×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Затворници в отпуск сеят смърт в Бургаско


Затворници в отпуск сеят смърт в Бургаско
Рецидивистът Ремзи Мустафа, награден с 5 дни свобода, претрепа старец с камък
19 Март 2016, Събота, 05:40 ч.

Осъденият за убийство Георги Андонов-Бабата едва не отне живот за втори път


След по-малко от месец Ремзи Мустафа Мустафа ще стане на 46 г. и близо половината от тях са минали зад решетките. За родения на 11 април 1970 г. в руенското село Струя затворът отдавна се е превърнал в нещо като втори дом, съобщава 168 часа. За да се изброят престъпленията му, пръстите на двете ръце не стигат, а разнообразието също е впечатляващо - от кражби и грабежи до блудство и изнасилване, за което получава 7 години и половина. Последното му наказание - след кумулация - е три години и шест месеца, от които е излежал по-голямата част, остава му около година.

Като стар обитател на варненското затворническо общежитие му е гласувано доверие да помага на охраната и пази на една от вишките. Според запознати именно за добро поведение той получава и 5-дневен отпуск. Така в съответствие с всички правила и норми на 9 март Ремзи Мустафа прекрачва прага на затворническото общежитие, за да бъде до 14-и като свободен гражданин.

На 11 март обаче спецполицаи нахлуват в къщата му в Дългопол, Варненско, и го извеждат закопчан с белезници. Ремзи е мъртвопиян и едва стои на краката си. Ден по-късно криминалното му досие става още по-дълго - той вече е обвинен за убийството на 76-годишния Хаккъ Али, извършено в условията на опасен рецидив.

Животът на Хакк0ъ Али не се различава от този на връстниците му в руенското село Люляково.

Вече наближава 76 г., но все още има сили за земеделска работа, разполага и с два лични автомобила. Живее близо до гарата заедно със съпругата си, трите му дъщери от години са се изселили в Турция.

Али и жена му обаче са решили да изкарат старините си в Руенския Балкан.

На пръв поглед 10 март е ден като всички останали, но дядо Хаккъ не се прибира в обичайното за него време. Жена му е притеснена да не му се е случило нещо и се обажда на роднина. Той пък подава сигнал в районното в Руен. Полицията е вдигната на крак, в акцията по издирването се включват колегите им от Айтос.

В първите часове следа от възрастния мъж обаче няма Едва на следващия ден периметърът се разширява и около 16 часа фиатът му е намерен в отбивка на пътя Айтос - Провадия. Той е със счупен прозорец, вижда се, че е тарашен. Полицаите започват претърсване на цялата околност и на около 500 метра в дере откриват трупа на възрастния мъж.

Още при първоначалния оглед става ясно, че Хаккъ Али е убит. Непосредствената причина за смъртта е черепно-мозъчна травма, удрян е по цялата глава най-вероятно с камък, каза шефът на отделението по съдебна медицина към МБАЛ в Бургас д-р Галя Милева.

Ударите са поне 5. Три от тях са върху темето, други два - в тилната част на главата. Затова криминалистите предполагат, че нападателят е продължил да налага стареца и след като той е паднал по очи. При огледа на местопроизшествието обаче камък със следи от кръв не е намерен.

Извършителят се е постарал да замете следите си поне донякъде. Все пак експертите откриват достатъчно улики, които ще се окажат решаващи за доказване на престъплението. В хода на разследването изкочиха показанията на няколко важни свидетели, които са видели предния ден Ремзи Мустафа.

Разследващите установяват, че срещата между Хаккъ Али и затворника не е инцидентна, тъй като двамата се познават от преди. Рецидивистът е пристигнал в Люляково, за да търси стария си познат Хаккъ Али. Питал е за него двама кантонери. Когато го намира, заедно отиват до къщата му. Там разговарят няколко минути, седнали в една от колите. След това Хаккъ Али влиза у дома, взема някаква сума пари и отново излиза.

Само три часа е времето между намирането на трупа и акцията в Дългопол, когато са щракнати белезниците на Мустафа.

След дълго изтрезняване в събота затворникът проговаря. Той признава, че познава убития от преди, както и че двамата са се срещнали на 10 март, ходили с колата до Айтос. Обяснява, че спрели край пътя за тоалетна. Според затворника старецът му дължал пари. Поискал от него да го закара до Дългопол, но той отказал. Сдърпали се. Хаккъ пръв посегнал да го удари с дърво по крака, затова Ремзи грабнал голям камък. Твърди, че е ударил жертвата само веднъж. Когато си тръгнал, дядо Хаккъ все още бил жив, потрепервал в конвулсии.

За да се изясни механизмът на престъплението, е извършен следствен експеримент в ранния следобед на 12 март, точно две денонощия след убийството.

