×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Внимавайте! Риба от Фукушима заля магазините в Бургас


12 Април 2016, Вторник, 15:14 ч.

Продават я замразена и консервирана


Консервирана и замразена риба от радиоактивната зона около японската атомна централа „Фукушима” се продава свободно в търговските вериги у нас, показва проверка. Тя може да се разпознае по района на улов, който е описан върху етикетите на морските деликатеси – FAO61, пише „Телеграф”.
В една от веригите например се продават рижки шпорти, произведени в столицата на Латвия Рига, в бурканче за 5,99 лева. На етикета пише, че районът на улов е именно зона 61. В други магазини пък може да намерите замразена сьомга за около 6 лева килограм от същия район. Има и рибни пръчици в полуготов вид за паниране, които струват 3,50 лева, като зоната за улов отново е FAO61.

На пазара има и рибни консерви, които също съдържат риба от същия район. Това е консервата „Ропотамо” на фабрика „Славянка” със салата със скумрия. От фирмата производител отрекоха рибата да е уловена в Япония и посочиха, че тя е внос от Китай.
И маринован зарган, уловен от същата опасна зона FAO61, може да се намери по рафтовете на веригите, Той се предлага от роден производител, който го рекламира като „продукт, произведен на брега на българското Черноморие”. Оказва се, че у нас е станала само преработката, но уловът е извършен в същата зона, в която през 2011 година аварира японската атомна централа.

В началото на годината сайтът Japan Times съобщи, че водите съдържат високи нива на цезий и други радиоактивни изотопи. Нивото се покачило драстично след последния теч от АЕЦ „Фукушима” през май 2014 г.

От Българската агенция за безопасност на храните коментираха, че рибата, която се предлага на нашия пазар, е уловена в Китай, а не в района на японската атомна централа. Няма опасност за наличие на радиоактивни храни в българските магазини, тъй като не се допуска производство и улов в райони с висока радиация. От там обаче посочиха, че те не правят периодични проверки за нивото на радиация в продуктите, Причината била, че всички океански деликатеси, които са предназначени за внос в ЕС, се проверяват строго още в страната износите. Затова допълнителното лабораторно изследване за радиация в България била безсмислено.

