Трябва ли да се подменят "старите дървета" по улиците на Бургас?
Подмяната на дърветата на ул."Цар Симеон I" е добър пример в това отношение. Премахнаха се стари, опасни и неподходящи за градската среда дървета, за да се засадят нови фиданки
09 Юни 2017, Петък, 13:21 ч.
Автор: Диана ЧОЛАКОВА, ландшафтен архитектМного от старите дървета не могат да бъдат спасени, защото не са поддържани, както трябва
Л.арх. Диана Чолакова е завършила Технически университет в Дрезден, Германия. Била е проектант в Отдел “Градоустройство”- Териториална проектантска организация Бургас. 10 години е била главен проектант и изпълнител на Националната изложба за цветя с международно участие “ФЛОРА – БУРГАС”.От близо десетилетие е управител на „Ланд Арх Проект“ ЕООД. С мнението й продължаваме темата за подмяната на дървесните видове. (ВИЖ ПОДРОБНОСТИ В НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ).
Темата предизвиква спорове. Част от полемиката произлиза от факта, че граждани и специалисти си представят различни неща. Затова нека да започнем с определението. Какво е “старо” дърво? Когато гражданите нарекат едно дърво старо, често те си представят достолепни видове с красиви корони, които носят характера на улицата и спомени от детските им години. Много от нас имаме сантиментална привързаност към дървото расло пред дома ни цял живот.
В българското законодателство не се използва термина “старо” дърво. Според закона видове над 20 години са достатъчно значими и те подлежат на картотекиране – това означава, че те се водят в регистър и за тяхната поддръжка е необходима експертна оценка преди общината да предприеме действия.
Причината за подмяната на улични дърветата не е, че те са “стари.” Решението се взема на база дали дърветата изпълняват по най-добрия начин функцията и естетиката, поради която са засадени.
През 2010-2011 г имах възможността да се занимавам лично с проблемите на дървесната декоративна растителност в Бургас. Картотекирахме над 5 400 улични дървета в централните градски части, определяйки тяхното местоположение, състояние на короната, стъблото, кореновата система, болести и други показатели по поддръжката.
Смятам,че трябва да се борим за всяко дърво. Винаги, когато се ремонтира една улица, трябва да търсим екземпляри, които да бъдат запазени. За съжаление това често не е възможно. От 50-100 дървета, например, може едва няколко да са подходящи за запазване. За това има няколко причини,които ще изложа по-долу.
Като цяло градската среда изисква по-нов дървесен фонд. След години корените започват да надигат настилката и хората се спъват, което представлява особена опасност за възрастни и малки деца. На някои кръстовища дървета пречат за видимостта на шофьорите. Освен това граждани се оплакват, че корени влизат в мазетата и основите на сградите, нарушават стабилността на конструкцията и водят до течове.
През годините много от дърветата са рязани неправилно. Още когато кабелите за електроснабдяване и Интернет преминаваха от сграда на сграда короните се изрязваха неправилно с дупки, за да отворят път на кабела без мисъл за нуждите на растението.
През последните години станахме свидетели на процеса на местенето на кабелите под земята. По време на подмяната на старата подземна инфраструктура, газификацията и замяната на паважните дрениращи настилки с асфалт бяха наранени и кореновите системи на дърветата.
Бумът на строителство, започнал преди 25 години, който замени нискоетажната застройка в централната част на Бургас със сгради от 5-7 етажа и повече, нанесе допълнителни щети на корони и корени.
Възприетите в практиката методи за подмладяване, които се наблюдават след 90-те години в 2 Бургас – изрязване на ½ или ⅓ на всички клони в короната или чрез резитбата на „глава“ – са неправилни и неиздържани от биологична гледна точка. При такова силно съкращаване на короната много рязко се изменя съотношението между корона и коренова система. Растението развива буйни леторасли, които възпрепятстват нормалното му узряване. То не може да се възстанови напълно, част от корените умират и целият вид бавно загива.
С години тази практика беше нещо като компромисно решение хем да бъде оставено дърво, което трябва да бъде подменено,хем да не бъде премахнато. Когато се реже едно дърво “на глава”, то е обречено. И това, което е по-лошото – този начин на поддръжка изключва възможността отделни екземпляри да бъдат запазени.
Поради тези причини много от “старите”дървета в Бургас не могат да бъдат спасени. Пътят към устойчиво развитие е замяната на опасните и отмиращи дървесни видове с млади екземпляри, които имат дълъг живот. Няколко години след засаждане, млади и силни дървета с тънък и строен ствол образуват не по-малка корона от сегашните видове. Те изпълняват същата функция както старите дървета, без нежеланите ефекти. При правилна поддръжка новите видове могат да достигнат по-дълбока възраст,отколкото позволява настоящият дървесен фонд.
Новите дървета предоставят чист въздух, сянка и прохлада без опасност за сгради и граждани. Това са видове,с които нашите деца и внуци могат да израснат днес и да изградят свои собствени спомени. За мен най-важното е да следваме устойчиво развитие, засаждайки днес млади екземпляри, които ще запазят характера на града и ще ни се отплатят в дългосрочен план.
В категории:
Бургас
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери
Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд
Бизнесът определя кибератаките като основен проблем през тази година
Швеция задържа кораб: Български ли е?
Рецептата за тези солени тригуни е на свекърва ми и си я пазя като зеницата на окото
27/01/2025, Понеделник 14:00
0
Жестока трагедия! 22-годишен шофьор се заби в стълб, загина 14-годишната й спътничка
27/01/2025, Понеделник 13:38
0
Мед с виагра залива пазара
27/01/2025, Понеделник 13:20
0
Доц. Атанас Мангъров каза какво да правим, за да се предпазим от грипа
27/01/2025, Понеделник 13:00
1
Рецепта за домашен шоколад за 20 минути, с който децата ще бъдат във възторг
27/01/2025, Понеделник 12:40
0
Българската полиция e "блокирала спасяването" на трима мигранти, които по-късно замръзнаха до смърт
27/01/2025, Понеделник 12:20
9
Бизнесът определя кибератаките като основен проблем през тази година
27/01/2025, Понеделник 12:15
0
Концерти, пътуващо кино, театрални постановки и стендъп комедия - какво да очакваме в Царево
27/01/2025, Понеделник 12:00
0
Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба
27/01/2025, Понеделник 11:40
3
Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя
27/01/2025, Понеделник 11:20
0
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11
27/01/2025, Понеделник 11:00
0
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери
27/01/2025, Понеделник 10:40
3
И по пътищата до отдалечените квартали! Кажете на Валери Симеонов, той преди идваше да сейм дървета, тва беше преди няколко години, пък сега що не идва?!? Сигурно му е омръзнало :\
Иска ми се така да пишат и тези които правят кабелите на града защото жиците са виснали навсякъде. Иска ми се така да пишат тези които преподават на децата защото децата не могат да продават да мислят бизнеси да печелят по добре от западните. Иска ми се така да мисли този който оставя четвърт Бургас със мръсни трошки коли паркирани по улици със строшени тротоари и бордюри --- да беше се научил как да строи модерно и красиво. Браво на дамата която пише и давай по силно, взимай по висока позиция в града!!!!!!направвте семинар за модерните градове в Бургас!!!