Безобидният „антикорупционен закон” на властта мина с подкрепата и специалната благодарност на ДПС
25 Октомври 2017, Сряда, 09:37 ч.
Автор: Лъчезар ЛисицовНовият орган няма да прави разследвания, проектът на БСП бе отхвърлен
Парламентът очаквано подкрепи „антикорупционния законопроект” на правителството на първо четене. Това стана със знаковата подкрепа на ДПС.
Народното събрание отхвърли законопроекта на БСП, който бе доста по-радикален и предвиждаше разследващи функции на бъдещия антикорупционен орган, аналогични на тези на ДАНС.
Одобреният проект е изцяло нов Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Дебатът в парламента продължи над 2 часа. От ДПС се изказа единствено депутатът Хамид Хамид.
„Всички знаем предисторията на законопроекти против корупцията. Трети опит, първите два се провалиха. Надяваме се днес да няма провал и за всичко това, колеги, трябва да благодариме на ГЕРБ. Уважаеми колеги от ГЕРБ, благодарим ви! Благодарим ви, защото, г-жо министър, в третия опит вие най-после се върнахте на позицията на ДПС от времето на първия законопроект. Върнахте се на позицията на ДПС и затова законопроектът ще мине. Ние ще подкрепим законопроекта”, обясни Хамид Хамид.
Той благодари на правосъдния министър Цецка Цачева, че се е вслушала в препоръките на ДПС и е премахнала спорни текстове. Хамид изрази надежда на второ четене да отпаднат и още такива текстове.
Според одобрения законопроект анонимни сигнали за корупция няма да може да се внасят. Проблемът за ДПС е обаче, че е предвидена защита за лицата, които подават сигнали, така че да не се разкрива тяхната самоличност.
„Допуснали сте чл. 49 – така наречената криворазбрана защита на лицето, което подава сигнала. Как така, г-жо министър, хората във вашето ведомство, юристите там, не са видели, че този текст не просто си противоречи с чл. 45 от Закона за задълженията и договорите”, попита Хамид Хамид.
Нарушавал се генерален принцип – че който виновно причини другиму вреди, е длъжен да ги поправи.
Според Хамид, вносителите на сигнали за корупция може да нарушат нечии съдби, без да носят „никаква, ама никаква отговорност”.
При гласуването законопроектът на Министерския съвет мина със 133 гласа „за” от ГЕРБ, ДПС и „Обединени патриоти”. 70 гласуваха „против” и 9 „въздържал се”.
Антикорупционният закон на БСП бе подкрепен само от „червените” депутати и бе отхвърлен.
От партията на Веселин Марешки „Воля” се обявиха против и двата закона, тъй като според тях те няма да доведат до резултати.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова припомни стратегически документ на правителството „Борисов 2”, според който държавата се ангажира пред Европейската комисия да създаде обособен антикорупционен орган, който да прави разследвания и да няма зависимост от лицата, които проверява.
Тя изтъкна, че проектът на БСП регламентира точно това, като определя президентът да назначава ръководителя на антикорупционния орган.
В същото време според одобрения закон на правителството шефът на този орган ще се излъчва от парламента с обикновено мнозинство.
Самите депутати обаче също ще са обект на проверки от новия орган, което според БСП е проблем.
Крум Зарков обясни, че това е демонстрация на сила от страна на властта, тъй като управляващото мнозинство ще си назначава ръководството, което ще трябва да го проверява.
Законът предвижда в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество да се влеят Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет (БОРКОР), звено от Сметната палата и съответната специализирана дирекция от Държавна агенция „Национална сигурност“, свързана с противодействие на корупционни прояви сред лицата, заемащи висши държавни длъжности.
Новият орган ще извършва проверки на имущественото състояние, ще може да отнема незаконно придобито имущество. Той обаче няма да може да прави разследвания с използване на агенти и на специални разузнавателни средства, както предвиждаше отхвърленият законопроект на БСП.
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово
Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
Закъса
22/11/2024, Петък 11:20
0
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
22/11/2024, Петък 11:00
0
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово
22/11/2024, Петък 10:35
0
Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания
22/11/2024, Петък 10:30
4
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега
22/11/2024, Петък 10:10
4
Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза?
22/11/2024, Петък 09:50
1
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
22/11/2024, Петък 08:47
4
Пети опит за избор на парламентарен шеф
22/11/2024, Петък 08:29
0
Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“
22/11/2024, Петък 08:07
8
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция
22/11/2024, Петък 08:03
0
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
5
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0
винаги заедно