Онлайн търговията върти 8 млрд.лева годишно, данъчни погват търговците с помощта на куриерите
Сиана Димитрова(на преден план), директор на дирекция "Обслужване" в НАП Бургас, Пенка Жекова, дирекция "Контрол" и Светослав Синков, дирекция "Събиране" застанаха пред медиите днес
21 Декември 2017, Четвъртък, 09:38 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимка: Иван КОЛЕВПолучаваме данните от куриерските фирми и чрез софтуер стигаме до продавачите
Онлайн търговията в България върти между 5 и 8 млрд.лева годишна, показват докладите на Националната приходна агенция(НАП). Това стана ясно на днешната пресконференция на данъчната агенция в Бургас.Голяма част от интернет търговията е в сивия сектор, отчитат инспекторите, но има начин как да го извадят на светло.
От няколко месеца всички териториални дирекции на НАП ползват специализиран софтуер, който помага да стигнат до физически и юридически лица, продаващи продукти и услуги в интернет.
„Изискана е информация от куриерските фирми и с помощта на софтуера, който ползва агенцията са направени извадки, констатирани са лица, извършващи електронна търговия в големи мащаби. Възложени са проверки на някои от тях, на други, които са получили по-малка сума, са изпратени предупредителни писма, показали сме им, че знаем какво правят и ако не си декларират приходите, ще предприемем мерки срещу тях”, обясни Пенка Жекова, директор на дирекция „Контрол” към НАП Бургас.
„Вече има декларирани доходи от лица, упражняващи тази дейности, направени са регистрации по ДДС, ако това е необходимо и тази мярка започна да работи”, допълни Сиана Димитрова, директор на дирекция „Обслужване” към НАП Бургас.
Данните на НАП показват, че делът на онлайн търговията е нараснал сериозно за няколко години. Секторът обаче е изключително динамичен, появяват се нови търговци и досетрудно можеха да се контролират до този момент.
С интересната мярка за сътрудничество с куриерските фирми обаче много лесно може да се стигне до лицата, които въртят сериозен оборот от онлайн търговията.
В категории:
Бизнес
Голям екшън при "сините"?
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи
Плъзна сензационен слух за него
Сподели разтърсваща история
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев?
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи
01/02/2025, Събота 22:00
0
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев?
01/02/2025, Събота 21:31
2
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение
01/02/2025, Събота 21:00
0
Напусна ни Румяна Карадимчева
01/02/2025, Събота 20:28
0
Мъж застеля украински военен
01/02/2025, Събота 20:00
1
Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен"
01/02/2025, Събота 19:40
0
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България?
01/02/2025, Събота 19:28
22
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува
01/02/2025, Събота 19:20
0
Почина известен бизнесмен
01/02/2025, Събота 18:48
1
Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати
01/02/2025, Събота 18:40
2
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава
01/02/2025, Събота 18:20
0
Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици
01/02/2025, Събота 18:00
0
а) 10-те най-големи компании в България допринасят 2% за бюджета на държавата, като оборота им е малко над 1/4 от БВП.
б) Луойл не е плащал корпоративен данък от 4(до тук) години, като се възползва от данъчните облекчения за претърпени загуби(на хартия), ЕВН не плати данък за 2016 на същото основание.
в) 5-те най-големи български компании получават данъчен КРЕДИТ въпреки, че общият им оборот(обявен) е повече от 8 млрд. евро. За 2016 година, българските пенсионери и работещи бедни са субсидирали тези компании с почти 250 млн. лева.
г) Около 30% от постъпленията в бюджета идват от непреки облози(ддс) върху основни потребителски стоки. Други 25% идват от акцизи.
д) Над 65% от преките данъци се плащат от хората, които получават под 30% от съвкупният доход, ако прибавим и различните видове осигуровки процентът става над 70.
е) Данъците върху заплатите са 10%, докато данъците върху дивидентите са 5%. Тоест хората, които си вадят прехраната с труд се облагат по-високо от онези, които притежават акции и облигации, и трупат богатствата си докато спят.
Има още толкова много примери. От торбите с цимент и плочките за някоя държавна поръчка през ваучерите за храна до премахване на принципа "невинен до доказване на противното" ама само за потребителите. За политици и бизнесмени неравностойните икономически отношения са определението за справедливост - бедните субсидират богатите. Във всички икономически сектори картината е аналогична - група собственици, чрез представителите/покровителите си в законодателна/изпълнителна/съдебна/информационна/международна власт, обогатяват себе си, за сметка на всички останали. Кой ще се бори с корупцията, като всеки, който е позициониран да участва в борбата е олицетворение на институционализиран клиентелизъм?
Всички признаци показват, че Цветан Василев, Делян Пеевски, Прокопиев, Ганчев и т.н. са в тясно сътрудничество. Такава е и глобалната тенденция. Съществото на международните отношения и икономика е в насърчаване на подобна организация на управление. От известно време наблюдаваме агресивен трансфер на власт от (полу)демократичните граждански институции на мнозинството, който се развиха след втората световна война, към тоталитарни структури от консолидиран частен капитал, подобни на онези, които доминираха обществото до средата на 20 век.
Забравете думата демокрация и свиквайте с думата плутокрация.