Няма как да се разбере какво точно се е случило, на местопрестъплението са били двамата – Мустафа и жертвата му, казва адвокатът на обвиняемия Николай Рачев. Служебният защитник не крие, че самопризнанието на рецидивиста и евентуален съкратен процес в бъдеще са единственият му шанс да отърве доживотната присъда.

Основният коз на обвинението е резултат от ДНК експертиза на кръв, открита върху яке, иззето от дома на Ремзи Мустафа. Категоричното заключение е, че тя е от убития Али.

Макар че разследването е в самото си начало, наблюдаващият прокурор Георги Чинев бе категоричен пред съда във вторник, че има достатъчно основания Ремзи Мустафа да получи постоянна мярка задържане под стража. Един от аргументите на Чинев са многото осъдителни присъди, които говорят за „вече утвърден противоправен поведенчески модел и престъпни навици”.

Не е изключено обвинението да претърпи промяна и след съдебномедицинската експертиза Мустафа да бъде привлечен за убийство по особено жесток и мъчителен за жертвата начин, заяви прокурор Чинев.

Работещи по случая изразяват съмнение, че случайно спречкване е в основата на убийството. В Люляково се говори, че дядо Хаккъ е разполагал с доста пари, включително е имал солидна сума и в деня на престъплението.

Затова се проверява и версията за грабеж, придружен с убийство

От разпити на свидетели става ясно, че в часовете след престъплението Ремзи Мустафа вече е разполагал с доста средства - купил си е нови маратонки от съседно село, платил е за превоз до Дългопол с лек автомобил, наредил е богата софра за семейството си.

Очаквано състав на Бургаския окръжен съд остави или по-скоро върна Ремзи Мустафа зад решетките.

В случая на пуснатия в отпуск рецидивист това означава сбогуване завинаги с екстрите на общежитието и лекия режим и връщане в основния корпус на затвора.

Същия преход през юни м.г. направи 28-годишният Георги Андонов–Бабата, който подобно на Мустафа за часове се превърна от примерен затворник в кандидат за двоен убиец, след като по време на отпуск едва не уби приятелка. Георги е в затвора от 2008 г., осъден е за тежко престъпление – убийството на собствената си баба.

Млад е и му дават 9 години и 9 месеца. Към тях се добавя предишно условно наказание от 1 г. и 1 м. Бабата е работлив, мълчалив и кротък – затворник мечта. Затова и без колебание той е преместен от основния корпус в общежитие, а след това променят и режима му.

Следващата стъпка е условно предсрочно освобождаване. Но илюзията се разпилява на 4 юли 2015 г.


Георги Андонов убива хладнокръвно баба си, когато е едва на 19 години

Георги излиза в първия си месечен отпуск като пандизчия на лек режим на 3 юли. Надява се да прекара нощите с Галя, с която се е сближил по време на предишно излизане на свобода – през май.

Но плановете на 27-годишната жена са различни. Рано сутринта на 4-ти обаче той я причаква пред блока и когато младата жена влиза в опела си, се приближава и отваря шофьорската врата. Галина му обяснява, че бърза за работа, но забелязва увития в найлонова торба нож в ръката му и изпълнява заповедта да се премести на дясната седалка. Докато затворникът се опитва да заключи колата, тя отваря вратата и побягва към близкия парк. Андонов е разярен от поведението й, вади нож и хаотично я пробожда по цялото тяло.

