Инкасаторка от „Бургаски пазари” пада като талпа пред шефа си, не иска да мие тоалетните на „Краснодар”
Инкасаторка от общинската фирма „Бургаски пазари” паднала на пода в кабинета на шефа си Живко Панайотов като разбрала, че ще бъде съкратена от работа, защото не искала да мие тоалетните на пазар „Краснодар”. Любопитните твърдения на жената с особени подробности и лично чувство са изложени в писмо, входирано през август в Общинския съвет в Бургас. В него тя иска да бъде потърсена отговорност от Панайотов, който пък в свой отговор дава своята версия за случая. Трудово-правният спор едва ли би бил така впечатляващ, ако не се касаеше за отношения в общинска фирма, както и заради факта, че Панайотов е обвинен в куп грехове – заплаха за чистки, уволнения, та даже и в раздаване на плесници. Спорът е съпроводен с колоритни обяснения от двете страни.
Кети Тенева Грудева на 47 години, назначена на работа в „Бургаски пазари” ЕООД на 3 декември 1997 година. През април 2013 година и три служителки получили заповед управителя на фирмата да заместват колежките, които работят на тоалетните на пазар „Краснодар”, докато титулярите са в платен годишен отпуск. Служителките обаче, които работели като инкасатори отказали.
„Поради отказа ни, ни беше връчено предупреждение за уволнение. Отидох на разговор с управителя и му казах, че се чувствам унизена да работя в тоалетна и че има достатъчно на брой чистачки, назначени на пазара, които да се справят с това.”, разказва покъртително Грудева. Получила е предложение да остане на работа на 4 часов работен ден. Разказът на служителката продължава още по-потресаващо.
„На 11 юли, тъй като имах притеснения относно работата, влязох при управителя на разговор, в който той ми заяви, че ще бъда съкратена. Работа ми е жизнено необходима, тъй като съм вдовица с дъщеря студентка. След като чух новината, изгубих равновесие и паднах на пода. Свестих се от плесниците му, които той ми нанесе върху лицето.”, твърди Грудева.
Шефът на „Бургаски пазари” Живко Панайотов е дал пълни обяснения по случая пред Общинския съвет в Бургас. Оказва се, че всъщност той многократно е помагал на служителката, а обяснението за припадъка пък е коренно различно.
„Санитарният възел си е работно място, което носи между 1500 и 2000 лева на месец на дружеството. Наследих го дадено под наем за 150 лева. Вижда се, че от горните приходи могат да се дават заплати поне на трима служители. Самостоятелната стая, където е инкасирането, е хигиенична, утвърдена от ХЕИ, с външно осветление, с ТВ, ароматизирана, с отопление. При това става дума за заместване по време на отпуск на титулярката. Въобще не става дума с конкретизация за миене на тоалетните.”, твърди Панайотов. Според него тя неведнъж е била хващана в нарушения на работа, но въпреки всичко е оставала на мястото си.
„По въпроса за припадъка, то той се изразяваше в леко замайване и присядане на пода. Тя е с широк ханш и това е нормално да приседне на пода. При припадъка има помрачаване на съзнанието и сгромолясване като талпа, вследствие на което, под въздействие на собствената тежест се стига до спукване на кости. Ако има нараняване вследствие падането, то те са жестоко болезнени. При нашия случай няма такова нещо. Помогнах й да се изправи, тя седна на стола. Подадох й шише с вода, тя отпи, а плесниците, за които тя пише в жалбата, са всъщност леките почуквания с ръка, обхващащи долната челюст до ухото, като даващите първа помощ знаят как се прави това”, обяснява Панайотов.
Към днешна дата служителката вече не е на работа. „Изкараха ме най-черният управител. Мен ме боли, защото се стремя всичко във фирмата да е добре и не е честно да ме обвиняват по този начин. Решението за съкращението на тази служителка не съм го взел еднолично, то е във връзка с реформите в „Бургаски пазари” и е взето от комисия. Никога не съм действал тенденциозно. Напротив.”, каза днес Живко Панайотов.