„Кроношпан” – основният отровител с прах? Прокуратура, РЗИ и РИОСВ мълчат за стирола
През 2013 г. РИОСВ позволи на дървопреработвателния завод да вдигне капацитета си двойно, без ОВОС
Ключови думи:
Кроношпан, замарсяване, отровител, въздух, фини прахови частици, сероводород, РЗИ, РИОСВ, прокуратура, заболявания, дихателна система, вредни емисии, доклад, омбудсман, Таню Атанасов, Бургас, Флагман
31 Март 2016, Четвъртък, 14:33 ч.
Автор: Флагман.бг, снимка: ТопновиниДанните са изнесени в анализ на обществения посредник на Община Бургас Таню Атанасов
Резултати от изследванията на атмосферния въздух през последните години очертават някои положителни изменения, които трябва чрез системни грижи и контрол да се превърнат в неотменими тенденции. Пример за това е „Лукойл Нефтохим – Бургас”. Но основното замърсяване на въздуха, който дишаме, продължава да е от наличието на фини прахови частици. Съдържанието им във въздушната среда е невидимо за човешкото око, но те са главна причина за редица тежки заболявания на дихателната система. Съдържат се не само в чист вид. Най-често те са свързани с други вредни газообразни вещества и допълнително вредят на здравето, особено на подрастващите поколения.Има тенденция за увеличаване на общия брой на дните, в които през годината, съществуващите измерителни съоръжения са отчели показания над допустимите средно-дневни норми. Това се казва в анализ на обществения посредник на Бургас Таню Атанасов.
В анализа са използвани данни от Регионалната здравна инспекция- Бургас, ОД на МВР, ежедневния екобюлетин за състоянието на въздушната среда, публикуван в сайта на община Бургас, жалби и сигнали на граждани.
Основните източници на вредни емисии в атмосферния въздух на територията на Община Бургас са „Лукойл – Нефтохим“ – Бургас, „Кроношпан – България“ ЕООД – Бургас, промишлената и строителната дейност, ежегодното увеличаване интензивността на автомобилния и въздушен трафик, некачествени пътни настилки, използването на твърдо гориво за отопление.
Но докато „Лукойл Нефтохим Бургас” е свил драстично нивата на емисиите от сероводород в атмосферния въздух в Бургас през последните три години – 2013, 2014 и 2015 г., за дървопреработвателният завод „Кроношпан” не се споменава нищо конкретно като източник на основното замърсяване на въздуха - с прах. Припомняме, че заводът получи през 2013 г. разрешение двойно да вдигне капацитета си с подписа на тогавашната шефка на РИОСВ Добринка Стоилова – без ОВОС.
Основното замърсяване на въздуха, който дишат бургазлии е от наличието на фини прахови частици.
През 2012 г., нормите са били надвишени 161 дни; 2013 г. – 197; 2014 г. – 179; 2015 г. – 215 дни.
Живеещите в кв. Долно Езерово през 2015 г., са дишали замърсения с фини прахови частици въздух общо 126 дни, през 2014 г. - 113 дни. Най-многобройни са били дните през януари 2015 г. – 25 дни, декември 2014 – 22 дни. Може да се каже, че отоплението с твърдо гориво в Долно Езерово през зимния период допълнително усложнява общата картина.
Докато за кв. Д. Езерово може да се търси такава зависимост, за други две населени места в общината това е неприложимо, посочва омбудсманът. В кв. Сарафово, в разгара на лятото – м. юли, мобилната автомобилна станция е показвала през 21 дни високо съдържание на фини прахови частици - до 2,42 пъти над средно допустимите норми. Подобна е картината и в с. Братово. Там, през м. юни е измерено високо съдържание на прах 11 дни, като превишенията са били от 1,01 пъти до 1,8 пъти.
На различни места в района на гр. Бургас, в т.ч. и в Меден рудник, където е била разположена мобилната станция в 35 дни от 2015 г. са регистрирани нива, превишаващи средно допустимите норми за запрашеност. Тези данни показват, че предприеманите мерки от страна на общинската администрация не водят до видими позитивни изменения в зоните за живеене.
За разлика от високите нива на съдържание на фини прахови частици във въздушната среда, данните за съдържание на другия основен замърсител – сероводорода, рязко са намалели през 2015 г.
Основен обект на замърсяване с този вреден газ е територията на кв. Долно Езерово, а източникът е нефтопреработвателният завод. Данните от монтираната стационарна измервателна станция в квартала, говорят за впечатляващо добри резултати. През 2015 г., в кв. Д. Езерово само в два дни през м. август са констатирани превишаване на пределно-допустимите концентрации на сероводород. За сравнение през 2014 г., са били 24 дни; 2013 г. - 42 дни; 2012 г. – 81 дни.
В квартал Долно Езерово продължават да твърдят, че в ранните часове на деня се събуждат от замърсен с нефтопродукти въздух и не вярват на данните от монтираната апаратура.
В анализа за състоянието на въздушната среда в Бургас, още през 2014 г. омбудсманът Таню Атанасов отбелязва, че се наблюдава необяснимо превишаване на средно-дневните и средно-часовите норми за съдържание на стирен/стирол/. Най-високата продължителност на експозициите е била през м. юни, м. ноември и м. декември 2014 г. Общо в 48 дни са измерени по-високи стойности на този вреден за здравето въглеводород.
Още по-тревожно е, че институциите, които са отговорни за контрола на качеството на въздушната среда и влиянието й върху здравето на гражданите – Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/, Регионална здравна инспекция /РЗИ/ и направление Екология към Община Бургас, не реагират на тези факти, пише в анализа си общественият защитник.
Системата, която отчита тези тревожни данни се нарича ДОАС /диференциална оптична автоматична система/ и се намира в непосредствена близост до служителите от сградата на РИОСВ.
Данните за регистрирани над пределно-допустимите норми на стирол продължават и през миналата година.
През м. януари 2015 г. 12 дни са били измерени по-високи количества. От тях в 7 дни е било констатирано средно-дневно и средно-часово превишаване. На 01.01.2015 г., средно-часовите показатели са били 1,94 пъти, а средно-дневните – 1,22 пъти над нормите.
През м. февруари са измерени в 2 дни, а през м. март в 3 дни превишения.
В м. април се наблюдава увеличение на съдържанието на стирол в общо 7 дни, от които в два дни на СДН и СЧН, а в 5 дни на СЧН.
През м. май дните нарастват рязко на 20, от които в 10 дни има превишаване на СДН и СЧН, в 7 дни само на СЧН, а в 1 ден на СДН, м. юни – 1 ден, а в м. юли 2 дни са с по-високи стойности на пределно-допустимите концентрации.
Тези данни показват определена цикличност на дейности, в които се използват значителни количества от този вреден за здравето ароматен въглеводород
Ето какво казва омбудсманът за мистерията със стирола:
РИОСВ и РЗИ не намериха за необходимо да обяснят причините, да изяснят източниците и мерките, които са предприели.
Окръжна прокуратура – Бургас започна проверка по реда на надзора по повод на публикация в медиите.
На 20.01.16 г., Окръжна прокуратура на мое запитване отговори, че е изготвила предложение до РИОСВ за предприемане на необходимите мерки за установяване на източниците за замърсяване със стирол.
Директорът на РИОСВ-Бургас инж. Тонка Атанасова информира, че след предприети мерки за калибриране и тестване на системата, които са завършили в началото на м. ноември 2015 г., вече не се засичат превишавания на пределно допустимите концентрации на стирол.
„От отговорите на двете институции – Окръжна прокуратура и РИОСВ не става ясно кой е източникът на замърсяването, какви са причините и кои са виновните за тези измерени превишавания на ПДК на стирол във въздушната среда на гр. Бургас.
Кои са най-дразнещите шумозамърсители на Бургаска община, дали пием чиста вода и доколко вредни са електромагнитните лъчения от базовите станции на мобилните оператори очаквайте в следващата част от анализа.
В категории:
Бургас
Изсипи 200 милилитра от това и ребърцата ще станат гурме
5 признака на идеалния жена през очите на мъжа
Народът масово купува имоти, отчитат ръст с близо 30 % на отпуснатите кредити
5 фини признака, че връзката ви се базира на химия, а не на любов
Пияни биха и се гавриха с екип на Бърза помощ в Камено, но полиция в града нямаше. Ето защо (ОБНОВЕНА)
Най-необичайните коледни традиции по света
26/12/2024, Четвъртък 09:00
0
Такси се вряза в пешеходци в Ню Йорк
26/12/2024, Четвъртък 08:40
0
Обилен снеговалеж по пътищата у нас, има ли затруднения в движението
26/12/2024, Четвъртък 08:20
0
Народът масово купува имоти, отчитат ръст с близо 30 % на отпуснатите кредити
25/12/2024, Сряда 22:20
5
5 фини признака, че връзката ви се базира на химия, а не на любов
25/12/2024, Сряда 22:00
1
5 признака на идеалния жена през очите на мъжа
25/12/2024, Сряда 21:40
1
Коя е най-силната жена в зодиака
25/12/2024, Сряда 21:20
3
За тези, които нямат време: лесен и вкусен десерт за броени минути
25/12/2024, Сряда 21:00
0
Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? Toвa ca нaй-лyĸcoзнитe и cĸъпи xoтeлcĸи cтaи в cвeтa
25/12/2024, Сряда 20:40
0
ХО-ХО-ХО: Топ 5 на семейните коледни филми!
25/12/2024, Сряда 20:20
2
Сбъдна се мечтата на жителите на село Ливада, улиците им вече ще имат имена
25/12/2024, Сряда 20:00
2
Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда
25/12/2024, Сряда 20:00
0
Чудовищно! Шефката на РИОСВ Добринка Стоилова пусна тайно „Кроношпан” да ни трови с още 50 % вредни емисии
Олигофрени чакате помощ от рабойниците- Олигофрени