В категории: Животът


6
Коментара
Флагман.БГ Разплакаха я Разплакаха я 04/03/2025, Вторник 22:03 0
Флагман.БГ Стана ясно дали е спал със 72-годишна Стана ясно дали е спал със 72-годишна 04/03/2025, Вторник 22:00 0
Прославят България
Прославят България 04/03/2025, Вторник 21:30 0
Организира мащабна среща
Организира мащабна среща 04/03/2025, Вторник 21:00 1
Флагман.БГ Спешен ход в "Ергенът" Спешен ход в "Ергенът" 04/03/2025, Вторник 19:57 0
6
Коментара по темата
6.
БАБХ
13.04.2016 10:29:26
0
4
Агенция по храните са администратори, които само ходят по предприятията с едни заучени въпросчета и хал хабер си нямат от производство и качество. Създават проблеми там където ги няма, а пропускат най-важното, защото просто не са в час!!! В 90 % са едни лелки в критическата, които си придават важност.
5.
Дрът риболовец
12.04.2016 14:29:04
1
6
Язе колко риба съм изял от дупките на нефтохима, и ко? Газ пикая. Ся ще минем на ядрено гориво бе.
4.
Риба
12.04.2016 14:19:44
1
4
От този Георги Пейчев - Лимноса всичко може да се очаква. Той с неговите химикали редовно прецаква пречиствателната станция на Царево и трови хората . Трови и тези дето се подлъгват да му купуват боклуците.
3.
Мохабет
12.04.2016 13:58:52
2
13
Аз намерих приложение. Увисвам от тавана една скумрия от тавана на стаята и вечер свети много приятно,въобше не включвам лампа
2.
Аз
12.04.2016 13:08:20
1
6
В Лидл в момента има рибни пръчици,панирани,които са от същия район.
1.
Bs
12.04.2016 12:46:34
1
13
И как да внимавам? Да ходя с дозиметъра в джоба ли? Да еее. ..
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Вълнуваща среща за Скорпиона, а Близнаците да се пазят от измамници Вълнуваща среща за Скорпиона, а Близнаците да се пазят от измамници Хороскоп за деня – 5 март 2025, сряда Разплакаха я Разплакаха я В "Ергенът" Бургаският кв. Ветрен в истерия: Кучета предизвикаха съдебен спор Бургаският кв. Ветрен в истерия: Кучета предизвикаха съдебен спор Бургазлийка се жалва, че комшиите й нарочно вързали кучета под прозореца, за да й тровят живота  Шеф Ангелов към готвачките в Hell`s Kitchen: Имате яки трътки Шеф Ангелов към готвачките в Hell`s Kitchen: Имате яки трътки Кулинарният гуру похвали бургазлийката Тоби и Марина, чинията им била като за списание Историята се повтаря? Преди 83 години ни искаха Варна и Бургас, а сега сме под ултиматум от Русия Историята се повтаря? Преди 83 години ни искаха Варна и Бургас, а сега сме под ултиматум от Русия Три седмици преди началото на войната в Украйна от Кремъл поискаха България и други страни да напуснат НАТО, припомня проф. Милко Палангурски Джорджеску внася кандидатурата си за президент на Румъния на 7 март Джорджеску внася кандидатурата си за президент на Румъния на 7 март Независимият крайнодесен кандидат спечели първия тур на президентските избори на 24 ноември Мечки и маймуни на разклона за Свети влас по времето на соцтуризма Мечки и маймуни на разклона за Свети влас по времето на соцтуризма Когато атракциите хапеха, но спомените оставаха завинаги! Организира мащабна среща Организира мащабна среща Ганчев иска да е начело на борбата Стана ли Румен Радев съюзник на Тръмп? От САЩ му благодарят Стана ли Румен Радев съюзник на Тръмп? От САЩ му благодарят Ценим високо подкрепата на държавния глава за стратегическото ни партньорство с България, обявиха от американското посолство България с впечатляващо представяне на най-големия форум за туризъм в Германия България с впечатляващо представяне на най-големия форум за туризъм в Германия Мирослав Боршош откри най-мащабния български щанд досега в Берлин
Стана ясно дали е спал със 72-годишна Стана ясно дали е спал със 72-годишна Диньо и жената са само приятели Русия започна важни преговори с... Русия започна важни преговори с... УЕФА Сръбският Слави Трифонов почина, точно така, както Ванга му предрече Сръбският Слави Трифонов почина, точно така, както Ванга му предрече Легендата Саша Попович умря в съня си Почина голямо медицинско светило Почина голямо медицинско светило Напусна ни проф. д-р Милан Миланов Зеленски подаде ръка към Тръмп! Войната приключва? Зеленски подаде ръка към Тръмп! Войната приключва? Украйна е готова да парафира по всяко време споразумението със САЩ за редкоземните метали Предложиха Тръмп да бъде номиниран за Нобелова награда за мир Предложиха Тръмп да бъде номиниран за Нобелова награда за мир Идеята е на конгресмен от Републиканската партия Почина уважаван българин Почина уважаван българин Доц. Недев беше не само блестящ специалист в своята област, но и обичан колега, наставник и човек с изключителна доброта Тежък удар на еврото! Какво става на пазара Тежък удар на еврото! Какво става на пазара Единната валута прави рязък завой Тежка катастрофа на АМ "Тракия": Сеат се вряза под тир Тежка катастрофа на АМ "Тракия": Сеат се вряза под тир Към момента няма официална информация за броя на пострадалите или причините за катастрофата Бой, шокови бомби и димки в парламента, депутатка се бори за живота си Бой, шокови бомби и димки в парламента, депутатка се бори за живота си Очакваше се да бъде приета оставката на правителството
Румен Радев, президент Румен Радев, президент У нас се намират политици, които водят война с паметници Виц на деня Виц на деня В чата:
- Опиши се как изглеждаш.
- Виждал ли си Анджелина Джоли?
- Да.
- Е, немаме нищо общо!
Виц на деня Виц на деня Мъж, яде баничка в кварталната баничарница. Намира косъм...
- Какво има в тая баничка?
- Как какво, яйца...
- Бръснете ги тези яйца бе хора...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Жените мечтаят да видят идеалния мъж, а мъжете мечтаят да видят идеалната жена. Яжте моркови, те подобряват зрението!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори