×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • В четвъртък ще бъде спряно движението по Дунав мост при Русе
  • Откриха изчезнал човек в Рила планина след мащабна акция с дронове и шейни
  • Бюджетът за 2025 година е обнародван в „Държавен вестник“
  • Александър Лукашенко встъпва в длъжност за седми мандат като президент на Беларус
  • Пореден ден на протести в Турция заради ареста на Имамоглу
  • Празнуваме Благовещение - ето кой има имен ден
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ченгене скеле година след потопа: Калени рибари варят курбан за здраве, за да се отърсят от мъката


Ченгене скеле година след потопа: Калени рибари варят курбан за здраве, за да се отърсят от мъката
Местните отбелязаха годишнината с молебен, курбан и концерт
06 Септември 2015, Неделя, 09:08 ч.
Автор: Емел МАХМУД, Снимки: Авторът

Рибарското селище днес празнува, че оцеля от водната стихия на 6-ти септември 2014-та


Калени рибари варят курбан в Ченгене скеле и се отърсват от ужаса, преживян преди година по време на потопа в Бургас през миналия септември. Хората още помнят кошмара и се надяват никога повече да не ги сполети бедствие. На 6-ти септември 2014 –та година картината в рибарското селище беше плачевна – обърнати лодки, изстрадали хора, кал, мръсотия и унищожена покъщнина. Днес в очите на хората отново се забелязваха сълзи, но заради спомена от кошмара и от надежда, че той повече никога няма да се повтори. Настроението в Ченгене скеле е напълно различно – празнично, а районът облагороден.

Проливнит дъжд преди година няма да бъде забравен дълго. Никой от местните хора в нощта на 5-ти срещу 6-ти септември обаче не е предполагал какво ги очаква. Три часа след полунощ е дошла приливната вълна, която остави след себе си много мъка. При потопа бяха отнесени повече от 50 лодки. Къщите на хората останаха под вода. По-голяма част от покъщнината беше унищожена.

Със сълзи на очи рибарите днес си припомниха пред репортер на Флагман.бг за ужасяващата вечер. Част от тях дори са си продали лодките и постройките, за да се отърват от лошия спомен.

„Разбира се, че още изпитваме страх. Такова нещо не се забравя. Изчезнаха ни лодките, изхвърлихме техника, но правим всичко по силите си да се възстановим. Нямаме друг избор. Няколко мои близки колеги се отказаха. Продадоха си мястото, лодките и заминаха да живеят на друго място. Разбирам ги. Не е лесно”, разказва местният пред Флагман.Бг жител Стефан Марков.


Местните се молят никога повече да не се повтори ужасът от миналата година

Хората са благодарни, че след потопа се отзоваха десетки доброволци, сред които депутати от ГЕРБ, много граждани, които помогнаха за възстановяването на щетите. Огромна помощ оказа и Община Бургас, а кметът Димитър Николов следеше лично на място възстановяването на Ченгене скеле.

„От 22 години живея тук такова нещо, което ни се случи на 6-ти септември миналата година, не съм виждал. За щастие моята къща е по-стабилна и не пострада много. Така успях да приютя мои съседи, чиито постройки бяха под вода”, сподели пред Флагман.Бг рибарят Георгиев.

Днес жителите на Ченгене скеле отбелязаха годишнината с молебен, курбан и концерт. Събитието започна в 18,00 ч. на изградена сцена в района на кораба в местността. В концерта участие взеха бургаската група „Петте сезона”, ансамбъл „Странджа” и Захари Чернев.


Председателят на сдружение "Морски сговор" и неформален кмет на рибарското селище Ченгене скеле Димитър Янчев и отец Стелиян

Годишнината беше уважена от десетки жители, от кмета на Бургас Димитър Николов, областният управител Вълчо Чолаков и общински съветници.


