Съдът спира пръстовия отпечатък, здравната каса - не
22 Ноември 2016, Вторник, 22:40 ч.
Източник: 24 часаМЗ обжалва, системата била законна. За 15 дни системата за регистрация спестила 14 млн. лв.
Върховният административен съд постановява системата за пръстова идентификация в болниците да бъде спряна, след като я обяви за незаконна. Здравното министерство и здравната каса обаче съобщиха, че няма да спрат системата и тя продължава да работи.С въвеждането на пръстовия идентификатор в болниците са отчетени дейности за 14 млн. лв. по-малко за 15 дни, съобщи зам. здравният министър д-р Ваньо Шарков, който е и председател на надзорния съвет на здравната каса. Министерството ще обжалва решението на 3-членния състав на ВАС в 7-дневен срок.
Според съда пръстовият отпечатък, както е по-известна системата, противоречи на Закона за здравното осигуряване и европейската директива за трансграничното здравно обслужване.
Пръстовият идентификатор в болниците е въведен с наредба на МЗ като задължителна регистрация на пациентите при прием - хоспитализация, и изписване - дехоспитализация. Откакто работи, има 16 481 хоспитализации по-малко спрямо същия период на миналата година, каза още д-р Шарков. За близо 4 месеца са регистрирани 364 211 българи и има 318 отказа, но тези пациенти също са получили болнична помощ. “И аз съм регистриран, имам уникален код и чрез него - достъп до мобилно приложение, чрез което проследявам всяка дейност и всеки разход, който здравната каса трябва да плати за мен”, обясни д-р Шарков.
Така пациентът можел да контролира в реално време разходите на НЗОК.
Според министерството пръстовият идентификатор не само не противоречи на Закона за здравното осигуряване, но е направен в изпълнение на този закон. “Още преди няколко години той е вменил на НЗОК да създаде уникален идентификационен номер за всеки пациент. Сега това законово разпореждане се изпълнява според д-р Шарков.
“Това е единственият вариант, който е абсолютно безплатен за пациентите. Всички останали варианти ще струват пари на пациентите и ако някой иска да го направи, нека да го направи”, добави той. Издаването на карта с УИН ще се заплаща, както плащаме за лична карта и шофьорска книжка, каза д-р Шарков.
Той припомни, че основната цел на пръстовия идентификатор е по-добър контрол върху болничната дейност. “Ако се стигне до отмяна на тази система, бих казал, че се връщаме назад и премахването на тази система ще даде възможност отново хора, които не се занимават с истинска медицина, да продължат да харчат парите на българските пациенти”, коментира д-р Шарков. Според него не е нормално при 7 млн. души население у нас всяка година да се отчитат по 2,5 млн. хоспитализации.
Пръстовият идентификатор е задължителен в болниците от 1 ноември. На места периодично се струпват опашки и се бави приемът. “За да не става така, в инструкцията за болниците пише регистрацията да става в рамките на деня, а не веднага”, уточни д-р Шарков.
ВАС: Пръстовият отпечатък може да се въведе само със закон
С въвеждането на пръстовия отпечатък за влизане в болница и получаване на лечение екипът на здравния министър Петър Москов и правителството са дописали закона, което е недопустимо. Това е един от мотивите, с които трима висши административни съдии отмениха задължителната пръстова идентификация, довела до опашки и недоволство сред пациентите. Тя бе въведена с наредба - за достъпа до медицинска помощ, а според магистратите трябва да се регламентира със закон Поправката в наредбата е предложена от здравния министър Петър Москов и гласувана от правителството.
Според Закона за здравното осигуряване “Националната здравноосигурителна каса изгражда информационна система, която съдържа регистър на осигурените лица, включващ: паспортни данни, уникален идентификационен номер”. Според друг текст от същия закон “при ползване на медицинска помощ осигурените лица са длъжни да представят документ за самоличност, а изпълнителите на медицинска и дентална помощ да извършат проверка на здравноосигурителния статус на лицата съгласно данни на Националната агенция за приходите”.
В закона изрично е записано, че за да получи лечение, болният трябва да даде личната си карта и да има платени здравни вноски. Никъде в закона не е предвидено задължение да даде и пръстов отпечатък, изтъкват съдиите. Такова може да се въведе с промяна в закона, а не с поправка в наредба, уточняват те.
Съдиите изтъкват още, че законът не регламентира какво представлява въпросният “уникален идентификационен номер” на пациента. Той е предвиден като компонент от съществуващата вече информационна система на здравната каса, но досега не е изграден и не е наличен в нея, подчертават магистратите.
Това е и становището на прокурора, пледирал по делото. Вторият аргумент, с който съдиите отменят пръстовия отпечатък, е, че той противоречи на европейския регламент за електронна идентификация на пациентите в ЕС - №24 от 2014 г. В нея пише, че, “когато хората пътуват с цел лечение, достъпът до тяхната здравна документация трябва да е възможен в държавата, където се извършва лечението”.
