)
12 Април 2018, Петък, 00:04 ч.
Автор: Митко ИВАНОВ, снимки: Личен архивТя завършва дентална медицина в Прага в началото на XX век, което я превръща в първата жена с такава специалност в България!
През 1901 г. се ражда световен капацитет на теоретичната физика, асистент и приятел на Айнщайн - Рашко Зайков в Бургас. Безкрайно интересни са перипетиите в живота му, както и висотата на научните му постижения. И това е оценено в България (частично), но най-вече по света от светила на човешкия ум като Макс Борн, Макс Планк, от председателя на Римската академия на науките проф. Тулио Леви Чивита и най-вече от Алберт Айнщайн.
Ние обаче ще се опитаме да „прочетем“ неговия славен живот през погледа на една щастлива майка (ВИЖ ТУК анонсът ни за новата рубрика в Ретро Бургас). Славка Зайкова е потомка на стара възрожденска фамилия от Копривщица. Омъжва се веднага след завършване на престижната Държавна девическа гимназия – Пловдив, около 1899 г. Съпругът й Гавраил пък е учил лесоинженерство в Полша, а при завръщането си в родината става първият български инженер – лесовъд. Най-вероятно веднага след това семейството се заселва в Бургас – тук вече е омъжена сестрата на Славка.
Зъболекарски инструмент от края на 19. век
Още първият ден на белия свят на първородния син Рашко (роден през 1901 г.) е белязан с любопитен куриоз – според регистъра на новородените на тази дата в Бургас – 10. 12. 1901 г. се е родила... Рашка Гавраилова [Зайкова]!
Детайл от Регистър на Община Бургас, 1901 г. Публикува се за първи път.
Едва ли обаче двамата родители са подозирали, че първородният им син е надарен с такива умствени способности. Един ден, докато се разхожда с бебето си в градската градина (първообраза на Булеварда, днешната Морска градина), към Славка се приближава мъж с широкопола шапка и моли да пипне главата на детето. Оказва се, че е италиански учен, който измерва с педя черепа на малкия Рашко (според тогавашните модни научни теории) и с уважение заявява: "Госпожо, Вие сте майка на гений!" Тази история беше разказана пред нас от неговата дъщеря Виолета Рашкова Зайкова.
Градската градина около 1902 г.
Проф. Рашко Зайков с дъщеря си Виолета и проф. Никола Калицин през 1955 г.
Семейството остава в Бургас поне 8 г. Виолета е категорична, че дядо й Рашко е учил първо отделение в гръцко училище в града.
Още през 1906 г. Гръцкото училище в Бургас е отнето от българите, в отговор на насилията на гръцките андарти в Македония. Следователно Рашко е учил или в гръцката забавачница, каквато е съществувала в Бургас, или в училище „Хан Крум“, както е прекръстено гръцкото училище след отнемането му от българите.
Бившето Гръцко училище в Бургас (в дясно) и Гръцката църква през 1908 г. Снимка на Л. Юруков. Публикува се за първи път.
Скоро се ражда и вторият им син. Съпругът, широко скроен за епохата мъж, се обръща към Славка с въпрос:
„Коя своя мечта не успя да осъществиш?“
„Да уча висше образование!“ – е отговорът.
И Гавраил пуска младата си съпруга в чужбина през 1907 г. Тя учи дентална медицина в Прага (в началото на XX век), което я превръща в първата жена с такава специалност в България! (само 3-4 г. преди това друг известен бургазлия демонстрира на града и на България същата „широка кройка“ и пуска съпругата си Жени Божилова-Патева да учи сама в Западна Европа; за Жени Патева и съпруга й ще разкажем в друг наш очерк).
Работата на Гавраил принуждава семейството да се мести от град на град и така много от седемте деца са родени на различни места. На 14-годишна възраст Рашко (вероятно семейството вече живее в София) изпраща документите си във военен колеж в Австро-Унгария, където е единственият кандидат – дете на цивилни родители. Въпреки това Зайков не само е приет в колежа, но получава и специална стипендия. В края на първата учебна година посланикът на Австро-Унгария изпраща файтон, който да доведе г-жа Зайкова в посолството. Славка е силно притеснена докато разбира, че височайшата покана е за да бъде поздравена за отличния успех на сина й!