Събитието уважиха кметът на Бургас Димитър Николов, зам.-кметът по финанси и бюджет Красимир Стойчев, областният управител Вълчо Чолаков, председателят на Общинския съвет в Бургас Костантин Луков и др. политици

„Използвам днешния повод да благодаря на всички доброволци, които се включиха във възстановяването на щетите. Благодаря на фирмите, които безвъзмездно предоставиха техника. В момента се изпълнява проектът за почистването на коритото на река Отманлийска. След наводнението на няколко места пътят беше разрушен, водостоците – също. Всичко е възстановено”, каза градоначалникът.

На въпрос дали е застрашен от нов потоп Ченгене скеле при по-проливни дъждове кметът отговори, че приливната вълна преди една година е дошла от село Росен, което е на територията на община Созопол.


Кметът благодари на доброволците, които помогнаха за възстановяването на щетите в Ченгене скеле

„Не знам там какво са свършили. Това, за което ние отговаряме, са почистването на коритата, което се изпълнява”, добави в заключение Димитър Николов.

В категории: Животът


Флагман.БГ Обезобразиха я, лицето й е разкривено Обезобразиха я, лицето й е разкривено 25/03/2025, Вторник 17:10 0
Тези зодии са най-опасни
Тези зодии са най-опасни 25/03/2025, Вторник 17:00 0
Флагман.БГ Пак я забъркаха в подла измама Пак я забъркаха в подла измама 25/03/2025, Вторник 16:20 0
Това са най-самотните зодии
Това са най-самотните зодии 25/03/2025, Вторник 15:40 0
10
Коментара по темата
10.
Рибаря
08.09.2015 22:17:00
0
0
Красавица с чар
Рибар с рунтав помияр
Случайна среща с няколко слова
Отново сам на лодка по вода
Надежда да я срещне
На другия потоп
Ако бъде преди да свърши
Скпания му живот....
9.
Jshdhjs
07.09.2015 03:31:28
0
1
Hora iskam da vidq toz dancho laifa i kiufteto moje li nqkoi da mi dade link ot fb
8.
Jshdhjs
07.09.2015 03:31:27
0
1
Hora iskam da vidq toz dancho laifa i kiufteto moje li nqkoi da mi dade link ot fb
7.
Руса фурия
07.09.2015 00:08:09
0
2
А коя е русата фурия зад кмета? Извади бедър
6.
3
06.09.2015 23:07:01
0
0
aide mlakni, pomnim koga beshe - 6-ti
5.
Potarpevsh
06.09.2015 22:54:49
0
3
Tova e boshlav rabota. Nqma osadeni no ima jertvi i potaepevshi. Evala. Ima i kurban.....
4.
Морски
06.09.2015 21:51:44
0
7
При същия потоп загинаха и две жени, но за тях няма нито дума!
3.
asd
06.09.2015 21:49:24
2
2
Не е беше на 6-ти а на 7-ми потопа
2.
Пострадал
06.09.2015 21:26:19
2
10
Пред изборно курбан, след изборно БАГЕРИ!!!
1.
Потърпевш
06.09.2015 21:10:03
2
9
След корбана господин кмета ще събори и последната къща на рибарите.Да ви е честито бедни ми рибарьо
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Обърнаха НС на забавачка, депутатка иска да кърми в пленарна зала Обърнаха НС на забавачка, депутатка иска да кърми в пленарна зала Това е сериозен въпрос за нашето бъдеще и здравето на нашите деца, но уви, ще го отложим за по-спокойни дни, заяви Наталия Киселова Обезобразиха я, лицето й е разкривено Обезобразиха я, лицето й е разкривено Бившата ТВ водеща Нана Гладуиш преживя пореден ужас, виновният доктор й отказал помощ Пак я забъркаха в подла измама Пак я забъркаха в подла измама Нямам нищо общо с хaзартни игри и пeчалби, обяви актрисата Димитър Николов в дебат за радона: Няма да позволя да ме рекетират. Точка! Димитър Николов в дебат за радона: Няма да позволя да ме рекетират. Точка! Апаратчета няма да купувам, решенията идват от Министерството, категоричен е Николов Еврозоната е възможност за растеж и стабилност на българския туризъм Еврозоната е възможност за растеж и стабилност на българския туризъм Въвеждането на еврото