Във всяка правова държава Цацаров щеше да е отстранен и да е разследван за злоупотреба с власт
Прокуратурата разполага с данни за извършено престъпление от г-н Сотир Цацаров - тези данни трябва да бъдат проверени, категоричен е адв. Михаил Екимджиев
24 Април 2017, Понеделник, 13:37 ч.
Автор: Лъчезар ЛисицовКлоуните във Висшия съдебен съвет – прокорупционното лоби, което обгрижва Цацаров, ще направи възможното да не се извърши никаква проверка, казва правозащитникът
Адвокат Михаил Екимджиев е на 52 г., адвокат и правозащитник. Учредител е на „Асоциация за европейска интеграция и права на човека“. Това е българският адвокат, спечелил най-много дела в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Някои от тях представляват прецеденти, довели до промени в българското законодателство.
- Адв. Екимджиев, следите ли скандала, свързан с главния прокурор и издателя Сашо Дончев и виждате ли в него нещо особено притеснително?
- Щом говорим за скандал с участието на главен прокурор – човека с най-много властови ресурс в България, то няма как този скандал да не е силно обезпокоителен за една правова държава. Още повече това е един симптом, който се повтаря периодично, за злоупотреби с власт от страна на главния прокурор, за това, че той консумира предоставената му публична власт от нас – суверена, така, както той намери за добре, за да изпълнява поръчките, за които е поставен там, за да обгрижва егото си... Така че това вече се превръща в един обезпокоителен синдром, който застрашава не само конституционния ред в България, но и устоите на демокрацията. Защото, когато човекът с най-много власт в България започне да привиква на срещи издатели на медии и бизнесмени, за да ги „съветва” на четири очи, или на шест очи – както е било в случая, но не в кабинета си, не в контекста на някакви процесуално-следствени действия, а да им казва как да коригират медийната си политика и бизнес поведението си например, това във всяка правова държава се преследва като престъпление, като злоупотреба с власт. Висшият съдебен съвет, разбира се, няма да се сезира. Клоуните във Висшия съдебен съвет – това прокорупционно лоби, което обгрижва Цацаров, ще направи възможното да не се извърши никаква проверка. Но ако има Софийска градска прокуратура, на чиято територия е станала тази среща, за която Сашо Дончев твърди, че е бил заплашван, тя, ако не образува досъдебно производство, трябва да извърши поне предварителна проверка, за да види дали ще бъдат потвърдени неговите данни. Трябва да бъдат извършени разпити на участниците в срещата, очни ставки… Ако има някакви записващи устройства, които са установили съдържанието на разговора, те също може да бъдат използвани. Така че във всички случаи прокуратурата разполага с данни за извършено престъпление от г-н Сотир Цацаров. Тези данни трябва да бъдат проверени, за да се установи дали това са достатъчно данни по смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс. Защото само при наличие на достатъчно данни срещу едно лице може да бъде образувано досъдебно производство. А когато тези данни станат доказателства, тогава евентуално може да бъде привлечено и като обвиняем. Това е нормалният ред в една нормална и правова държава.
- Трябва ли Цацаров да подаде оставка?
- Разбира се, в нормалните, правови държави главният прокурор вече щеше да е подал оставка, или поне временно да е отстранен от тази длъжност, за да не пречи на разследването срещу него. Но, разбира се, на нашите географски ширини, подаването на оставка не е личен акт, израз на чест и достойнство. А понятията „чест” и „достойнство” някак си са неотносими към персоната на главния прокурор.
- Корнелия Нинова успя да извади Георги Гергов от Изпълнителното бюро на БСП, но каза хубави думи за главния прокурор по „Панорама”. Бойко Борисов също представи Цацаров като жертва. Как си обяснявате това поведение на водещите политици?
- Всички политици в България са зависими от главния прокурор. Главният прокурор може да реши политическата съдба на всеки партиен лидер, а чрез него – и на съответната партия. Затова те, меко казано, са заинтересовани да са в добри отношения с него. И това е, между другото, политика, която съществуваше и по времето на Никола Филчев. По времето на Борис Велчев не беше толкова изявена тази склонност за злоупотреба с власт и помпането на политически дивиденти от страна на главния прокурор и поставянето на политиците в зависимост. Но ние виждаме какво се случва – в момента, в който ГЕРБ е в опозиция, моментално започват разследвания срещу Борисов, срещу Цветанов, срещу кого ли не. В момента, в който ГЕРБ започне да се изкачва към властта, всичко се уталожва и започват да си правят комплименти. Разбира се, по-настойчиви в комплиментите са политиците, защото те са по-заинтересовани да не дразнят, да не предизвикват гибелния „божествен” гняв на г-н Цацаров. Всичко е сведено до битовизми, до его, до мерене на „авторитети”. Така е, просто г-н Цацаров не трябва да бъде дразнен. Затова и БСП, и ГЕРБ, и цялото прокорупционно парламентарно мнозинство застана като един до Цацаров, за да провали обещаната няколко седмици по-рано съдебна реформа. Всички помним какво се случи, когато Христо Иванов напусна (като министър на правосъдието – б.а.) и защо той напусна – защото същите тези, които подписаха коалиционни споразумения за съдебна реформа, която да засегне правомощията именно на главния прокурор, явно като им беше скръцнато със зъби, решиха, че е по-добре да са в добри отношения с г-н Цацаров и да не го дразнят. Затова и беше провалена съдебната реформа, от която щяха да спечелят всички в България – и държавата, и обществото.
- Вие споменахте, че г-н Цацаров обслужва егото си. Само него ли обслужва или…?
- Не, не, аз казах и че изпълнява поръчките, за които е назначен там. Защото практически това, което изглеждаше като избор, беше едно назначение от страна на прокорупционното мнозинство, крепящо това статукво в България, от което всички страдаме. Знаем кои са кукловодите, знаем как стана изборът му. Знаем какво си говориха в Банкя Бойко Борисов, Кокинов и бившият министър на земеделието Мирослав Найденов и култовата реплика „ти си го избра”. Така че за тези, които следят събитията, четат между редовете и могат да правят елементарни изчисления, без да е нужно да са анализатори, картинката е ясна.
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
Владимир Путин с извънредно обръщение
Колеги на самоубилия се полицай разкриха последните му думи, имал 6 предсмъртни писма
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
2
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
21/11/2024, Четвъртък 21:20
0
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
21/11/2024, Четвъртък 21:00
1
Владимир Путин с извънредно обръщение
21/11/2024, Четвъртък 20:45
12
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
21/11/2024, Четвъртък 20:40
0
Ще се шокирате какво се твърди за него
21/11/2024, Четвъртък 20:36
3
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
21/11/2024, Четвъртък 20:20
1
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
21/11/2024, Четвъртък 20:00
4
"Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но...
21/11/2024, Четвъртък 19:48
1
Дъщеря й възражда най-големите й хитове
21/11/2024, Четвъртък 19:40
0
Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали
21/11/2024, Четвъртък 19:20
6