Ако се приеме новата наредба за спорта, школата на Нефтохимик ще загине
Ние съществуваме благодарение на общинските средства, заяви административният директор на „Нафтата”
Ключови думи:
наредба, спорт, промени, субсидиране, общински средства, колективни, индивидуални, спортове, футбол, Нефтохимик, Черноморец, школи, фалит, Бургас, Флагман
15 Февруари 2016, Понеделник, 12:59 ч.
Автор: Петър ПЕТРОВ, снимка: Иван КОЛЕВКръвните врагове Нефтохимик и Черноморец се обединяват срещу планираните промени в субсидирането на колективните спортове
-Г-н Тодоров, кое най-много притеснява ръководството на Нефтохимик в новата наредба за спорта?-Искам първо да подчертая, че аз искам да се защитят интересите на всички колективни спортове в града, а не само на Нефтохимик. В самата наредба има доста неща, от които не сме доволни. Мога да дам само един пример: никъде не се предвижда финансиране на представителните отбори на клубовете. Повечето от колективните спортове участват в първенства, където се състезават на професионално ниво. Ние искаме да акцентираме върху конкретно предложението за изменение в Наредбата, внесено от общинския съветник от ГЕРБ Румен Ангелов. Става въпрос за разпределението на средствата между колективни и индивидуални спортове.
-Кое по-точно е несправедливо според вас?
-Досега разпределението на средствата в Бургас между колективни и индивидуални спортове беше 30 към 70 % в полза на колективните. Интересното е, че в разпределението към индивидуалните са влизали и 5 колективни спорта. Но сега вече те няма да влизат към точкуването на индивидуалните. Логиката показва, че средствата за тях през тази година така или иначе ще бъдат повече. Проблемът е, че в предложението на Румен Ангелов има драстична промяна в цифрите – от 30/70, да стане поравно 50/50%. Основният аргумент за това е, че числеността на трениращите в индивидуалните е повече от тази в колективните. Съответно и средствата, които те харчат, били повече.
-Реално ли е подобно твърдение, елементарната логика показва, че колективните спортове поддържат цели отбори от състезатели, различни нива на ДЮШ и т. н.?
-Това може да се разбере много лесно след една проверка от съответната комисия или от Община Бургас. При една справка към съответната федерация колко деца има картотекирани, колко се явяват на състезания от тимови листове, какви разходи се правят за подготовката на тези деца. Всичко това може да се разбере от един качествен отчет. Но не просто да представяш фактури, а да има причинно-следствени действия защо са направени тези разходи. Повечето колективни спортове сме готови да си представим пълните отчети за години назад. По всяко едно перо какви средства са изхарчени. Идеята е срещу тези наши документи да има адекватни такива и за индивидуалните. По този начин ще може да се прецени какво е съотношението между двете позиции. Да не говорим, че колективните спортове са по-популярните, по-масовите. Водещото в тази наредба е, че клуб, който е изградил собствена структура и има ДЮШ, ще получи най-много средства.
-Това не е ли добре за Нефтохимик? Клубът има изградена школа, в която тренират над 100 деца.
-За нас е добре, понеже през последните години се насочиха изключително много средства именно в ДЮШ-а. Една от причините за това е, че през последните години в Бургас се появиха много школи за футбол, тъй като това е най-популярният спорт. И Нефтохимик беше задължен да инвестира, за да е конкурентоспособен. Всички много добре знаят, че в града има два клуба, които развиват детско-юношески футбол – Нефтохимик и Черноморец. За нас е задължително да имаме добри структури в долните гарнитури, за да можем да сме конкурентни с другите градове в България.
-Вярно ли е, че кръвните врагове Нефтохимик и Черноморец повеждат борба срещу готвените промени в наредбата?
-Да, тази сряда от 17 ч. ще дадем съвместна пресконференция в голямата зала на Общината. Ще се съберем всички представители на колективните спортове в града. Днес съм разговарял с абсолютно всеки един по отделно. Отправили сме им писмена покана, запознали сме ги с предложенията за изменения и допълнения на тази проектонаредба. Ще поканим всички общински съветници, които се занимават с този проблем, за да можем да чуем от тях какво е мнението им именно по тази точка.
-Колко клуба са дали съгласие за участие в тази пресконференция?
- До момента съм разговарял с 15-16 клуба, остават още 8. Имаме подкрепата както на Черноморец, така и на Звездичка и на всеки един, с който проведохме разговори. Всеки един знае какви средства са необходими за развитието на една структура, една школа на колективен спорт. Изключително съм благодарен на хората от Черноморец, че загърбихме различията и се обединихме в името на нещо, което е от изключителна важност за всички нас. Идеята е ние като популярните имена в Бургас да поведем всички останали колективни спортове.
