Лъже ли Корнелия Нинова, че е тръгнала на поход срещу мафията
Лидерката на БСП ще трябва да убеди съпартийците си да не участват в квотната парламентарна завера за ВСС
Ключови думи:
Корнелия Нинова, БСП, мафия, парламент, ГЕРБ, ДПС, Обединени патриоти, Воля, Марешки, Цацаров, Пеевски, Бойко Борисов
29 Юли 2017, Събота, 05:00 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимки: Авторът)През септември тя и парламентарната група на БСП ще бъдат подложени на много сериозен тест
Водачът на БСП Корнелия Нинова безспорно вдигна партията си на крака през последната година след срива по времето на Миков. Първата жена–лидер на „червените” успя да обърне тенденцията със свръхактивност, гръмки нападки към властта, доста нетипичен за Европа „социалистически национализъм”...
Нинова обаче се опитва да си изгради и образа на борец срещу корупцията, или както казва тя – срещу „паралелната държава”.
Това звучи много добре и би било прекрасно, ако е истина, защото България има нужда от голяма, системна партия, която да е истински противник на мафията, завладяла трите власти, и на липсата на реално разделение и взаимен контрол между тези власти.
Досега Корнелия Нинова не е имала много възможности да докаже на практика, че е готова да тръгне на война с мафията и задкулисието. Още през септември обаче тя и парламентарната й група ще бъдат подложени на много сериозен тест за това. Тогава Народното събрание ще трябва да одобри 11-те членове на следващия Висш съдебен съвет (ВСС) от квотата на парламента.
Бомбата, която Нинова се опита да хвърли на Бузлуджа по отношение на единния орган за борба с корупцията, всъщност е бутафория, защото този орган не се предвижда да има прокурорски функции. Важна е съдебната власт.
Както се доказа през последните години, ВСС е първостепенен фактор за системните корупционни проблеми в съдебната система и в частност - в прокуратурата. До голяма степен това се дължи на политическата квота, която заема половината състав на Съвета (ако изключим „тримата големи”, които са членове по право).
Досега обичаят е членовете на ВСС, избирани от парламента, да са разпределени по партийни квоти. Парламентарните групи никога не са вниквали в дълбочина какви са кандидатите и дали отговарят на критериите за почтеност (интегритет). Реалността е такава, че в мнозинството си избираните членове са магистрати със съмнителни качества, нагаждачи, които са настроени да обслужват силните на деня, за да им е спокойно на висшия държавен пост, на който са сложени. Което е точно обратното на това, което е необходимо в момента – ярки личности с характер, които да направят нужния обрат в системата (нещо като румънския модел).
Лидерът на „Воля” Веселин Марешки наскоро обяви, че отново има договорка за поквотно избиране на членовете на ВСС от парламента. Системата сега била 4-3-2-2 -- 4-ма за ГЕРБ, 3-ма за БСП и по 2-ма за ДПС и „Обединените патриоти”.
„Воля” няма да получи член на ВСС, което вероятно е и ядосало Марешки, за да издаде заверата.
Разликата от предишни случаи сега е, че БСП ще може да блокира договорката, ако наистина се е превърнала в принципна и антикорупционна партия. Това е така, защото миналият парламент промени Конституцията и вече членовете на ВСС се избират не с обикновено мнозинство, а с квалифицирано – т.е. нужни са 160 депутатски гласа. БСП има 80 депутати. А и „Воля” със своите 12 народни представители се изявява като противник на порока с партийните квоти. Така ГЕРБ, ДПС и „Обединените патриоти” със своите 148 гласа няма да могат сами да изберат членовете на ВСС.
От друга страна ГЕРБ и БСП имат общо 175 депутати. Т.е. двете големи системни партии заедно могат да сформират широко антикорупционно мнозинство. И ако са истински борци с мафията, да излъчат почтени и силни членове на ВСС, които да преобърнат системата, която до голяма степен в момента се подчинява на безконтролния главен прокурор, служещ на мътни интереси.
В четвъртък попитах публично (на пресконференция) Корнелия Нинова дали БСП ще позволи отново порочен поквотен избор на членовете на ВСС – в случая по системата 4-3-2-2, обявена от Марешки.