В категории: Крими


6
Коментара
Голямо напрежение в София
Голямо напрежение в София 15/04/2025, Вторник 09:20 0
Флагман.БГ Стана 4-кратен световен шампион Стана 4-кратен световен шампион 15/04/2025, Вторник 08:33 0
Земетресение в Калифорния
Земетресение в Калифорния 15/04/2025, Вторник 08:00 0
Какво ще е времето днес?
Какво ще е времето днес? 15/04/2025, Вторник 07:18 0
Почина млад футболист
Почина млад футболист 14/04/2025, Понеделник 21:33 2
Флагман.БГ Блесна в "Стани богат" Блесна в "Стани богат" 14/04/2025, Понеделник 21:24 0
6
Коментара по темата
6.
Аlex
25.07.2024 13:58:33
0
0
ВЪЛКЪТ КОЗИНАТА СИ МЕНИ, НО НРАВЪТ СИ НИКОГА! КВА Е ТЪЗ ПРИСЪДА НА СЕМЕРДЖ ИЕВ? ДВА ЧОВЕШКИ ЖИВОТА И НИЩО-20 ГОДИНИ! ОКО ЗА ОКО И ЗЪБ ЗА ДВА!
5.
А кой
20.03.2016 16:57:47
1
0
е виновен за "илюзията", че животното се е поправило и го освобождават по-рано? Кой ще носи отговорност за убитите...?
4.
оффф...
19.03.2016 15:23:26
0
3
Смъртта не е наказание, смъртта е спасение за тези нещастници. Никой убит не е казал виновен съм. Аз казвам, лишаване от всякакви екстри и обществено полезен труд под строй с награда нормална вечеря. За останалите Русенско варено от държавния запас от преди да се родят, мътна вода и подметка вместо баничка.
3.
Гуру
19.03.2016 14:56:30
0
1
Дами и господа журналисти кога ще се отбийте до съда за да повдигнете капака на тенджерата и да видете в близък план какво готвят и кои и какви са готвачите? И тогава си направете извода защо престъпниците са навънка.
2.
Потресен
19.03.2016 14:03:12
1
9
Затворник,престъпник в отпуск!!!!!
Това само в България може да се случи!Това са убийци,рецивидистите,кой го е пуснал в отпуск?????????
1.
Време е.
19.03.2016 11:57:09
1
23
да се върне смъртното наказание, на какво основание ще живее този, които е отнел човешки живот? що трябва да плащаме данъци за да храним тези гниди вижда се ясно, че той няма място на този свят!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
4-годишно момче избяга от детска градина 4-годишно момче избяга от детска градина Момчето минало няколко пресечки и един булевард, за да стигне до кооперацията, в която живее Бургазлия пак пристъпи закона Бургазлия пак пристъпи закона Криминално проявен и осъждан мъж задигна маркови слънчеви очила Какви са нагласите на работодателите в България? Какви са нагласите на работодателите в България? В Бургас се наблюдава умерено нарастване в намеренията за наемане на нови служители Голямо напрежение в София Голямо напрежение в София В "Захарна фабрика" Как са изглеждали преди 35 години (СНИМКА) Как са изглеждали преди 35 години (СНИМКА) Катето Евро показа трогателен кадър Стана 4-кратен световен шампион Стана 4-кратен световен шампион Млад българин удивлява в математиката Неприятно: "Фолксваген" отнесе мъж в Бургас Неприятно: "Фолксваген" отнесе мъж в Бургас Удареният от колата е с комоцио, няма непосредствена опасност за живота му Какво ще е времето днес? Какво ще е времето днес? По Черноморието ще е предимно облачно Остава ли групата около Доган в управлението? Остава ли групата около Доган в управлението? Трилърът със "Сараите" може да пренареди силите в парламента Българите са в основата на човешката цивилизация! Това е доказано от Раковски Българите са в основата на човешката цивилизация! Това е доказано от Раковски Най-големият български учен и революционер е успял да определи съвсем точно къде е прародината ни и е установил, че гръцкият език е формиран от нашия
Почина Ализа Маген - жената с най-висок пост в историята на "Мосад" Почина Ализа Маген - жената с най-висок пост в историята на "Мосад" Тя си отиде на 88 години Феноменалните Иван Димов и Ангел Русев станаха европейски шампиони Феноменалните Иван Димов и Ангел Русев станаха европейски шампиони Единият спечели по категоричен начин титлата в категория до 61 килограма при мъжете, а другия в изтласкването бе без никаква конкуренция Почина млад футболист Почина млад футболист В Руската федерация Трагедия! Микробус падна в Дунав Трагедия! Микробус падна в Дунав Извадиха трупа на шофьора, българин е Избухна дипломатически скандал Избухна дипломатически скандал Между Франция и Алжир Прави голям бизнес ход Прави голям бизнес ход Ще става съсобственик на клуб   Огромна трагедия със строителни работници Огромна трагедия със строителни работници В Полша Тръмп поиска да отнемат лиценза на телевизия CBS заради "остри плювки" към него Тръмп поиска да отнемат лиценза на телевизия CBS заради "остри плювки" към него CBS е извън контрол, на нива, невиждани досега, и трябва да платят висока цена за това, смяна президентът на САЩ Таксиметровите шофьори в Атина обявяват 24-часова стачка Таксиметровите шофьори в Атина обявяват 24-часова стачка Протестът е срещу забраната такситата да се движат в бус лентите Първата ИИ певица изпя легендарна чалга и избухна голям скандал Първата ИИ певица изпя легендарна чалга и избухна голям скандал Десислава иска 15 хил.лева
Евгени Минчев Евгени Минчев Не ви е работа дали съм пил и паднал, поне не карам пиян като вашите любимци Виц на деня Виц на деня - Чуk... чуk...
- Кой чука?
- Който може и на който му дадаааат!
Виц на деня Виц на деня Между лекари:
- Ще бъде ужасно, ако един певец разбере след операция,
че повече не може да пее.
- Ще бъде още по-ужасно, ако не разбере това.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Както е тръгнало след 100 години в България ще останем само аз и Лили Иванова...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори