Опасност във фейсбук - от пост “Отивам в Лом” бандити откриват адреса и телефона
19 Декември 2015, Събота, 17:01 ч.
Източник: 24часаСоциалните мрежи да дават акаунт след преминат тест за сигурност, съветват експерти
Социалният инженеринг е сред най-големите заплахи в интернет. При тази техника не се изискват никакви компютърни умения, а способност за манипулиране. Целта е потребителят сам да даде данни за себе си, без да осъзнае, че това е измама.
Най-издирваният компютърен престъпник Кевин Митник и редица други хакери е ползвал социалния инженеринг още от ерата на първите персонални компютри.
Тази атака не се ползва само срещу отделни потребители, и срещу фирми. Тя се основава на подценяването на опасността от нерегламентиран достъп както от страна на редовите потребители, така и от ръководството на компанията, ако атаката е срещу фирма. Затова за всеки шеф на фирма е важно да разбере, че информационната сигурност вече има критично значение за бизнеса. Не става въпрос само за защитата на един компютър или за поставянето на firewall, който защитава компютърната мрежа. А за всички аспекти на защитата на корпоративните данни, най-вече човешкия фактор.
Хватките на социалния инженеринг се
разгръщат и действат
много сполучливо
в социални мрежи
като Facebook и Twitter.
“Google има най-добрите параметри на сигурността от всички социални медии”, казва Кръстьо Петров, специалист по информационна сигурност. Той обаче подчертава, че тези параметри не са спасение: “Истинските опасности са самите потребители, ако те не знаят как да използват един социален сайт отговорно.”
Най-често жертви на социалния инженеринг са деца. Хакерът се представя за връстник на набелязания малчуган. Сприятелява се с него и иска нещо невинно като паролата за пощата му в Google. С нея обаче лесно може да се добере до потребителското име и паролата за онлайн банкиране на родителите на хлапето.
Макар основната опасност при социалния инженеринг да е свързана с това човек да ни измами, все повече хора стават жертва на приканване от страна на социалните мрежи.
“Във Facebook има много туитове, защото хората ги пускат там автоматично през Twitter. И така един ден жена пусна туит, че отива в Лом. Нейното потребителско име беше съставено от истинските ѝ първо и последно име - разказва Петров. - Направих бързо търсене по нейните имена и “Лом” и моментално намерих още 3 социални мрежи, в които жената е регистрирана, включително и в LinkedIn. Там пък беше публикуван и личният ѝ телефон. Имайки него, разбрах и града и адреса ѝ. За нула време разполагах с пълната информация за нея – и това само благодарение на един туит.”
Facebook е социалната мрежа, където сигурността представлява най-ужасяващата картина, смята специалистът. Аргументът му е нещо, което излезе наяве наскоро, в началото на май т.г.
“Не, не е заради това какви процеси и какви мерки за сигурност прилагат – казва Петров. – Става дума за гледната точка на собствениците – основателите на сайта, а именно, че потребителите им са тъпи смотаняци. Наскоро попаднах на един разговор с Марк Зукърбърг отпреди няколко години, когато той е бил в “Харвард” (Facebook е създадена като средство за общуване между състудентите в “Харвард” - б.а.). В отговор на поставен въпрос той беше отговорил така: “Ако имате нужда от информация за някого в “Харвард”, обадете ми се – аз ще ви я дам с радост.” Тогава го попитали откъде разполага с всичката тази информaция за всекиго в “Харвард”? А неговият отговор гласеше:
“Те ми я дават.
Имат ми
пълно доверие.
Тъпи смотаняци”
Е, ето тази гледна точка на основателите на Facebook, че потребителите са тъпи смотаняци, е проблемът. Когато точно този тип мислене се изповядва от мениджмънта на компанията, това е крайно ужасяващо.”
Топспециалистът по киберсигурност е на мнение, че потребителите трябва да имат базови познания по това как да се погрижат сами за собствената си сигурност, преди да се хвърлят да сърфират в социалните мрежи. Би било прекрасно, ако социалните сайтове – при регистрацията на всеки потребител го принудят да премине през тест по базови правила на сигурността, казва Петров, макар да е наясно, че социалните мрежи надали някога ще въведат такава “цедка”.
“Ако знаеш какво правиш и можеш да минеш теста по сигурност, тогава следва да получиш акаунт – обяснява той. – Ако пък си в състояние да напишеш неща, които звучат като “няма ме у дома, елате да ме оберете”, то тогава не бива да ти се дава акаунт в социална мрежа”.
Социалният инженеринг вече се преподава и в някои от изявените западни университети като редовна дисциплина.
В категории:
Животът
Всички са щастливи, когато е на трапезата: Сочна торта със сини сливи и мед
4 зодии с шанс за нова любов през ноември
Секс по приятелски: Златните правила, които трябва да спазвате
Ръководството и симпатизантите на ДПС – Ново начало към Кирил Петков: Кракът ви стъпвал ли е някога в руенско село?
Тежък удар по Зеленски
Секс по приятелски: Златните правила, които трябва да спазвате
05/11/2024, Вторник 22:00
0
4 типа мъже, на които не може да се вярва
05/11/2024, Вторник 21:40
0
4 зодии с шанс за нова любов през ноември
05/11/2024, Вторник 21:20
0
Всички са щастливи, когато е на трапезата: Сочна торта със сини сливи и мед
05/11/2024, Вторник 21:00
0
Татуировките могат да повишат риска от рак
05/11/2024, Вторник 20:40
0
Знае как да съблазнява, плащат й, за да изглежда така
05/11/2024, Вторник 20:21
3
Набор е с тъща си
05/11/2024, Вторник 20:11
2
Джокович с извънредно решение, отваря се голям шанс за Григор Димитров
05/11/2024, Вторник 20:00
0
След трагедията в Нови Сад: Сръбският министър на строителството подаде оставка
05/11/2024, Вторник 19:40
0
Турски пекар ми даде най-лесната и вкусна рецепта за бухти със сладко
05/11/2024, Вторник 19:20
0
Холивуд скърби: Почина обичан актьор
05/11/2024, Вторник 19:00
2
Напуска "Игри на волята"
05/11/2024, Вторник 18:40
0