Отговорът, макар и привидно добър, всъщност не бе обещаващ. Нинова каза следното: „Против сме тези квотни разпределения и мисля, че сме единствената парламентарна група, която на практика го показа, като внесе шест кандидатури за членове на Висшия съдебен съвет. Ако тези квоти, които съобщавате, колега, са верни, и сравним с предложенията на другите парламентарни групи, очевидно те се движат по квотен принцип, защото те са внесли точно толкова, колкото вие казахте като квота. Ние сме единствените, които даваме право на свободен избор измежду шест високо професионални, много почтени кандидатури. През целия си професионален път давали възможност да бъдат оценявани високо и като хора, и като морал, и като професионалисти. Така че нашето поведение и в това отношение е различно от статуквото и от досегашната практика – да ни е казано три и ние да даваме три. Събрали сме възможно най-много кандидатури. Поискали сме ги от професионалните общности, да са хора, израсли в системата от най-ниските нива до най-високите и да са получавали най-високата оценка за работата си. Това са били нашите принципи и ние още тогава ги обявихме. Така че в това отношение сме дали повод за промяна в досегашната практика на избирането на квотен и предварително договорен принцип. Надявам се на заседанието, когато започне обсъждането и гласуването, да се уверите, че нашите кандидатури са професионалисти.”
С това многословие Корнелия Нинова обаче не отговори на въпроса – БСП ще блокира ли неподходящите лица сред четиримата кандидати, номинирани от ГЕРБ, и сред двете двойки на ДПС и „Обединените патриоти” (ОП). Конкурентите им в парламента предлагат ли почтени и морални професионалисти?
Те с голяма сигурност не са такива. И БСП с голяма сигурност няма да ги блокира. Както в петък не се възпротиви на избора на Сабрие Сапунджиева за член на Комисията за защита от дискриминация. Впрочем членовете на КЗД пак бяха разпределени по партийни квоти, а не според класиране на качествата на кандидатите и според гласуване на депутатите „по съвест”. И БСП също участва в заверата. Защо трябва да вярваме, че Нинова и компания ще посмеят да се противопоставят на Цацаров, Пеевски и Борисов при гласуването за ВСС?
Лидерката на БСП е наясно, че дори и да иска, трудно може да тръгне сама на война с мафията, която владее ключови медии, институции, магистрати, министри, депутати, партии. Тя ще трябва да поиска и да получи помощ поне от парламентарната си група (засега). Първият голям тест за Нинова и депутатите на БСП ще е през септември, когато те ще трябва да докажат, че наистина са против задкулисните договорки, като блокират кандидатите на ГЕРБ, ДПС и ОП, които са без достатъчен интегритет и качества за членове на ВСС.
Преживя 4 куршума, за да дойде в София и...
Ядоса се много
България e 37 години без победа над Ирландия
Прекръсти се, че не я познава, а са пяли на една сцена /видео/
4 яйца, чаша грис и малко орехи и буквално се връщаш в детството
Изригна заради Димо Алексиев
25/11/2024, Понеделник 17:53
0
Свалих близо 10 кг за две седмици с елда диета
25/11/2024, Понеделник 17:40
0
Извратеняк онанира пред училище, пълно с деца
25/11/2024, Понеделник 17:27
0
4 яйца, чаша грис и малко орехи и буквално се връщаш в детството
25/11/2024, Понеделник 17:20
0
България e 37 години без победа над Ирландия
25/11/2024, Понеделник 17:17
0
Радва се на голяма любов
25/11/2024, Понеделник 17:00
0
Секретен документ разкрива планът на Путин за прекратяване на войната в Украйна
25/11/2024, Понеделник 16:41
4
Малкият креслив орел царува в Сакар планина
25/11/2024, Понеделник 16:40
0
Тръмп ще уволни 15 000 трансджендъри от US-армията
25/11/2024, Понеделник 16:27
3
Зонта клуб Бургас с куп инициативи днес
25/11/2024, Понеделник 16:21
2
Пиех по три уискита преди 9 сутринта
25/11/2024, Понеделник 16:18
0
Разцелуваха се
25/11/2024, Понеделник 16:00
1