Бургас ще има Къща на музиката
30 Ноември 2015, Понеделник, 14:34 ч.
Тя ще носи името на Георги Шогунов
Къщата, в която е живял Георги Шагунов, да стане музей на музиката - за това настоява Инициативен комитет. Част от къщата на ул. "Филип Кутев" 2 А все още е държавна собственост и в момента е в лошо състояние. На нея стои паметна плоча, която отбелязва, че тук е живял в продължение на 50 години Бащата на музиката в Бургас. Части от плочата, които изобразяват медни инструменти, са откраднати и трябва да бъдат възстановени. Чрез дарителство се поддържа и гробното място на композитора.
Именитият български композитор и диригент, капелмайстор на 24 Черноморски пехотен полк, е оставил в наследство над 1 500 музикални произведения от всички жанрове. Той има принос в развитието не само на военната музика, но и на всички инструментални и певчески състави, както и на музикалното училище в града. Затова не случайно е наричан Баща на музиката в Бургас и е обявен приживе за почетен гражданин.
Провокиран от възможността да бъде съхранена къщата на Георги Шагунов в Бургас и в нея да бъде обособена музейна сбирка за многостранното дело на Бащата на музиката, секретарят на Ловно-рибарското дружество "Лебед" Невен Каравасилев пръв подари ценен исторически документ на Инициативния комитет.
Каравасилев разказа, че неговият прадядо Георги Василев и Георги Шагунов са членували заедно в настоятелството на тогавашното Ловно-стрелческото дружество "Сокол". Ловното настоятелство е поискало и получило от Община Бургас парцел, където е сегашният стадион "Черноморец". Там с пари и труд на ловците е издигната каменна сграда, която още може да се види на стадиона. Ловците засадили фиданки, разселили фазани и сърни и Бургас е имал своя ловен парк, където са отдъхвали всички граждани.
Шагунов е бил председател на Контролния съвет и е контролирал финансовата дейност на сдружението. През 1926 година той изготвя Правилник за местна взаимноспомагателна посмъртна каса, който документ е запазен и бе дарен за бъдещия музей.
През последните два месеца членовете на Инициативния комитет са проучили държавните военни архиви, откъдето също са събрали непотърсени до момента исторически материали. Заснети са документи, записани са разговори с представители на организации, които притежават или събират архиви, както и с живи участници в събития, имащи отношение към темата.
Проектът "Бащата на музиката в Бургас Георги Шагунов и Градът на независимите" е частично финансиран от Община Бургас и ще бъде представен на 4 декември от 17 часа в салона на Националното училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров". Участие ще вземе композиторът Кирил Дончев, който е ръководил Духовия оркестър на Бургас, дирижирал е произведения на Шагунов и помни маестрото от детските си години. Гости на тържеството ще бъдат Данка Георгиева - директор на Държавен архив - Бургас, където се обработва нов фонд за Шагунов; секретарят на Ловно-рибарско дружество "Лебед" Невен Каравасилев, съхранил спомени и документи. Възпитаници на музикалното училище по духови инструменти и Духовият оркестър при НУМСИ с диригент Христо Кожухаров ще покажат своите умения.
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита
Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген
Стара народна рецепта за постна погача за Бъдни вечер
Свали 30 кг
4-те зодии, които имат ангелски души
22/12/2024, Неделя 21:20
0
Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие
22/12/2024, Неделя 21:00
0
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея
22/12/2024, Неделя 20:40
0
Иска да се върне при бившия си
22/12/2024, Неделя 20:20
0
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита
22/12/2024, Неделя 20:00
1
Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем
22/12/2024, Неделя 19:40
0
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви
22/12/2024, Неделя 19:20
0
Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона
22/12/2024, Неделя 19:00
0
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с
22/12/2024, Неделя 18:40
4
Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген
22/12/2024, Неделя 18:20
3
Стара народна рецепта за постна погача за Бъдни вечер
22/12/2024, Неделя 18:00
0
Мартин Кура е новият й мъж
22/12/2024, Неделя 17:40
7
До 16-годишната си възраст Шагунов учи във френския католическия Колеж "Свети Августин" в родния си град. През 1889 г. заминава за Лион, където завършва лицея „Сен Жан”, а след това вместо медицина, както е заръчал баща му, записва Лионската държавна консерватория. В продължение на 6 години изучава валдхорна и корнет, а също теория на музиката и диригентство. Негов учител е професор Луджини. Още по време на обучението си е избран за помощник-капелмайстор на Лионския градски духов оркестър.
През 1895 г. Шагунов се завръща в България и облича мундира на военен капелмайстор. Назначен е като войник-капелмайстор на духовия оркестър при Трети конен полк – Пловдив. След шестмесечна служба, през 1896 г. Георги Шагунов е изпратен за титулярен капелмайстор на 2-ри конен полк в Лом. През 1897 година се установява в Бургас, където живее до смъртта си. До пенсионирането си през 1930 г. е диригент на военния оркестър на 24-ти Пехотен Черноморски полк.[1] Взема участие в Първата Балканска война като капелмайстор на 30-и Шипченски полк.
През годините Георги Шагунов се утвърждава сред водещите по негово време имена, дали значим принос за развитието на музикалната култура на България. Той е сред основателите на Музикално дружество “Родни звуци” в Бургас и е диригент на Струнния Оркестър към дружеството. По същото време води клас “Медни духови инструменти” в Музикалното училище.[2]