×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Лекар-комарджия, погребан със зарче и медицински инструменти, откриха археолозите в Деултум (СНИМКИ)


Лекар-комарджия, погребан със зарче и медицински инструменти, откриха археолозите в Деултум (СНИМКИ)
Тези златни обеци и стъкленият син зар са открити току-що в римския некропол. Трапецовидна бойна кула при Северната крепостна стена също е сред най-новите находки в резервата
16 Октомври 2013, Сряда, 15:00 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА Снимки Радостина ГЕОРГИЕВА

Германци, руснаци и българи идват да разгледат археологическия резерват, за първи път тази година е имало и френски туристи

Предупреждаваме медиите, които ще препишат тази публикация, че както текстът, така и снимките ни са защитени от закона за авторското право. Един софийски информационен сайт е наложил трайна практика да поставя собствения си брандиращ знак върху нашите снимки, което е грубо нарушение на закона.

От 1 март до сега не са спирали разкопките в Националния археологически резерват „Деултум – Дебелт“, разкрити са много важни находки. В последната седмица е открит римският некропол, който се намира южно от колонията.

„Разкрихме 6 погребения от II и III в. Една от изключително интересните находки е доктор, който е погребан с тубусите с медицинските инструменти и легенчето, в което е стривал лекарствата си. В гроба му е открито и стъклено зарче. Явно говорим за човек, който е бил хазартен тип, но е важно да се каже, че в древността на хазарта не се е гледало така, както в наши дни. Намерени са и ликити - глинени съдове, поставяни в гробовете през античността“, разказа директорът на Историческия музей в Средец Красимира Костова.  По отношение на болестите и възрастта на скелетите тепърва предстои антропологичен анализ. Интерес представлява и малък зидан гроб, който обаче е бил ограбен още в древността. В него са намерени глинени маска и краче, за които се предполага, че са части от детски играчки. Най-вероятно става въпрос за детско погребение, обясни Костова.

Масивните златни обеци с висулки са открити в гроба на жена. Възрастта й засега не е прецизирана, но се знае, че е била между 25 и 35-годишна. Антрополозите ще трябва да кажат от какво е починала.


Масивните златни обеци са сред находките, с които археолозите
могат да се похвалят за тази година


Тази година сезонът е изключително силен за археолозите в Дебелт, тъй като се работи в различни направления. Доц. Петър Балабанов е локализирал Ранножелязно селище, което се намира в североизточните части на колонията. В тази част е открита тежест с матрица на две монети на император Антонин Пий, издадена от Сената в Рим от императорската канцелария. Това изключително рядка и интересна находка. Доц. Людмил Вагалински пък локализира Северната крепостна стена на византийския град Дебелт и трапецовидна стражева кула, която е запазена. Крепостната стена е изградена през втората половина на V в. В експозицията на античния Деултум това ще бъде невероятна находка, защото ще стои като корона на открито, каза Костова. 

Продължават проучванията и в античните терми. В момента се работи в складовите помещения, в които се е съхранявал дървеният материал за подклаждане на печките, за отопление на самите терми. В по-късен период - втората половина на V в., са локализирани два пожара с огромно керамично струпване. Открити са над 25 амфори, които са цели.

 
Античните терми

Допълнихме картината на Дебелт с информация за оживен търговски контакт, който има този град от II в. до Х в., каза Костова Важен елемент от българската история е разкритият вал на хан Крум, изграден през 812 г., заедно с вила субурбана, която се намира пред източната крепостна стена на римския град. Вилата се датира II – III в. и е унищожена с готски пожар в средата на III в., след което продължава да съществува като стопанска постройка. Вероятно сме открили и таверна, защото излезе изключително луксозна керамика, добави тя. Разкрита е водопроводна и канализационна мрежа, добри улични настилки. Тази година е открито и едно от кръстовищата на Деултум.

Колонията е стигала на юг до реката. Северът е бил проблемен, защото всички нашествия идват от тази посока. Северната стена трябва да се охранява най-добре, затова тук се изгражда масивна крепостна стена и трапецовидна кула. Разкрит е огромен пожар, който вероятно е от втората половина на VI в., с дебит около 1,5 м.

