МБАЛ „Дева Мария“ постига немислими неща за бургаското здравеопазване
Основателят на МБАЛ "Дева Мария" Семир Абу Мелих вече е разговарял с европейски специалисти, които ще работят в болницата близо година, за да обучават лекарите
30 Август 2015, Неделя, 13:47 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимка и видео: Иван КОЛЕВДоверието малко по-малко се завръща, презумпцията, че докторите тук не стават, се променя
За шест години МБАЛ „Дева Мария“ се превърна в една от най-динамично развиващите се болници в страната. Статистиката показва, че през здравното отделение са преминали над 1,5 млн.пациенти. Разбивката по градове пък сочи, че 50% от тях са от Бургас, а останалите от Сливен, Ямбол, Стара Загора, Хасково, голям е и броят на пациенти от Пловдив, Варна, София, даже Благоевград, Видин, Силистра и Разград. Това е ясен показател, че МБАЛ „Дева Мария“ не само спря лутането на бургазлии до София и Пловдив за качествени здравни грижи, но и спечели доверието на много пациенти от други области в страната. С основателя на МБАЛ „Дева Мария“ Семир Абу Мелих разговаряхме за перспективите пред болницата и бъдещите инвестиции, които ще утвърдят здравното заведение като национален лидер и смел иноватор.-Г-н Абу Мелих, спечелихте Международна звезда за лидер в качеството – награда, която не се дава на всеки. Връчва се от лидери на лидери и доколкото ми е известно вие сте единствените през тази година в България. Не може този факт да не ви прави горд.
-Да, разбира се, но заслугата не е моя, а на целия екип на МБАЛ „Дева Мария“. Не само за тази награда, а за всички останали. Те са за хората, които работят в тази болница. А Международната звезда за лидер в качеството е един от най-големите призове, които сме получавали. Тя се присъди само на три компании в Европа през тази година и ние бяхме една от тях. Без да се натискаме. Оцениха, че работим правилно и управляваме качествено.
-Анонсирахте изключително сериозна инвестиция – над 50 млн.лв. в отделенията по онкология и трансплантология. Кога ще започнете изпълнението на проекта?
-Съвсем скоро. Двете отделение ще заработят в края на следващата година. Онкологичното ще е в съседната на МБАЛ „Дева Мария“ сграда, която ще има топла връзка с настоящата. А що се касае до центъра по трансплантации, той ще е първият частен такъв. Няма досега частен такъв. Защо? Защото тази дейност е на загуба и от нея не се печели. Но ние го правим, защото това е върхът в медицината и показател какво може да правят твоите хора.
-А ще успеете ли да привлечете специалисти, предвид факта, че в сектор „Здравеопазване“ като цяло липсват кадри?
-Ще успеем. Не се притеснявам ни най-малко, защото имаме листа на чакащи лекари, които искат да започнат работа в МБАЛ „Дева Мария“. Ние сме като всяка голяма компания – грижим се за специалистите си. Гледаме те да са добре, да получават добри възнаграждения за труда си, влизаме им в положение и за най-дребните детайли ежедневието им. Опитваме се да ги насърчаваме като ум, като мисъл. Пращаме ги на курсове за наша сметка. И накрая, нашите лекари няма как да са недоловни, а след като го споделят със своите колеги – и те проявяват желание да работят при нас. Заради това имаме листа на чакащи лекари – те са си подали молбите и чакат, но няма къде да ги сложим. От две години не сме имали проблем с медицинските кадри. Проблемът е другият – не бройките, а ноу-хау технологията. Опитваме се да сме в крак с тенденциите. За тази цел ние се уговорихме с няколко европейски специалисти, които ще дойдат тук и ще останат около година в МБАЛ „Дева Мария“, за да предадат разработеното ноу-хау и помогнат на нашите лекари.
-Звучите изключително амбициозно, но много хора все още нямат доверие на бургаското здравеопазване.
