„Морски бриз“ и „Порос“ ни връщат спомена за маестро Константин Ташев
Композиторът, чийто живот бе прекъснат нелепо от автомобилна катастрофа в разцвета на силите му, остави значими следи в българското музикално изкуство и културния живот на нашия град. Снимка: konstantin-tashev.info
26 Ноември 2015, Четвъртък, 13:11 ч.
В творческата среща, посветена на музиката му, ще чуем отново хитове като „Морето на моето детство”, „Момчето, което говори с морето”, „Някога по дългия бряг”
Творческа среща, посветена на 80-годишнината от рождението на маестро Константин Ташев и неговата прекрасна музика, ще събере тази вечер на една сцена музиканти от Вокален ансамбъл „Морски бриз“ при Народно читалище „Любен Каравелов“ и от Студио за сценични изкуства "Порос" при Военен клуб-Бургас. Концертът, който е със специалното участие на Илонка Чакърова, ще започне в 17:30 часа в зала „Петя Дубарова“ на Морското казино.
Солистите от Вокален ансамбъл „Морски бриз“ ще изпълнят „Песен за Бургас” и „Любовен реквием”, а децата от „Порос” ще поздравят публиката със „Здравей, приятелю чудесен”, съобщиха организаторите.
В творческата среща, посветена на маестро Ташев и музиката му, ще чуем отново хитове като „Морето на моето детство”, „Момчето, което говори с морето”, „Някога по дългия бряг”.
Константин Ташев е роден в Русе на 18.09.1935 г. Син е на композитора на стари градски песни Аспарух Ташев, който е бил и майстор на музикални инструменти, организатор на първия оркестър към радио Стара Загора. 2-3 години след раждането му, семейство Ташеви се премества в Стара Загорa.
"Ах колко години" - Биографичен филм за композитора. Режисьор: Недялко Йорданов
До 7 клас Константин учи в Стара Загора, свири на акордеон и съчинява първите свои мелодии и песни. Сам се подготвя за Пловдивското музикално училище. Първи е по успех от приетите. Завършва училището за три години. Тогава пише песни за морето, приятелството и майката. През 1960 г. Ташев завършва теоретичния факултет на Българската държавна консерватория, а пет години по-късно е назначен за щатен диригент на градския духов оркестър в Бургас. Бил е учител по музика в строителния техникум и старши преподавател в учителския институт, съобщава официалния сайт на композитора konstantin-tashev.info.
През 1971 г. маестрото получава наградата за написване на песни за Бургас. Основател и главен диригент е на Туристическия смесен хор „Странджанска зеленика”. Химн на хора става авторската песен „Моя Странджа, моя зеленика” по текст на бургаския поет Илия Буржев. Лауреат е на Петия национален преглед за драма и театър, за музика към пиесата „Любов необяснима” от Недялко Йорданов. Пиесата получава и първа награда за режисура. Песента „Зведичка” по текст на Елисавета Багряна пък се изпълнява в детски филм по българската национална телевизия.
За пиесата „Смешки страшни, страшни смешки” през 1974 г. Константин Ташев и Недялко Йорданов получават първа награда от Комитета за култура и Министерството на народната просвета. Детските песни „Без море не мога”, „Морска веселба”, “Деца на топлия Бургас” по текст на Илия Буржев пък са включени по интервизия в детско телевизионно утро, проведено в столичната зала „Универсиада”.
През 1976 г. Ташев получава орден „Кирил и Методий” II степен за музикално творческа и педагогическа дейност, а през 1977-ма песента му „Морето на моето детство” – по текст на Недялко Йорданов получава първа награда на журито и наградата на публиката на националния конкурс „Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора”.
Песента „Момчето, което говори с морето” по текст на Недялко Йорданов, изпълнявана от Панайот Панайотов, печели през 1980 г. първа награда на журито и награда на публиката на националния конкурс „Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора”. Получава и първа награда „Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора” за „Някога по дългия бряг”, която също е по текст на Недялко Йорданов. През 1986 г. пък е отпечатан сборникът „Любов необяснима” с 40 песни на Ташев в различни жанрове. Тогава се издава и авторската грамофонна плоча „Сцената е моят дом” с 14 театрални песни по текст на Йорданов в изпълнение на артисти от Бургаски драматичен театър.
През 2002 г. на кръглата годишнина от началото на конкурса „Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора”, Община Бургас посмъртно награждава композитора със сребърна плакета в релефно изображение на моряшка фланелка, а пет години по-късно го удостоява посмъртно със званието Почетен гражданин на Бургас.
Съпругата му Венета Ташева преди пет година издаде книгата „Момчето което говори с морето - спомени от и за композитора“.
В категории:
Бургас
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
Ще се шокирате какво се твърди за него
Колеги на самоубилия се полицай разкриха последните му думи, имал 6 предсмъртни писма
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
0
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
21/11/2024, Четвъртък 21:20
0
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
21/11/2024, Четвъртък 21:00
1
Владимир Путин с извънредно обръщение
21/11/2024, Четвъртък 20:45
7
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
21/11/2024, Четвъртък 20:40
0
Ще се шокирате какво се твърди за него
21/11/2024, Четвъртък 20:36
1
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
21/11/2024, Четвъртък 20:20
1
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
21/11/2024, Четвъртък 20:00
3
"Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но...
21/11/2024, Четвъртък 19:48
1
Дъщеря й възражда най-големите й хитове
21/11/2024, Четвъртък 19:40
0
Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали
21/11/2024, Четвъртък 19:20
4