Колектори се представят за частни изпълнители и заплашват, изпатил ги блокира като Изрод-1, Изрод-2 и т.н.
Георги Дичев, председател на Камарата на ЧСИ, отбеляза, че колекторите нарушават правата на гражданите
29 Август 2017, Сряда, 00:16 ч.
Източник: Capital.bgЧастните изпълнители не звънят по телефона и до един са вписани в специален регистър
Представители на фирми за събиране на вземания (колекторски фирми) се представят за частни съдебни изпълнители (ЧСИ), заблуждават гражданите и ги подлагат на психически тормоз. За това сигнализира във вторник Камарата на ЧСИ в съобщение до медиите, в което се отбелязва, че по този начин колекторите нарушават правата на гражданите и злепоставят частните съдебни изпълнители.Конкретният повод за съобщението са зачестилите сигнали в Камарата за такива злоупотреби, както и скорошна публикация в местна медия за гражданка, "пострадала от ЧСИ Пеев", който многократно я тормозел. В регистъра обаче няма вписан човек с такова име.
Единствените органи, които могат да осъществяват принудително изпълнение срещу имущество на длъжниците, са съдебните изпълнители - държавни и частни, се сочи в съобщението. "ЧСИ образуват изпълнителни дела само ако има решение или заповед за изпълнение, с които съдът се е произнесъл за наличието на задължения. Изключение правят публичните вземания на държавните институции и на общините, които по закон могат да се поемат от ЧСИ и без съдебно решение", се казва още там.
Същевременно т.нар. колекторски фирми са търговски дружества, чийто бизнес се състои в събиране на чужди вземания или изкупуване на чужди вземания (най-често на доставчици на услуги), които после събират за своя сметка от длъжниците. За целта обаче колекторските фирми не могат да образуват изпълнителни дела и да ползват способите на принудителното изпълнение. Дори ако осъдят длъжник по договор за цесия и той продължава да отказва да изплати дълга, колекторските фирми трябва да се обърнат към частни или държави съдебни изпълнители. Има обаче данни, че често колекторите използват и похвати като тормоз и заплахи.
Неотдавна наш читател ни сигнализира, че за много старо задължение към М тел от 5 лева бил подложен на невиждан психически тормоз. Звъняха ми всеки ден, включително събота и неделя. Опитвах се да ги блокирам - вкарвах в телефона си всеки номер, от който ми звъняха и ги записвах като Изрод-1, Изрод-2, Изрод-3 и т.н. Стигнах до 10 и продължаваха да ме търсят от различни телефони. Един от тях ми каза: "Имаме много номера, не можеш да ги блокираш всичките". Служеха си с обиди:"Г-н управител, знаем, че ви е малка фирмичката, ама все 5 лева можете да отделите и да си платите задължението". И ме унижаваше някакъв младеж, който си призна, че е студент и работи там да изкара някой лев. "Момче, тръгваш по лош път, още си млад, намери си достойна работа", му казах, а той се изсмя", завършва писмото си нашия читател.
Сигнали за мними ЧСИ се получават още от 2011 г., още оттогава камарата разпространява информация какво трябва да правят гражданите, когато някой се представя за частен съдебен изпълнител, се казва в съобщението на ЧСИ.
На първо място, по закон ЧСИ задължително комуникират писмено с гражданите, като първо връчват съдебните книжа по образуваното изпълнителното дело. По този причина, ако гражданин е получил заплаха за запор на заплата, сметки, възбрана или опис на имущество по телефона, това означава, че някой неправомерно се представя за ЧСИ. Известни са и случаи, в които събирачи на дългове използват писма, наподобяващи тези на съдебните изпълнители, за да изплашат гражданите, но с елементарна проверка това лесно се установява, пише в съобщението. Към него е приложен линк към регистъра на частните съдебни изпълнители, от който може да се направи пълна справка за действащите ЧСИ, включително по райони, номер в регистъра, адреси, телефони за контакт, електронна поща. Първото нещо, което един гражданин трябва да направи, когато получи съобщение от името на ЧСИ, е да направи справка в регистъра дали такъв ЧСИ съществува под номера, който е посочен, и ако има съмнение, да осъществи контакт с него.
"Към момента в България няма законов регламент за дейността на колекторските фирми, съответно няма и орган, който да упражнява контрол върху дейността им и да санкционира нарушителите. Пострадалите от подобни неправомерни действия биха могли да се обърнат към КЧСИ, за да получат разяснения и съдействие", пише в съобщението на камарата.
В категории:
Бизнес
18 пъти по-богат от крал Чарлз
Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея
Мартин Кура е новият й мъж
Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие
Не правете секс на дивана, защото...
22/12/2024, Неделя 22:00
3
Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви
22/12/2024, Неделя 21:40
1
4-те зодии, които имат ангелски души
22/12/2024, Неделя 21:20
0
Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие
22/12/2024, Неделя 21:00
0
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея
22/12/2024, Неделя 20:40
0
Иска да се върне при бившия си
22/12/2024, Неделя 20:20
4
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита
22/12/2024, Неделя 20:00
2
Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем
22/12/2024, Неделя 19:40
0
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви
22/12/2024, Неделя 19:20
0
Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона
22/12/2024, Неделя 19:00
0
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с
22/12/2024, Неделя 18:40
7
Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген
22/12/2024, Неделя 18:20
3