Ужасени еколози: Банско е новият Несебър! Има 20 000 непродадени апартамента - чудят се как да ги пласират!
Туристическата индустрия в планинския курорт била губеща, според Андрей Ковачев от сдружение „Балкани”
15 Февруари 2016, Понеделник, 09:51 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)Искат разваляне на концесионния договор с „Юлен” заради фрапантни нарушения
Курортът Банско се превръща в новия Несебър. За това алармираха екозащитници на пресконференция в БТА-София. На нея те за пореден път настояха за разваляне на концесионния договор с „Юлен” заради фрапантни нарушения в условията по контракта.
Еколозите са скандализирани от доклад на междуведомствена работна група, свикана от Министерския съвет. Според тях се готви изменение на концесионния договор за ски зоната в Банско с цел узаконяване на нарушенията.
На Съвета за развитие, както се нарича форматът на партньорите в управляващото мнозинство, съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов повдигнал въпроса за развитие на казуса в полза на концесионера. В Реформаторския блок обаче нямали съгласие за поставения срок.
Екозащитниците отново настояха, че концесионерът е застроил допълнително 65 хектара над разрешените му 99 хектара.
Според тях държавата следва да издаде актове за държавна собственост и да получи незаконно застроеното, както повелява законът. Това обаче умишлено не се прави от областните управители, заяви Тома Белев.
Според Анрей Ковачев от Сдружение за дива природа „Балкани”, е мит, че има икономическа полза от концесиите в ски-зоните и че едва ли не в случая надделявал общественият интерес дори и да е в нарушение на закона.
Той цитира данни на Националния статистически институт (НСИ), според които курортът Банско работи на загуба. За 2013 г. тя била на стойност 6,5 млн. лева.
За последната година загубата от имоти била 6,2 млн. лева. В Банско имало 20 000 непродадени апартамента. Цената на квадратен метър там била 360 евро/кв.м., докато в Благоевград била два пъти по-голяма.
В момента в Банско се строяли 20 нови хотела.
Същевременно числеността на населението в града продължавала да спада и то със значителна скорост. Това важи в още по-силна степен за младото население, категоричен е Андрей Ковачев.
В района се налагал монополът на концесионера, който убивал останалите бизнеси и индустрии.
„В момента легловата база в града е над 40 000 легла. Максималната запълняемост на тези легла е 5000 до 8000 души и това е само за два-три месеца в годината.
Нашият въпрос е следният – когато ние имаме едно нерентабилно предприятие, ако разглеждаме туристическата индустрия в града като предприятие – трябва ли да инвестираме в него средства по-нататък? Трябва ли да създаваме ново „Кремиковци” и нов „Несебър” в планината, която е невероятна по своите дадености? Това е нашият въпрос към министъра на икономиката”, заяви Андрей Ковачев.
След коментар на репортер, че „новият Несебър” е вече създаден, Ковачев отговори: „Той е вече създаден, но не трябва ли вече да потърси алтернативи за своето развитие?
И какъв е интересът за строителство на нов ски лифт? Не е ли само и само за да се продадат непродадените 20 000 апартамента? И не е ли това просто една спекула?”
Еколозите заявиха, че за втори лифт говорели министърът на спорта и министърът на туризма, но на тях им било лесно, защото не носели отговорност.
Министърът на околната среда и водите обаче носи отговорността и той ще си сложи подписа за това, заяви Константин Иванов от WWF.
След въпрос на „Флагман” – защо не търсят съдействие от политическите сили, които могат реално да повлияят на властта за разваляне на концесията, Тома Белев отговори, че те са изпратили писма миналата, а и тази година с молба за среща.
Еколозите сезирали всички политически сили в парламента, за да изложат вижданията си. Не стана ясно обаче дали са получили отзив от някоя от партиите.
КАК РЕАГИРА НА ТОЗИ ВИД ПРОТЕСТИ НА ЗЕЛЕНИТЕ ПОЛИТИКЪТ И ИКОНОМИСТ ВЛАДИМИР КАРОЛЕВ - ЩЕ РАЗБЕРЕТЕ СЛЕД МАЛКО ВЪВ ФЛАГМАН.БГ!
Земетресение в съседна страна
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
България е потресена от това зверство
Отиде си твърде млад
Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана
Земетресение в съседна страна
22/01/2025, Сряда 19:33
0
Отиде си твърде млад
22/01/2025, Сряда 19:12
1
Коментира визията на Мелания Тръмп
22/01/2025, Сряда 18:45
0
Професор го "уби"
22/01/2025, Сряда 18:21
1
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
22/01/2025, Сряда 18:14
0
Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото
22/01/2025, Сряда 18:08
4
Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци
22/01/2025, Сряда 18:00
0
Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна
22/01/2025, Сряда 17:40
0
Бившият президент на Салвадор почина в изгнание
22/01/2025, Сряда 17:22
0
Почина последният жив член на The Band
22/01/2025, Сряда 17:20
0
Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар"
22/01/2025, Сряда 17:20
0
Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце
22/01/2025, Сряда 17:14
4
На калпавия водолаз водораслите му пречели.
Екологията не е като фудбола и политикато всички да разбират и коментират.
На калпавия водолаз водораслите му пречели.
Екологията не е като фудбола и политикато всички да разбират и коментират.