“Въвеждането на пръстов отпечатък вместо документ, който да съдържа информация за здравните данни на лицето и да осигурява достъп до тях във виртуална среда (електронна лична здравна карта или тя да е съвместима с личната карта), усложнява трансграничното легитимиране. Това противоречи на съюзното право, което цели унифициране на вида на идентификация с оглед придвижване, сигурност и получаване на медицинска помощ в държавите от ЕС”, пише в съдебното решение.
В него тримата съдии изтъкват, че при предлагането на пръстовия отпечатък за влизане в болница са спазени формално изискванията за обосновка - не е ясно какви са причините за въвеждането му, целите, които се поставят, финансовите и други средства, необходими за прилагането му, очакваните резултати и съответствието му с правото на ЕС.
Делото бе заведено от три сдружения - Центъра за защита на правата в здравеопазването, Националното сдружение на частните болници и федерация “Български пациентски форум”. С решението правителството е осъдено да им възстанови разноските по делото - на първите две сдружения по 400 лв., а на третото - 1520 лв.
Съдебното решение не е окончателно, то може да се обжалва. До окончателното решаване на спора от 5-членен състав на Върховния административен съд прилагането на задължителния пръстов отпечатък може да доведе до вреди. Затова тримата съдии спират действието на отменения текст - с определение, отделно от съдебното решение. Определението също може да бъде обжалвано - в 7-дневен срок от съобщаването му.
“СТЕМО - Гама консулт” взе поръчката за 400 000 лв.
Здравната каса няма данни колко устройства за регистрация чрез пръстов отпечатък купуват средно болниците. Това каза зам. здравният министър д-р Ваньо Шарков в отговор на въпрос. НЗОК не знае общия брой купени до момента устройства, тази статистика не е от значение за регистрацията, казаха от касата. На болниците са представени технически изисквания, на които трябва да отговарят електронните четци, а те можели да ги купуват от фирми по избор. Повечето обаче ги вземали от фирмата, която изработи пръстовия идентификатор.
Всяка болница купува различен брой четци според това дали е многопрофилна, специализирана, за активно лечение и т.н. Най-голямата болница у нас - пловдивската УМБАЛ “Св. Георги”, има 80 устройства, каза д-р Шарков. Пръстовият идентификатор бе изработен от “Консорциум СТЕМО - Гама консулт” и представен дори преди договорения срок. Тяхната оферта за близо 400 хиляди лв. без ДДС и цена на едно четящо устройство 239 лв. без ДДС спечели обществената поръчка в конкуренция с “Контракс”.
Пръстовият идентификатор всъщност не снема пръстов отпечатък, а формира уникален идентификационен код, обясниха от НЗОК при въвеждането на системата. Това става чрез снемането на определен брой линии от показалците на двете ръце, които не са достатъчни, за да се направи пръстов отпечатък по тях. Регистрацията отнема по-малко от минута, бе показано на демонстрацията в касата през юли. По-късно обаче се оказа, че при някои хора - предимно по-възрастни, има проблем с вземането на “отпечатъка” и се създават опашки. Изключения от пръстовата регистрация са децата, спешните пациенти и др.
В категории:
Политика
Тази дама отсече, че Димо Алексиев е...
Николай Димитров: Община Несебър изпълнява отговорна и целенасочена политика за опазване и съхраняване на Стария град
Зонта клуб Бургас с куп инициативи днес
България e 37 години без победа над Ирландия
Теле вкара бургазлия в болница
„Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света
25/11/2024, Понеделник 19:00
0
Никой не вярва, че този течен шоколад е домашен, вкусът му е неустоим
25/11/2024, Понеделник 18:41
0
Мъж изгони съпругата си от бащината ѝ къща и се опита да я удуши пред полицаи
25/11/2024, Понеделник 18:21
0
Теле вкара бургазлия в болница
25/11/2024, Понеделник 18:11
1
Тази дама отсече, че Димо Алексиев е...
25/11/2024, Понеделник 18:10
2
Жилищните кредити у нас растат с 26,5% до 24,1 млрд. лева
25/11/2024, Понеделник 18:00
1
Свалих близо 10 кг за две седмици с елда диета
25/11/2024, Понеделник 17:40
0
Извратеняк онанира пред училище, пълно с деца
25/11/2024, Понеделник 17:27
2
4 яйца, чаша грис и малко орехи и буквално се връщаш в детството
25/11/2024, Понеделник 17:20
0
България e 37 години без победа над Ирландия
25/11/2024, Понеделник 17:17
0
Радва се на голяма любов
25/11/2024, Понеделник 17:00
0
Секретен документ разкрива плана на Путин за прекратяване на войната в Украйна
25/11/2024, Понеделник 16:41
5
Абе, направо сложете на регистратурата по една табела: Пациентите да се ебат в гъза.