 
Кметът на Средец Иван Жабов заяви, че Общината помага непрекъснато на археолозите

След като римляните идват тук през 70-те години на I в., основават колония Деултум. Това е селище със статут на колония, което е по-високо от римски град, тъй като колонията е подчинена на Сената на Рим. През 82 г. в Сената на Рим се избира патронът, който отговаря за тази колония и има ангажимента да представя нейното финансиране. Той запазва статута си на колония до края на IV в. След император Теодосий I вече говорим за римски град. Като такъв той се среща до края на XIII в. - началото на XIV век, откогато са последните сведения за съществуването на Дебелт.

Когато идват прабългарите, тук в Дебелт се позиционира гарнизон, който в никакъв случай няма статут на град. През Х – XI в. вече има градска структура и се възстановява крепостта от VI в. Там византийският град Дебелт продължава да съществува със сигурност до края на XIII в. Тогава се образува и пясъчната коса на Мандренското езеро и корабоплаването към тези части е нарушено. След близо век тези територии попадат в Османската империя и се превръщат в село, което през XV в. срещаме като Якизли, но това е времето, когато то губи стратегическите си позиции. Няма достъп до море, но е близо до Истанбул и от тук минават пътешественици, които споменават селото. 


Трапецовидната стражева кула при Северната крепостна стена на византийския град.
В момента проучванията са на ниво 5-6 век


„В туристически план тази година имахме много добър сезон. Преобладаващата част от туристите бяха руснаци, които са много добре информирани и мотивирани да посетят обектите, германци, много българи. Имаше англичани, както и французи, които до този момент въобще не са идвали на нашия обект“, каза Костова.




В категории: Средец


2
Коментара по темата
2.
Мария
23.10.2013 10:17:45
0
1
браво за постигнатото
1.
nikola d.
16.10.2013 16:52:56
3
1
"Като град той запазва статута си на колония до края на IV в. След император Теодосий I ние вече говорим за римски град. Като такъв той се среща до края на XIII в., началото на XIV век, откогато са последните сведения за съществуването на Дебелт.
Когато идват прабългарите, тук в Дебелт се позиционира гарнизон, който в никакъв случай няма статут на град. През Х – XI в. вече има градска структура и се възстановява крепостта от VI в. Там византийският град Дебелт продължава да съществува със сигурност до края на XIII в. "

ПО-ГОЛЯМА ГЛУПОСТ МОЖЕ ЛИ ДА ИМА?!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години Мирослав Боршош обсъди задълбочаване на двустранното сътрудничество в туризма с посланика на ОАЕ Мирослав Боршош обсъди задълбочаване на двустранното сътрудничество в туризма с посланика на ОАЕ Посланик Ал Жабер подчерта, че България е сигурна и атрактивна туристическа дестинация Погнаха ел.тротинетките в Бургас, които застрашават живота на пешеходци в центъра Погнаха ел.тротинетките в Бургас, които застрашават живота на пешеходци в центъра Управлението на такова превозно средство сред тълпи с близо 50 км/ч. е неприемливо, но трябва да се търси баланс в законодателството Мегазвездата на чалгата у нас става жури в „България търси талант“ Мегазвездата на чалгата у нас става жури в „България търси талант“ Тя е първата потвърдена звезда, която се впуска в търсене на таланти – тази есен  Сигнал до Флагман! Вандали рушат открития фитнес в Морската градина Сигнал до Флагман! Вандали рушат открития фитнес в Морската градина Нито дарителите, нито общината заслужават това отношение, коментират граждани  Ако всички майки и дами на Бургас бяха като нея Ако всички майки и дами на Бургас бяха като нея Тя показва от десетилетие как се успява с подкрепата на Община и Общински съвет Десетки шофьори останаха без книжки заради затворена отсечка Десетки шофьори останаха без книжки заради затворена отсечка Според АПИ камионите е трябвало да преминат през други села Кметът Николай Димитров: Инвестираме в по-добри пътища и подредена транспортна визия за община Несебър Кметът Николай Димитров: Инвестираме в по-добри пътища и подредена транспортна визия за община Несебър Пътното платно на ул. "Първа" е четирилентово с две ленти в посока Пореден курс парамедици взеха своите дипломи от Бургаския държавен  университет Пореден курс парамедици взеха своите дипломи от Бургаския държавен университет Дипломите бяха връчени от ректора на Бургаския държавен университет проф. д-р Христо Бозов,д.м.
Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите Мъск с много интересно изказване Мъск с много интересно изказване Милиардерът коментира технологичния напредък Мъничко куче впечатли мнозина Мъничко куче впечатли мнозина Животното оцеля 529 дни само
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори