Кметът Димитър Николов посече министъра на образованието: Обезглавихте университета ни! Той му отговори: Не ни трябват висшисти
Кметът на Бургас Димитър Николов бе категоричен, че отрязаният прием в държавния ВУЗ работи против бизнеса, но служебният министър на образованието Николай Денков(вдясно) бе на друго мнение
24 Април 2017, Понеделник, 10:57 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимки: Иван КОЛЕВНиколай Денков става първият министър в съвременната ни история, който насърчава отказа от обучение
Служебният министър на образованието проф.Николай Денков посече бургаския университет „Проф.д-р Асен Златаров” с драстичното редуциране на приема по ключовите специалности, каза кметът Димитър Николов при откриването на днешната дискусия за образованието и липсата на кадри в туризма, която се провежда в този момент в Морското казино.Участие във форума вземат проф.Николай Денков, областният управител на Бургас Вълчо Чолаков, ректорът на университета „Проф.д-р Асен Златаров” доц. Магдалена Миткова, ректорът на БСУ проф.д-р н. Галя Христозова и други.
Доц.Магдалена Миткова(вляво) и Диана Радойнова, директор на Колежа по туризъм(до нея) бяха неприятно изненадани от отрязаните бройки за университета
Припомняме, че служебното правителство значително редуцира приема в държавния ВУЗ. Във факултета "Обществено здраве и здравни грижи" при заявени 105 студенти са одобрени едва 53 бройки, а в "Туризъм" 88, при поискани 320 бройки. Това идва на фона на остър недостиг на работна ръка в тези сектори.
Ректорът на БСУ проф.д-р н. Галя Христозова участва в днешната дискусия
„Лятото започва малко трудно, г-н Денков ни обезглави, а един от начините за решаване на кризата с липсата на работна ръка, е образованието. То трябва да бъде динамично, насочено към потребностите на бизнеса и региона. Кадрите в туризма са от изключително значение за Бургас. Градът и регионът се утвърдиха като дестинация с най-голям процент регистрирани нощувки. Само за миналата година имаме ръст в приходите от 23 %”, заяви Димитър Николов.
Той призова за повече разум при вземането на толкова отговорни решения, касаещи структуроопределящ сектор като туризма, но не срещна особена чуваемост от служебния министър проф.Николай Денков.
Областният управител Вълчо Чолаков проведе няколко разговора със служебния министър на образованието Николай Денков(вляво), но последният остана непреклонен за редуцирания прием в държавния ВУЗ
Денков на свой ред защити позицията си, изтъквайки, че приемът е редуциран съвсем логично. „Ще се опитам да ви убедя, че решенията, които предлагаме са правилни”, каза Николай Денков. По думите той идва от областта на точните науки и те са го научили да работи с цифри и да намира точните решения.
„Това, което не искаме е, ако има някъде наводнение, ние да се борим с пожарогасител срещу него”, допълни проф.Денков. Според него решенията, които предлагат Общината и Областна администрация в сферата на образованието понякога изглеждали точно по този начин и били неефективни.
През последните две години има бързо развитие на икономиката, което доведе до отварянето на много нови работни места, отчете проф.Денков, но в същото време кадрите от университетите не са подходящи.
„Дефицитът на кадри в момента е във всички добре развиващи се сектори в България. В същото време най-големият парадокс е, че от завършващите висше образование 53 % не намират позиция, която да съответства на тяхната квалификация. Те отиват в друга област, която изисква средно образование. Това означава, че ние имаме структурен проблем и половината от студентите в България учат нещо, което няма да им трябва през целия живот. Имаме около 15 хил.студенти, които всяка година приемаме, но те не намират реализация. Т.е. държавата дотира университетите с 60 млн.лева годишно, студентите заплащат още 20 млн.лева, а накрая квалификацията, която придобиват им е ненужна”, изчисли служебният министър на образованието.
По думите му тези, които не намирали реализация не трябвало да учат, а веднага да отидат на пазара на труда, защото той имал нужда от тях.
Мнението на служебният министър е странно и напълно необяснимо. Той става първият министър в съвременната ни история, който насърчава отказа от обучение.
Дори и препоръката му да се приеме и кадрите да влизат още след средното си образование на пазара на труда, то те спокойно могат да повишават своята квалификация при гъвкави програми от университетите си.
В категории:
Бургас
Ще се шокирате какво се твърди за него
Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза?