-Съществува ли вероятност, ако планираните промени бъдат приети, част от клубовете да преустановят своята дейност?
-Да, наистина има такава опасност. Например, при разговора ми с г-н Добрев от хандбален клуб „Фрегата”, той категорично заяви, че ще преустанови дейност. Ако трябва да бъдем честни, някои от колективните спортове успяват да си намерят спонсори, но други изпитват сериозни затруднения и нуждата от финансово подпомагане от Община Бургас е жизненоважна. Така, че при гласуването на предстоящата сесия трябва да се вземе много внимателно в предвид от какво има нужда град Бургас.
-Как изобщо си обяснявате това предложение?
-Нямам представа. Може би идеята е индивидуалните да получат повече средства. Това не е лошо, но нека да не е за сметка на колективните спортове. Ако трябва да се получат повече пари в дадена област, нека Общината да отдели повече средства за спорта. Но не да вземем от едните за сметка на другите.
-Как ще се отрази конкретно на Нефтохимик тази промяна в субсидирането?
-Със сигурност няма да участваме в елитните първенства по футбол за юноши. Това е върхът на една ДЮШ във футбола. За сведение, разходите за участие в едно елитно първенство за юношите са с около 30% по-малко от първия отбор. Отделяме средства за екипировка, за пътни, нощувки, храна и т. н. Даже, ако трябва да съм по-конкретен, в първенството при старшата възраст има повече отбори, отколкото при мъжете.
-Получава се парадокс. Калчо Белов твърди, че промените се правят в полза на клубовете, които развиват школи. А вие казвате, че искат да ви намалят средствата именно по това перо.
-Индивидуалните спортове също имат ДЮШ-ове, но това ще се отрази най-сериозно върху нас. Няма как с орязването на тези средства ние да постигнем максимални резултати и да развиваме структура. Разберете, всяка седмица в Нефтохимик има 11 футболни отбора, които се състезават, 190 картотекирани деца. Тези 11 отбора всяка седмица играят футболна среща. 5 от тях участват само на регионални първенства в гр. Бургас. Техните разходи са по-ниски, но относно другите 6 нещата стоят по съвсем различен начин. 3 от тях пътуват за мачове извън града, а другите 3 домакинстват. Всичко това е за сметка на клуба. Ние не взимаме пари от децата да отидат и да си изиграят мача в Горна Оряховица, например.
-Да, но взимате такси от родителите.
-Нефтохимик взима такси за тези деца, които са до подготвителна група. Дефакто, след влизането им в юношеските формации те тренират безплатно. При нас не е тайна, че за дете взимаме по 30 лв. на месец. Освен това имаме много социални ангажименти, за социално слаби деца и т. н. Няма клуб, който да не взима такса, но разходите в колективните спортове са ужасно големи.
-Досега обаче Нефтохимик вземаше най-големите субсидии – по 100 000 лв. на година. Някои могат да ви обвинят, че интересът към отбора вече не е толкова голям, че нямате такива успехи.
-Мога да кажа, че заради тези 100 000 лв., които са се взимали всяка година, Нефтохимик се е запазил като име. Благодарение на тези пари, ние въобще съществуваме. Ако трябва да гоним резултати, отборът да е в „А” или „Б” група и да имаш школа като Литекс, там цифрите са около 1 млн. само за ДЮШ-овете. Не е тайна, че за миналата година имаме 40 000 лв. разходи само за екипировка на децата.
Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар"
Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци
Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана
Коментира визията на Мелания Тръмп
22/01/2025, Сряда 18:45
0
Професор го "уби"
22/01/2025, Сряда 18:21
0
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
22/01/2025, Сряда 18:14
0
Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци
22/01/2025, Сряда 18:00
0
Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна
22/01/2025, Сряда 17:40
0
Бившият президент на Салвадор почина в изгнание
22/01/2025, Сряда 17:22
0
Почина последният жив член на The Band
22/01/2025, Сряда 17:20
0
Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар"
22/01/2025, Сряда 17:20
0
Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце
22/01/2025, Сряда 17:14
3
България е потресена от това зверство
22/01/2025, Сряда 17:08
0
Силен Черноморец 1919 завърши наравно със Спартак Варна
22/01/2025, Сряда 17:05
1
Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана
22/01/2025, Сряда 17:00
0
Да продължавам ли?
Не стига че ви дават ей така пари на готово ами не ги и харесвате. Затова заслужавате: или на всички по малко и по равно или вместо над 1 млн. данъкоплатеца да ви даде например 500 000 лв. Останалите пари ги дайте на децата сираци, поне ще оценят жеста. Какво ще кажете?