Мигранти броят по 1000 евро за брак с бургазлийка
28 Ноември 2016, Понеделник, 04:06 ч.
Източник: Радио ФокусСхема с фиктивни бракове между българки и мигранти набира все по-голяма популярност
„Мигранти броят по 1000 евро за брак с нашенки” е водещото заглавие на всекидневника „Черноморски фар”. Схема с фиктивни бракове между българки и мигранти набира все по-голяма популярност сред мераклиите да се установят легално в Евросъюза и да ползват благата му. Нашенките, наред с жени от други източноевропейски страни, са най-желани булки, тъй като тарифите за услугата са по-ниски. В схемата често са намесени престъпни групи, които прибират големия пай. А за младоженките обикновено остават 1000 евро. Често покрай „щастливото събитие“ те стават и жертви на насилие, включително и сексуално.„През първите два дни от новата транспортна схема смут и най-често задаваният въпрос: „Този автобус за къде пътува?““” е друго заглавие от броя. Смут и стрес белязаха първите два дни след влизането на новата транспортна схема в Бургас. Пътуващите бургазлии трябваше да променят драстично своите транспортни навици и това доведе до объркани и изнервени по спирки и из социалните мрежи жители. Променените маршрути и номера на автобусните линии доведоха до най-често задавания въпрос: „Този автобус за къде пътува“.
„Търсят линейки за затворнически болници”, пише още в изданието. Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ обяви обществена поръчка за доставка на санитарни автомобили за нуждите на Специализираните болници за активно лечение на лишени от свобода в затворите в Бургас, Белене, Ловеч и София. Общата прогнозна стойност на четирите линейки е 262 500 лева без ДДС.
„Прекратяват концесия на плажовете „Слънчев бряг – север“ и „Несебър - юг“ е друго водещо заглавие на вестника. На двете ивици през годините са били констатирани редица нарушения. И още:
„Над 220 заблуждаващи търговски практики са забранени“ и „Определят кой ще осигурява телефонията на общината“ са други две заглавия от изданието. Интервюто от броя е с кмета на Община Карнобат Георги Димитров, който казва: Имам още три години, в които мога да свърша много работа за общината.
В категории:
Крими








Над 3000 са вече жертвите на мощното земетресение в Мианмар
03/04/2025, Четвъртък 11:00
0

Има млади любовници
03/04/2025, Четвъртък 10:54
0

Сполетя го страшен инцидент
03/04/2025, Четвъртък 10:50
0

Двойно скочи броят на заразените с лаймска болест
03/04/2025, Четвъртък 10:40
0

Мисли, че Италия е град
03/04/2025, Четвъртък 10:33
0



Всяка година 25-30 деца загиват при катастрофи и една класна стая остава празна
03/04/2025, Четвъртък 10:20
0

В Бургас вече мирише на лято! Посрещаме Джулая с легендарна група
03/04/2025, Четвъртък 10:20
0

Ако изборите бяха днес: ГЕРБ е категоричният победител с 23,1% от вота
03/04/2025, Четвъртък 10:15
1

Ще отстрелят 350 мечки в...
03/04/2025, Четвъртък 10:00
2


"Когато сръбските власти върнат мигрантите, минали на тяхна територия, те първо идват в нашето село. Гладни са, търсят храна. Денем нахълтват в магазина, но нощем чукат по къщите. Преди дни към 1 часа през нощта се почука на моята врата. Аз живея сама, след смъртта на майка ми оставям нощем лампите да светят. Те били привлечени от това и като отворих вратата - 40 души стоят в двора и градината ми. Бяха мирни и тихи - искаха ми храна. Каквото имах - дадох. После извиках полиция", разказва Георгиева пред "Стандарт".
Мигрантите чукат и по другите къщи. Преди дни се появила жена с новородено на ръце. Казала, че го е родила преди ден в горите около селото на път за Сърбия. Местни жени й донесли дрехи, храна.
Трафиканти водят мигрантите до границата, но сърбите пазят много здраво, твърди Маргарита Георгиева. Аз често ходя до Зайчар и ги виждам - по цялата граница стоят войници с автомати. Спират и бусове, коли, проверяват за мигранти. Бият ни и ни вземат парите, оплаквали се върнатите на киреевчани.
Почти всички мигранти са на възраст от 15 до 30 години, твърди кметът. Рядко в групите има 4-5-годишни деца. Жените също са малко. Някои добре говорят български, значи са у нас още от самото начало. Сирийци рядко срещаме, повечето са от Афганистан, Пакистан, имаше един от Непал. До едно време записвах колко са минали през селото ни, но станаха стотици и спрях, казва управничката.
И тя, и магазинерката, и жителите на селото, които са 138 на брой, са инструктирани на кого да звънят, като видят мигранти. "Обаждаме се най-напред на Гранична полиция, която има пост на ГКПП Връшка чука. Ако не се обадят, звънят на дежурния в районното управление на МВР в Кула или на тел. 112. Тогава идват и ги прибират. Връщат ги по лагерите, но след дни те отново тръгват". Според някои жители мнозина от преминаващите са им познати лица. Правят опит да преминат границата за пореден път. Целта им е Германия.
Досега преминаващите не ни създават проблеми, твърди Маргарита Георгиева. Но хората ги е страх - от зарази, от агресия, от вземане на храната им. Нас няма кой да ни пази - сами сме си на село. Така е и в съседните Раковица, Старопатица, казва тя.