Журналист разказа за все по-страшната диктатура на Ердоган и за "бухалките" на турския президент
Ако има военен преврат, ще стане по-лошо - борбата може да бъде успешна само с демократични средства, казва Тайфур Хюсеинов
04 Април 2016, Понеделник, 07:26 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)Чрез специализираните съдилища той се саморазправял с всичките си противници
Журналистът Тайфур Хюсеинов описа ужасна ситуация в Турция заради налагания авторитарен режим от президента Реджеп Тайип Ердоган. Хюсеинов участва в дискусия в НДК на тема „Спорни точки за неоосманизма”.
Журналистът е част от доскоро опозиционния турски вестник „Заман”, който бе овладян скандално от държавата преди месец.
Тайфур Хюсеинов разказа на отличен български положението в южната ни съседка.
Той припомни, че Ердоган е дошъл на власт през 2002 г. с обещание за повече демокрация. Тогава като премиер започнал действително да прилага демократични практики, отнемайки власт от армията. Постепенно обаче в Турция се наложил суров авторитарен режим, особено след корупционния скандал, свързан с Ердоган, от 2013 г.
Тогава, в края на третия премиерски мандат, той започна страховити репресии срещу протестиращите в парка „Гези” в Истанбул, припомни Хюсеинов.
Третият премиерски мандат на Ердоган се характеризира със засилваща се бедност, злоупотреба с власт и все повече забрани във всички сфери. Затова и опозицията започнала да нарича режима „Ердоганизъм”. В този период несъвместими политически сили за първи път седнали на една маса заради налагания авторитаризъм и отнемането на изконни демократични права.
Започнали злоупотреби и в предизборните кампании. Според изследване на „Трансперънси интернешънъл” Турция е на 66-о място от 167 държави по усещане за корупция. „Репортери без граници” нарежда южната ни съседка по свобода на словото на 149-о място от 180 държави в средата на 2015 г. Това е обаче преди акцията по национализация на опозиционни медии от последните месеци.
Според Тайфур Хюсеинов, икономическата ситуацията се влошава. Безработицата се е увеличила до 10%, държавният дълг е огромен, ключови инвеститори напускат Турция. Държавата е започнала да отнема бизнеси.
На публични мероприятия с участието на президента не биват допускани опозиционни журналисти. Когато финландски репортер попаднал на такова мероприятие, попитал Ердоган на добър турски дали е диктатор, а първата реакция била: „Вие от коя медия сте?”
Над 52 000 сайта в Турция са с ограничен достъп. Това включва и стотици новинарски страници.
Близо 2000 човека са разследвани за „обида на президента”, сред тях и 16-годишен младеж. При предишните двама президенти, които били със същите виждания като на Ердоган, нямало нито едно такова обвинение.
Над 30 журналисти са по затворите, включително и главни редактори на опозиционни издания.
Редица от тези издания са вече в ръцете на държавата. След овладяването на опозиционните медии от Ердоган техният тираж се сринал тотално.
„Бухалките” на Ердоган са специализираните съдилища. Той ги създаде след корупционните скандали през 2013 г., които го уличиха в злоупотреби, обясни Тайфур Хюсеинов.
Първата работа след тези скандали беше реорганизацията на съдебната система, добави журналистът. Чрез тези съдилища президентът се саморазправя с противниците си.
Когато през август 2014 г. Реджеп Тайип Ердоган станал президент, директно обявил, че няма да се ограничава до представителните правомощия на институцията. Така се и случило.
Ердоган каза, че системата де факто вече е сменена. Той иска преминаване от парламентарна към президентска република, каза Тайфур Хюсеинов.
Президентският дворец на Ердоган бил около 30 пъти по-голям от Белия дом в САЩ.
След корупционните скандали от 2013 г. Реджеп Тайип Ердоган започнал да налага пропагандната теза, че съществува паралелна държава, която иска да извърши преврат. Той обявил, че част от тази паралелна държава са Барак Обама, Хилари Клинтън и 200 американски конгресмени.
След като Конституционният съд постанови освобождаването на журналист от затвора, Ердоган каза, че не уважава това решение. След това той обяви, че шефът на съда и дванайсетте му членове са също част от т.нар. паралелна държава, заяви Тайфур Хюсеинов.
На практика всеки опозиционер и противник на режима бива обявяван за представител на тази „паралелна държава” и за предател.
Чрез специализираните съдилища Ердоган превземал неудобни медии и бизнеси. Забранени са 350 публикации от 2013 г., които уличават президента в корупция.
Властта забранявала и публикуване на материали, свързани с разследването на терористичните актове, които се умножиха през последните месеци в Турция.
Тези нападения остават винаги неразкрити, каза Тайфур Хюсеинов.
Журналистът завърши експозето си с въпроса – как трябва да бъде спрян Ердоган. Според Хюсеинов това следва да стане само с демократични средства.
Военен преврат няма да доведе до нищо добро, дори ще стане по-лошо. Срещу авторитарните управления борбата трябва да е само със средствата на демокрацията, заключи Тайфур Хюсеинов.
В категории:
Политика
Баща му съобщи отлична новина
Масови арести в Турция
Бижуто й струва 1,1 млн. долара
Сигурно е бесен
Обра точките на 57 години
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Огромен протест в Гърция
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Русия съобщи, че е завладяла...
26/01/2025, Неделя 20:31
1
Отново показа класа
26/01/2025, Неделя 20:03
0
Много е щастлива
26/01/2025, Неделя 19:31
1
Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата
26/01/2025, Неделя 19:03
3
Обра точките на 57 години
26/01/2025, Неделя 19:00
0
Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак
26/01/2025, Неделя 18:56
0
Сръбската Беба подпали мрежата
26/01/2025, Неделя 18:31
1
Поколението Z – все по-технологично и самотно
26/01/2025, Неделя 18:12
0
Лукашенко с интересна фраза
26/01/2025, Неделя 18:00
0
Инженерна мисъл: Вижте как този мъж прави „самоделно камионче“ с подръчни материали
26/01/2025, Неделя 17:48
0
Уроците за България са ---- никога да нямаме силна армия защото ще ни се качи на главата.
Мирно и по търговски начин се строи цивилизация.
може да кихне някой милион