Проф. Божидар Димитров: Жал ми е за Танев! Съжителство ли е да изколиш българите в Българово?
Тези, които плащат за замяна на термина робство със съжителство, не са достатъчно умни, за да разберат пасивната съпротива на българския народ, каза проф. Божидар Димитров. Опитът им за подмяна на историята няма да успее, прогнозира той.
28 Януари 2016, Четвъртък, 13:09 ч.
Заради пари, които се дават или от Турция, или от САЩ, се променят учебниците с цел да изтрият паметта на българския народ, каза историкът
В българските земи, включени в пределите на Османската империя, не е имало нито робство, нито съжителство. Тези термини не са верни от академична гледна точка, заяви в „Здравей, България“ по Нова телевизия директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Хората, които сега си искат турското робство, не осъзнават, че са прекършени духовно, подчерта той и сподели, че би се срамувал, ако някой нарече прадедите му роби.
„Българинът не е бил роб. Тази дума означава предмет. С роба можеш да правиш каквото си искаш. Дори и Джордж Вашингтон е имал деца от няколкото си робини, т.е чукал ги е когато си иска. Българинът обаче е бил свободен човек. Можел е да отиде където си иска, да се занимава с бизнес, да забогатява и да строи такива селища като Копривщица, Панагюрище, Созопол, Несебър, Охрид с грамадни триетажни къщи. Къде робите имат такива къщи?“, попита професорът.
„Османската империя не е турска държава. Това е страна на исляма. Думата робство идва от българската публицистика през Възраждането. Във вестниците по онова време се използва терминът турско робство. Той влиза и в учебниците. Хората, които си искат „турското робство“, не осъзнават, че са прекършени духовно вече. Иван Вазов е усетил това и не е написал книга „Под робството“, а „Под игото“. Този термин пък идва от гръцката дума хегемония и може да се преведе като владичество“, заяви Божидар Димитров.
Според него е най-добре да означаваме този период от историята си с думата владичество. „Българите не са имали никакви права. Те не са можели да участват в управлението на държавата и да вземат решения, които засягат бизнеса им. Затова през 1876 г. възстават най-богатите български селища – Копривщица, Панагюрище, Батак и т.н. Надигат се, защото Османската империя подписва един режим, с което се определят много ниски мита за фабрично произведени платове в Германия, Англия и Франция, с което удрят основния български бизнес – производството на шаяк“, обяснява историкът.
Според него, не може да се говори и за съжителство.
„Съжителстват Батак и Тъмреш. В един момент ордите в Тъмреш грабват брадвите и ятаганите и колят 5000 българи в Батак. Това съжителство ли е!? Навсякъде в България има такива случаи. В моя бургаски регион има едно българо-гръцко село, което сега е градче. Българово се нарича. Там турците са изколили цялото население“, разказва проф. Димитров.
По-време на Руско–турската война през зимата на 1877/78 година по-голямата част от населението на Урум Еникьой (Българово) е било избито от отстъпващи башибозушки и черкезки банди.
Според проф. Божидар Димитров, тези, които се стремят да подменят българската история, са или в Анкара, или във Вашингтон. Целта има е да изтрият паметта на българите, защото много лесно се управлява народ без минало, обяснява историкът.
„Те обаче не са достатъчно умни, за да разберат пасивната съпротива на българския народ. Няма да успеят. Моите предавания ще ги започвам със „Стани, стани, юнак балкански“, за да помогна на министерството на образованието, да ги вкарам в правия път. Не подозирам министър Танев. Гледам го, горкия, как се гърчи и чуди как да оправдае действията на подчинените си. Жал ми е за него!“, споделя професорът.
На въпроса откъде са парите, заради които някои се опитват да заменят термина робство със съжителство, той отговаря, че работата на ДАНС е да ги посочи.
„Може да са от една турска програма с годишен бюджет от 1,8 млрд. евро, може и от „Америка за България“. Госпожа Кастрева се е върнала скоро от петдневна командировка от Великобритания, платена от фондацията. 14 века се опитват да ни изчегъркат от тази земя, както казваше Лютви Местан“, заяви Димитров. И накрая него го изчегъркаха, добавя водещата Ани Цолова. И тези ще ги изтрият, каза още Божидар Димитров.
В категории:
Политика
Как зодиите празнуват Коледа
Мистериозна болест вкара министър на Главчев в "Пирогов"
Взех акъла на всички с това чудно ястие - крехко месо под кашкавалова коричка
Вашата пералня може да суши дрехи! Всяка има тази практична функция, но трябва да знаете този трик
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай
Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген
22/12/2024, Неделя 18:20
0
Стара народна рецепта за постна погача за Бъдни вечер
22/12/2024, Неделя 18:00
0
Мартин Кура е новият й мъж
22/12/2024, Неделя 17:40
0
Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто
22/12/2024, Неделя 17:20
1
18 пъти по-богат от крал Чарлз
22/12/2024, Неделя 17:00
0
Свали 30 кг
22/12/2024, Неделя 16:40
3
Вашата пералня може да суши дрехи! Всяка има тази практична функция, но трябва да знаете този трик
22/12/2024, Неделя 16:20
0
9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия
22/12/2024, Неделя 16:00
1
Секссимвол си отряза косата
22/12/2024, Неделя 15:40
0
Kоледният концерт-спектакъл на Стефан Диомов ще бъде излъчен на празничния 26 декември по БНТ1
22/12/2024, Неделя 15:20
0
Защо днес задължително трябва отидем на пл. Тройката
22/12/2024, Неделя 15:00
2
2025 г. ще започне перфектно за тези 4 зодии
22/12/2024, Неделя 14:40
0
„Четох внимателно учебната програма за 6-ти клас, която е дадена за обсъждане. Колегията, която е работила по нея, след като много коректно е отбелязала какво трябва да знаят децата за Османската империя, която ни е владеела, много коректно е отбелязала колко въстания са се вдигали българите и колко от тях са били избити при въстанията и след това отделя внимание на ежедневието, както е модерната тенденция в историческата наука. Това е историята на ежедневието. Тя, опитвайки се да внуши на авторите, че трябва да има такова ежедневие, опира на въпроса за такова съжителство”, каза акад. Марков.
По думите му, ежедневие без съжителство не може да съществува.
Посочи поне един случай на смачкан с танк. Да хабят толкоз гориво за един шемет - айде де.