ще улесни пътуването на туристите от Еврозоната, които през 2024 г. представляват близо 30% от всички чуждестранни туристи, посетили страната ни Първо място за учениците от Свети Влас на общинския кръг на националната викторина по безопасност на движението Първо място за учениците от Свети Влас на общинския кръг на националната викторина по безопасност на движението Отборите премериха сили в трите етапа на състезанието Европа се готви за война, а не за мир - видно е от тези 7 действия Европа се готви за война, а не за мир - видно е от тези 7 действия Ситуацията, в която светът се намира, не е никак розова Инвестициите в Бургас не са случайни, те са планирани Инвестициите в Бургас не са случайни, те са планирани Равнец е неоползотворен ресурс с огромен потенциал – Бургас няма време за губене, категоричен е съветникът от ГЕРБ "Мама Знае" празнува 8 години подкрепа за бъдещи и настоящи родители! "Мама Знае" празнува 8 години подкрепа за бъдещи и настоящи родители! През годините през безплатните семинари и онлайн обучения на „Мама Знае“ са минали над 50 000 родители от цялата страна Америка е на колене – жълтопаветната съпротива я удари с пълна сила! Америка е на колене – жълтопаветната съпротива я удари с пълна сила! За една нощ САЩ от храм на демокрацията се превърна във Враг №1 за родната либерална общност
Защо ЕС мрази точно този европеец? Защо ЕС мрази точно този европеец? Герт Вилдерс е кошмарът на брюкселския елит – европеец до мозъка на костите си, но неудобен, непокорен и твърде… нормален Погрешка: Представители на правителството на Тръмп добавиха журналист към чат група с военни планове Погрешка: Представители на правителството на Тръмп добавиха журналист към чат група с военни планове Доналд Тръмп каза пред репортери в Белия дом, че не знае за случилото се Голям талант загина при тази катастрофа Голям талант загина при тази катастрофа Медии в Португалия изнесоха подробности и информираха, че Мартинс се е преобърнал няколко пъти с автомобила си, който се е забил в бетонната стена на тунела "Ковело" Върна се при богатото си възрастно гадже Върна се при богатото си възрастно гадже Даниела е най-меркантилната участничка във формата  Инфаркт уби директора на Samsung Инфаркт уби директора на Samsung "Той почина от сърдечен арест", заяви говорител на дружеството Администрацията на Тръмп с голям гаф Администрацията на Тръмп с голям гаф Журналист получи достъп до дискусия с военни планове Сериозно земетресение в... Сериозно земетресение в... Нова Зеландия Козирогът да се довери на интуицията, а Стрелецът да не рискува! Козирогът да се довери на интуицията, а Стрелецът да не рискува! Хороскоп за деня – 25 март 2025, вторник  ООН разкри как е убит Марин Маринов в Газа ООН разкри как е убит Марин Маринов в Газа Изстрелът е бил от израелски танк Добри новини от Рияд! Държавният департамент тръби, че САЩ никога не са били по-близо до  мира в Украйна Добри новини от Рияд! Държавният департамент тръби, че САЩ никога не са били по-близо до мира в Украйна Двете страни не бързат да разкриват съдържанието на разговорите
Делян Пеевски Делян Пеевски Няма да допусна България да се превърне в държавата на абсурдите Виц на деня Виц на деня - Кога ще е готова поръчката ни?
- Не знам точно.
- Кажете грубо.
- Не знам, да ти е*а майката!
Виц на деня Виц на деня - Ленче, отивам до кръчмата, облечи си балтоня.
- И мен ли ще вземеш?
- Не ма, спирам печката.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Чисто технически, смартфонът е вградената черна кутия на живота ви.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори