Законът на Пеевски за КТБ тръгна към приемане. ГЕРБ и Воля го подкрепиха
Законопроектът за банковата несъстоятелност, внесен от Делян Пеевски за вторичното разграбване на КТБ, мина първото препятствие. Той беше приет на първо четене на правната комисия в парламента с подкрепата на ГЕРБ, ДПС и партията на Марешки „Воля“.
Депутатите от БСП се въздържаха с мотив, че никой не е изпратил становища, а са очаквали и искали да се запознаят със становищата на финансовите институции в държавата – Министерство на финансите, БНБ и КФН.
В хода на дебатите дори председателят на комисията Данаил Кирилов, който изрази опасения, че в закона все още има много неуточнени правни въпроси, но даде подкрепата си за него, се опита да убеди колегите си от БСП, че така или иначе в становищата на институциите се посочвало, че последната дума е на парламента.
Така или иначе четиримата депутати на БСП се въздържаха при гласуването на закона.
Докато председателят Данаил Кирилов обясняваше, че все още няма становища, а единственото получено такова е от председателя на „Да, България!“ Христо Иванов и то е отрицателно, депутатът от ДПС Йордан Цонев се провикна: „Което не ни вълнува изобщо“. А накрая на заседанието на комисията, след като законът вече беше приет, той все пак пожела да обясни думите си. А именно, че Христо Иванов не може да има претенции, тъй като докато е бил правосъден министър във второто правителство на Бойко Борисов, не е направил нищо по казуса КТБ.
По време на разискванията Хамид Хамид от ДПС обясни, че чрез закона ще бъдат удряни само фирмите-бушони и прихващанията чрез цесии. Той добави, че основната идея на закона е да се атакуват само кухи дружества, чрез които са придобити активи на КТБ.
Законът не засяга дружествата, които са извършвали плащания. Хамид уточни също, че законът на Пеевски не засяга по никакъв начин придобиването на "Дунарит", каквито медийни публикации имало, а доказателство за това било, че за оръжейния завод вече имало извършено плащане от 58 млн. лв, което освобождавало сделката от включване в черния списък.
“Важното е да се знае, че целта на законопроекта е да възстанови в масата на несъстоятелността обезпеченията, които неправомерно са заличени от двамата квестори на КТБ, които са обвиняеми точно за това“, обясни Хамид.
В хода на дебатите стана ясно още, че с промените се предлага да се забрани на синдикът да заличава обезпечения, учредени в полза на банката в несъстоятелност, освен при погасяване на задължението с реално плащане.
Представителят на синдиците на КТБ Ангел Донов обяви, че се води голяма борба срещу длъжниците на банката и че синдиците се опитват с всички средства да съберат повече суми да постъпват в масата на несъстоятелността, за да могат да удовлетворят 8 000 вложители в банката.
Самият Пеевски естествено не присъстваше на обсъждането на собствения си закон, както и на внасянето му и разясняването му в парламента.
7
Коментара по темата
7.
Марто
18.11.2017 12:15:14
Вече е късно да се върнат заграбените пари от КТБ! Да не говорим, че Цветан Василев се е погрижил да има достатъчно пари за луксозен живот поне още 30 години!
6.
Вакареев
17.11.2017 22:24:39
Дано да има подкрепа за този закон. Той е единственото нещо, което се е направило последните 3 години за разкриване на престъпленията около КТБ и откраднатите пари. Всички други институции си мълчат и просто изчакват да мине законовия срок и престъпленията да паднат по давност, за да не се налага да ги разследват.
5.
Крадец
17.11.2017 00:54:53
Крадецът вика: Дръжте крадеца!.... Каква хубава българска поговорка;)
4.
Хахаха
17.11.2017 00:02:30
Няма по заспал матрял от бугарският
3.
Gerb Over !
16.11.2017 21:49:43
Мразя герб !
2.
Марин
16.11.2017 20:33:10
https://youtu.be/89f34ec7BMg атака
1.
opa-la
16.11.2017 18:05:41
крадеца Цвъки пак се е уредил с някой друг апартамент