Военният режим в колежа обаче не допада на младежа и той се връща в къщи, преди да започне втората учебна година. След няколко години заминава като студент за Германия.
През 1925 г. и 1926 г. Славка отново има поводи за гордост. Рашко вече чете лекции в Роберт Колеж в Цариград. Айнщайн, силно впечатлен от младежа, му издейства тригодишна стажантска стипендия от Хумболтовата фондация - първата такава стипендия, дадена на българин. Геният на относителността не пропуска да поздрави в писмата си майката на българина, комуто предвещава бляскава научна кариера. Славка научава, че заварената дъщеря на Айнщайн - Марго се увлича по българската бродерия и двете разменят поредица писма и схеми за модели.
Сестрите на Р. Зайков си спомнят, че майка им е ходела с писмата на великия учен в чантата си, когато й се налагало да тропа на различни врати, за да доказва, че синът й е оценен от най-големите умове на планетата...
Кореспонденцията между Айнщайн и Зайков прекъсва в годините на Втората световна война. Запалителна бомба уцелва при бомбардировка къщата на българския физик през 1943 г. Под развалините остават и писмата на Айнщайн.
За съжаление гордата майка е била свидетел, че синът й упорито е издирван и "викан за справка" от съветското командване в София (поради научната му кариера в Германия). Веднъж престоял в ареста три денонощия, а после упорито отказвал да каже на близките си за какво са го разпитвали. Новата власт отказва на дъщеря му
Виолета (внучка на Славка) да учи в английската гимназия. Интересна е и историята със забавения му избор за професор поради активна съпротива на някои среди от БАН. За
щастие в деня на едно от заседанията се връща от Италия акад. Н. Бонев, който казва:
"На аерогарата в Рим ме изпрати председателят на Римската академия на науките проф. Тулио Леви Чивита. Той ме попита какво е станало с Рашко Зайков, един много способен български физик, с който си кореспондирал, но от 1944 г. няма никакви известия. Помоли ме, ако Зайков е жив, да предам искрените му почитания, ако е починал - да предам съболезнования на близките му".
Славка си отива от този свят през 1965 г., а проф. Рашо Зайков – през 1982 г.
Проф. Рашо Зайков
(ползвани са откъси от изследването „Приносът на проф. Рашко Зайков за развитието на теоретичната физика в България“ от Милен Замфиров и Петър Гецов, както и спомени на дъщеря му Виолета Рашкова Зайкова и на племенницата му Атанаска Лингурска, за което им благодарим!)
Шарж на Зайков от неизвестен художник
В категории:
Ретро Флагман
Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто
18 пъти по-богат от крал Чарлз
Медицински хеликоптер се разби в болница в Турция (ВИДЕО)
2025 г. ще започне перфектно за тези 4 зодии
Топ синоптик предупреди! Нещо ще се случи на 28 декември
Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто
22/12/2024, Неделя 17:20
0
18 пъти по-богат от крал Чарлз
22/12/2024, Неделя 17:00
0
Свали 30 кг
22/12/2024, Неделя 16:40
1
Вашата пералня може да суши дрехи! Всяка има тази практична функция, но трябва да знаете този трик
22/12/2024, Неделя 16:20
0
9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия
22/12/2024, Неделя 16:00
0
Секссимвол си отряза косата
22/12/2024, Неделя 15:40
0
Kоледният концерт-спектакъл на Стефан Диомов ще бъде излъчен на празничния 26 декември по БНТ1
22/12/2024, Неделя 15:20
0
Защо днес задължително трябва отидем на пл. Тройката
22/12/2024, Неделя 15:00
2
2025 г. ще започне перфектно за тези 4 зодии
22/12/2024, Неделя 14:40
0
Чудовищна смърт застигна млад мъж на магистрала
22/12/2024, Неделя 14:20
0
Цялaтa ĸъщa yxae бoжecтвeнo на коледен кекс
22/12/2024, Неделя 14:00
0
Медицински хеликоптер се разби в болница в Турция (ВИДЕО)
22/12/2024, Неделя 13:39
0