ГДБОП ще дебне онлайн: Сигурността замени ли свободата?
11 Юли 2017, Вторник, 11:56 ч.
До каква информация би се добрал софтуера?
ГДБОП закупи софтуер за 18 хил. лева, с който може да следи обаждания, чатове и съобщенията от мобилните устройства на заподозрени. Генералният мениджър на Viber за Централна и Източна Европа Атанас Райков подчерта пред Bulgaria ON AIR, че потребителите няма от какво да се притесняват, тъй като софтуерът има достъп до информацията, само ако тези устройства бъдат в ръцете на съответните органи.
"Viber не пази никаква информация, която потребителите си разменят. Самите разговори са криптирани напълно. Всички съобщения са защитени от много силен компютърен алгоритъм, който не може да бъде разшифрован", обясни той за потребителите на Viber.
Гостът в "България сутрин", който отговаря за приложението в над 30 страни призна, че в момента са в активни разговори с органите на реда, за да могат да запазят защитата на данните. Той посочи, че зад Viber стои една от най-големите интернет компании в Япония и увери, че могат да защитават интересите на клиентите.
"Осъзнаваме, че има много опасности и се опитваме да балансираме двете страни. Когато различни органи се свързват с нашата централа, можем да ги подпомогнем със списък с номерата, с които даденият човек си е писал и звънял, но това изисква прокурорска заповед и ред други условия", поясни Атанас Райков .
IT специалистът Стефан Ламбрев демонстрира пред репортер на Bulgaria ON AIR как работи част от софтуера, закупен от службите у нас.
"Това е нормален софтуер за разследване. Целта му е да бъдат извадени всички данни от мобилните устройство. Поддържа около 11,500 мобилни устройства. Когато телефонът се включи и не е защитен, може да се извади изключително много информация - телефони, смс-и, чат съобщения, карти и навигация...", обясни той.
Стефан Ламбрев добави, че е въпрос на минути софтуерът да свали информацията. Ако сме синхронизирали телефона си с различни акаунти, софтуерът също ще има достъп до тях, включително до електронните ни пощи.
В категории:
Животът
"Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам"
Урсула фон ден Лайен: България и Румъния ще влязат изцяло в Шенген
С тази царска запеканка със зеле и кайма впечатлявам всички гости
Лоша новина за пушачите – цигарите поскъпват сериозно
Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово
"Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам"
22/11/2024, Петък 18:00
0
Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово
22/11/2024, Петък 17:39
0
Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024
22/11/2024, Петък 17:18
0
Бъдещето на автоматизацията в индустриалните работни пространства
22/11/2024, Петък 17:18
0
Модерната суперхрана
22/11/2024, Петък 17:12
0
Затварят два участъка от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас
22/11/2024, Петък 17:04
0
Филм за героизма и успеха на Цанко Цанков във водите на Тихия океан може да гледате на 8 декември
22/11/2024, Петък 16:41
2
Лоша новина за пушачите – цигарите поскъпват сериозно
22/11/2024, Петък 16:39
4
Ето кои са първите проститутки в България
22/11/2024, Петък 16:24
4
Ако си мислиш, че си играч - стани змийски дояч
22/11/2024, Петък 16:20
2
Смени си зъбите за 160 000 долара
22/11/2024, Петък 15:54
2
Три неща, които "изтриват" няколко години от ЕГН-то
22/11/2024, Петък 15:40
1
От 1 юни програмата на Радио България не се излъчва в интернет. Причината е разформироване, на което езиковите редакции на БНР стават три - на английски, руски и турски. Оттогава - радиото същестува още. Но само на турски - защото са най-голямото малцинство в страната ни, а и днес се излъчва ефирно в местата с най-много турци - Кърджали, Шумен.
Друга причина за спирането на програмата е ниската посещаемост в интернет. Повечето хора са избрали сайта на "Хоризонт", а не на Радио България. И натискат превода чрез Гугъл, за да се разбира на друг език. Пет години след спирането на предавателите защо хората са бесни от краят на една ера в историята на националното радио! Протести, оставки - след нарушението на договора с "Музикаутор". Глупости, измислени от някой си ръководител. Сайтовете на редакциите на английски, немски, руски, френски, сръбски, гръцки, албански, испански език работят още, публикуват се новини. Работят ли още служителите в езиковите редакции? В новините не се споменават даже за убийства и инциденти и само за какво правят министрите, събитията в страната, а новини от света не се излъчват - не знаем, излъчват, дали ако е водеща новина за България - терор, т.н.
Наша проверка слушаме Радио Кърджали, които бе открито миналата година - заради турската програма. В портала БНР Player. Излъчва се от сутрин до следобяд, а ровене из сайтове се потъкнахме, че предаванията на турски език се излъчват всеки ден три пъти - сутрин, следобяд и вечер. Турската програма няма да се закрие - защото живеят много хора с турски имена и думи в България. По Радио Кърджали се излъчва и програмата на "Хоризонт" - регионалното радио ще порасне програмата си.