Най-добрите рибари са в Ахтопол, историк го обясни с магия
Интересно е как бившите овчари и козари, които идват от селата, стават най-добрите рибари по българското Черноморие. Има някаква магия в това място, каза пред БНТ историкът д-р Атанас Орачев.
„Хората от селата отвъд Резовска река са били скотовъдно население. Прогонени са набързо и идват в Ахтопол, но тук за разлика от другите селища гърците още стоят, а зимата на 1914-та е била страшна. Тогава преселниците живеят в землянки. Тъкмо са се оправили малко и през 1918 г. избухва голям пожар, при който оцеляват само няколко къщи“, добави той.
Ахтопол е най-старото селище по Странджанското крайбрежие. Създадено е в петото хилядолетие преди Христа, т.е. преди повече от 7 000 години, уточни историкът.
„От проучванията ми в архивите разбрах за идването на цар Борис III в Ахтопол. Той много е харесвал града. Любимото му място е било царското кладенче, което доскоро можеше да се види, но откакто Велека е задръстена, не може да се стигне дотам с лодка“, добавя той.
„Местните хора помнят царя с добро. Имали сме умен и интелигентен цар, защото много бързо осъзнава големия проблем – много ниската образованост на хората и липсата на кадри. През 1934 г. той внася закон в Народното събрание, с който апортира 10 000 дка земя за издръжка на училищата“, заяви д-р Орачев.
От архивните снимки може да се види резултата от тази негова мъдра политика, добавя той.
„Царят е направил рибарско училище в Ахтопол и на него всичките рибари дължат своето образование. Самата рибарска кооперация през 1934 г. е кръстена на цар Борис III. Това е признанието на местните за това, което е направил“, каза още историкът.