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция
Ето кой ще печели „Биг брадър"
Ето кой ще печели „Биг брадър"
22/11/2024, Петък 12:01
0
"Путин е Хитлер на този век"
22/11/2024, Петък 11:40
3
Закъса
22/11/2024, Петък 11:20
0
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
22/11/2024, Петък 11:00
0
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово
22/11/2024, Петък 10:35
0
Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания
22/11/2024, Петък 10:30
6
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега
22/11/2024, Петък 10:10
5
Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза?
22/11/2024, Петък 09:50
1
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
22/11/2024, Петък 08:47
4
Пети опит за избор на парламентарен шеф
22/11/2024, Петък 08:29
0
Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“
22/11/2024, Петък 08:07
8
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция
22/11/2024, Петък 08:03
0
Не допускаш ли, че тук пишат образовани хора, които не харесват днешното образование и с твоето писание, се потвърждава това. Освен, че смяташ, поради незрелост, че си открил топлата вода, крайно време е да откриеш правописа в българския език.
Проблемът е, че икономиата няма работни места за тези специалности.
Много от университетите са създадени и съществуват заради преподавателите, които в често превъзхождат по брой студентите си. Има кухи доценти и професори - по 10 на глава от населението, би трябвало учените от други страни да ни дишат праха и да благоденстваме от постиженията на тези "учени".
Изучават се специалности, никому ненужни.
Няма да ти поправям правописните грешки.
Тези с връзките си купуват, не си напъват мозъка. Те са родени за началници, министри, за каквото искат - калинки.
Много бързо извадихте статията за посечения министър.
Още му тече кръв...от двата кокала и очелата.
Много ченгета, огласена е само част.
Време е николов да направи един паметник за репресираните от ченгетата.
Цинично, провинциално парвеню, съпруга на умряло от преяждане ченге , каза - бивше ченге няма!
А колко роднини има там!
Но той произведе специалисти за Нефтохим.
Приватизацията, която Иван Костов подари Нефтохим на в.з., неграмотното унищожавване на производста, доведе до смяна на структурата на специалностите.
Няма нужда от инженер - химици, още повече от неграмотни.
Това е университет в лапите на пенсионери, изживяващи се като титани, но са основно ченгета и роднини.
1. Университета няма абсолютно никаква връзка с бизнеса. Това означава, че те смятат, че има търсене въз основа на две неща:
- Статистика, която се манипулира от правителството, защото ситуацията за местния бизнес е все по-зле, а това определено се крие (т.е. университетската управа грешно достига до заключението, че трябват повече студенти, а реално те не са нужни, което министъра изтъква правилно с довода, че почти никой не работи по своята специалност), и второ:
- По броя кандидатстващи студенти - но броя е голям, защото всеки има диплома, и ако работниците са само със средно, няма да са конкурентоспособни. Истината е, че диплома в сферата на туризма се търси, защото е най-лесна за взимане.
2. На министъра му е пределно ясно, че на Запад в тази сфера се търсят хора със средно образование. Не са нужни повече от няколко висшисти за който и да е туристически бизнес (управител на бизнеса, управител на хотела), а в България има достатъчно висшисти по туризъм, които да заемат всички настоящи длъжности в тази професия - готвачи, чистачи, камериерки, градинари и т.н. Времето, което тези хора ще пропилеят в получаването на висше образование, за да извършват нископлатена дейност е загубено за държавата и БВП - те са учили, когато са можели да работят, което е особено важно за държава със застаряващо население, като България.
Важно е да се отбележи и следното - колкото повече студенти завършват даден университет, толкова по-голям е шанса университетът да глътне същата или по-голяма сума пари за следващата година, за да раздуе още повече излишно големите си факултети от преподаватели, които създават излишни (ниско обучени и не търсени от бизнеса) висшисти. Ако универститетите в България се намалят като бройка, а качеството на обучението се качи, чрез запазване на качествените кадри, които ще изискват много повече от обучаващите се (като лични усилия, но и като пари, защото качествените преподаватели са високо платени), тогава дипломата ще придобие съвсем различна стойност.
Нека си зададем следния въпрос: Ако висшето образование изисква много време, пари и лични усилия, за да бъде завършено (така както е на Запад и е правилно), то не е ли по-изгодно да работим със средно образование, през десетте години, през които бихме учили? Това се случва през цялото време на Запад - вместо да инвестират десетки хиляди евро в образование, което могат и да не успеят за завършат, много германци предпочитат да започнат да работят веднага след училище в съответната сфера, която ги интересува (примерно туризъм), да създадат семейство и да получават заплата, която отговаря на изискванията за тяхната длъжност.
Все пак няма държава, в която има само шефове, а нашите университета се опитват да създадат точно това.
Прав е Димитър Николов.
ПОТРЕС!!!!!!!!!!!!!
ЛОЙ , СЛАНИНА и СМРАД