Хърватия въведе трансферна сума за квалифицираните си кадри, значи и ние можем
21 Януари 2016, Четвъртък, 12:35 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимка: Иван КОЛЕВОсновният потребител на човешки ресурси от нашите фирми са чуждите компании
Кирил Яков е регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Той е и изпълнителен директор на един от големите заводи в Бургас, опериращ в сферата на машиностроенето. На днешния форум на АИКБ, провел се в Интерхотел „България“, Яков разви няколко интересни тези. Една от тях бе въвеждането на т.нар. правило „Босман“ познато от спорта. Т.е. - фирмите да заплащат трансфери при привличането на работник (ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ). Идеята на Яков може да се приеме за изключително екзотична, но е факт, че бизнесът отдавна иска регулация, за да запази ценните си кадри, в които е инвестирал. Никой до този момент обаче не посмя да застане с името си зад идеята. А Красимир Яков определено е човек, който посочва проблеми, без недомлъвки, без шаблони. В блиц пред Флагман.бг Яков развива идеята си, разкрива и защо производителността на българският работник е три пъти по-ниска от тази в Европа.-Г-н Яков, на днешния форум развихте няколко много интересни тези. Една от тях бе въвеждането на т.нар.правило „Босман“ и за бизнеса. Осъществима ли е тази идея?
-Според мен е напълно осъществима и най-вече нужна, защото квалифицирани кадри в България няма. Визирам специално моят сектор – машиностроенето, но проблемите са повсеместни. Говорим за специалисти, които могат да си служат с модердните машини, които са внедрени в България след 2005 година. Това са иновативни системи, автоматизирани производства, машини с цифрово програмно управление. Те изискват друго качество на образованието, а то реално го няма. Да се подготви един такъв специалист би отнело близо две години. Ние го обучаваме, накрая си хваща багажа и отива на друго място. Така инвестираните пари отиват на вятъра, а те не са никак малко. Говорим за десетки хиляди за един специалист.
-Как смятате, че този въпрос може да се регулира? Новият работодател да заплаща на стария заплатите за определен период или да се въведе трансферна сума, каквато е практиката в спорта?
-Въпрос на дискусия и техническо уточняване. Първо трябва и обществото да се произнесе- дали е съгласно с това, или не. Ако е съгласно пътища, по които да се направи ще се намерят. Има достатъчно умни хора. Важно е да уточним, че големият потребител на нашите кадри не са българските фирми, а чуждите. Смятам, че има правна възможност да се регулира законово. Още повече, че Хърватия, която е държава член на Европейския съюз, е въвела подобна практика. Идеята ни е да засегне всички сфери. Изчислете колко плаща държавата за обучението на един лекар, който след като завърши образованието си, платено от българския данъкоплатец, отива например в Швеция, защото там възнаграждението било по-високо. Но той има задължение затова, което е получил от нашата държава. Да, шведската държава те ползва като лекар, но да бъде така добра и да си плати.
-Застава ли Асоциацията на индустриалния капитал в България зад това предложение?
-От известно време лансирам тази възможност. Всички казват: Да, би било много добре. Но темата е много деликатна. Трябва да се реализира така, че да не клатим системата и да имаме разбира се пълна обществена подкрепа.
-Опитахте ли се да предложите идеята на някои от депутатите, за да пробвате как ще я възприемат?
-Говорил съм, но оставам с усещането, че няма разбиране по тези въпроси.
-Защо производителността в България е толкова ниска? Изнесохте интересни цифри, които показват, че тя е в пъти под средната за Европа.
-Комплексно е. Манталитет, ниска квалификация, възможности. За съжаление българинът винаги си мисли, че това място на което е временно и винаги има едно по-добро, където скоро ще отиде. Поради тази причина не си дава много зор, казано на жаргон. Това е част от народопсихологията ни. Истината е, че в повечето случаи отношението на работниците не е професионално. Те разсъждават на принципа: Да изкараме някой лев да прекараме и това време. Не мислят за кариера, развитие.
-Не смятате ли, че и самите работодатели имат вина?
-Разбира се, че имат вина. То е система, няма един виновен, няма и един невинен. В цялата система са навързани. Това са взаимоотношения. Работодателят също е в тази среда, той има същият манталитет, какъвто и работниците си. Той също обича да хитрува.
В категории:
Бизнес
Средната пенсия в Русия е...
Направи нещо впечатляващо
Правя крем карамел само по тази рецепта, трябват ви само малко мини кроасанчета (ВИДЕО)
"Всички хора ще загинат, ако..."
Масов протест срещу високите цени на тока
4 съвета за дълъг секс
08/01/2025, Сряда 21:58
0
Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено
08/01/2025, Сряда 21:57
1
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им
08/01/2025, Сряда 21:56
1
Масов протест срещу високите цени на тока
08/01/2025, Сряда 21:55
7
Средната пенсия в Русия е...
08/01/2025, Сряда 21:48
2
Била е близо до смъртта
08/01/2025, Сряда 21:20
0
Притеснителна новина за София
08/01/2025, Сряда 20:56
0
Разтърсващо твърдение за Путин
08/01/2025, Сряда 20:48
2
Много му върви
08/01/2025, Сряда 20:25
0
Разказа за Рен
08/01/2025, Сряда 19:57
1
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите
08/01/2025, Сряда 19:50
7
Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване
08/01/2025, Сряда 19:50
6
- защо се обучават кадри , някои им плаща обучението а изличат в чужбина , ок , министеството когато легализира диплома да иска да си плати обучението, при социализма ако имаш висше , жениш се и отиваше в чужда държава плащаш обучението си а сега как е ?
- бизнесът следва да назначи човек и всяка година да има атестация и на база успехи да прави увеличение на заплатата , това е стимул .
Хайде сега всеки да каже,колко
часа работи усилено на работа.
В Хърватия и Европа хората на работа работят,не си говорят по
лични въпроси ,не пушатцигари
през половин час и така вероятно
произвеждат по качествена и с по
добра себестойност продукция.
Така мили мои желаещи високи заплати ,не сме на това ниво ,че да заслужим тези заплати.
Хайде по скромничко сега,не се
напъвайте , че не дай боже капитализма наистина да дойде.