-Да, така е. Медицината в Бургас, се славеше с много лошо име. Факт! Никой не може да го отрече. Но за ваша информация призът - „Най-добър град за живеене“ е по точкова система. Може да видите как станахме "Най-добрият град за живеене". Благодарение на кои точки и показатели. Ще звучи хвалебствено, ако кажа, че приносът на МБАЛ „Дева Мария“ е огромен. В тази малка болница, която се отвори много трудно, се разви истинско чувство за принадлежност към града и се събраха и отгледаха качествени специалисти. Имаме хора хабилитирани на територията на болницата. Още не са взели доцентски титли, защото няма свободно място в университета. Това са научни трудове написани по време на работата им в болницата. МБАЛ „Дева Мария“ се представя на световни и национални конгреси – в съдова хирургия, гинекология. Показват се операции направени тук в Бургас. Разберете – в този бранш, това нещо в последните 20 години беше мечта. Сън! Друг пример ще ви дам. Преди 3-4 години ние в Бургас дори не можехме да си помислим да имаме неонатолог със специалност. Откогато се помня аз така е било. Когато навремето ги събрах моите хора и им каза: „Неонатологично отделение ще стане трето ниво и ще обучава и специализанти“. Персоналът се подхилваше. Знаете ли защо? Защото, за да стане база за специализанти ти трябва не един, а четири неонатолога със специалност. Ние един не можехме да намерим в града, а какво остава за четири. Обаче успяхме. Привлякохме хора отвън. И днес в Бургас има неонатологично отделение и база за обучение и специализанти. Нещо, което софийските болници скърцат със зъби за него. И то под ръководството на проф. Кръстева от Пловдив. Но кой му пука затова. Не е Морската градина да отидеш да му се радваш. Само като имаш зор идваш и тогава се разбира кое кое е. Това е дейността на тази болница. Искрено се надявам да продължи по този начин. За мой огромен късмет и на семейството ми попаднахме на уникален ръководен кадър в лицето на д-р Даниела Георгиева, която пое болницата по същия път и я управлява така, както аз го правих преди да изляза от управлението.
-Споменахте Неонатологичното отделение. Факт е, че то се утвърди като най-доброто в Югоизточна България. Също така е факт, че АГ отделението спря потока на бургазлийки, раждащи в Ямбол, Сливен, София.
-Доверието малко по малко да започне да се възвръща. Презумпцията, че докторите тук не стават трябва да се промени. То почна, но все още не е стигнало моето разбиране. Не съм съгласен Варна да ни бие в този отрасъл, защото аз знам какви са показателите, но репутацията е проблем и тя не се чисти току така. 20 години е трупано. Заради това малко по-малко. Дестинацията МБАЛ „Дева Мария“ стана сериозна дестинация. Имаш сериозен проблем – отиваш там. Не е заради хубави стени, чистия под и лъскава фасада.
-Привлякохте обществения интерес с анонса за отделението по диагностика – д-р Хаус. Кога той ще заработи в МБАЛ „Дева Мария“?
-Амбицията на главния лекар д-р Даниела Георгиева е това да стане до 2 месеца. Наумила си е да го направи – и го прави. Стягат екип, който да се занимава само с диагностика на неразрешени случаи. Знаете, че това е много скъпо мероприятие. Наемаш 5-6 специалисти и им плащаш сериозно. Такова звено ще започне да привлича от цялата страна пациенти, които се лутат по болниците. Той ще заработи, защото имаме техниката и мозъците. Това е духът на тази болница и не се пестят пари за лечение.
-Г-н Абу Мелих, ще успеете ли да разбиете монопола на Здравната каса и да се създаде т.нар.втори стълб, нещо, за което вие работите като депутат повече от две години.
-Сегашната здравна система е абсурдна. Пациентът представлява една лична карта и нищо друго. Всичко останало е извън темата здравеопазване. Нашите лекари се превърнаха в писари, спазващи някакви правила с точки и запетаи, написани от чиновници. А този, който е дошъл и има проблем - не е темата. Българинът трябва да има правота да избира на кой да си даде парите за здраве. Заради това болниците нямат нужда да има точна диагностика. Те тъй или иначе ще си вземат парите. От какъв зор да влагам стотици хиляди лева в кадри, след като резултатът ще е същият. Системата в момента пречи на подобен тип инвестиции, но въпреки това ще го направим. Радвам на далновидното мислене на д-р Георгиева, която инициира създаването на звеното по диагностика. Ние ще имаме подобно звено, то няма да е финансирано от здравни пътеки. Ще е безплатно. Няма да излиза човек, който да няма точна диагноза. Може да сме в Бургас, може да сме регионална болница, но виждаме в перспектива.
Най-малко 10 души са убитите при нови израелски удари в Газа
Изхвърлиха бебе на магистрала
Босненският министър на сигурността е арестуван за корупция
Редица квартали на София са без ток
Байдън иска от Пентагона да продължи активните доставки на оръжия за Украйна
Карен се върна при Златка
26/12/2024, Четвъртък 16:00
0
Външно с официална първа позиция за трагедията с разбилия се самолет
26/12/2024, Четвъртък 15:40
0
Дъщерята на Брус Уилис се омъжва, за да го зарадва?
26/12/2024, Четвъртък 15:20
0
Нов политически трус в Южна Корея! Внесоха импийчмънт и срещу действащия президент
26/12/2024, Четвъртък 15:00
0
Брутални кадри от френско летище! Кюрди смляха от бой турски младежи без причина
26/12/2024, Четвъртък 14:40
2
Изхвърлиха бебе на магистрала
26/12/2024, Четвъртък 14:20
0
Папата отвори „свещена врата“ в италиански затвор
26/12/2024, Четвъртък 14:00
2
Босненският министър на сигурността е арестуван за корупция
26/12/2024, Четвъртък 13:40
0
Крим обявява извънредно положение заради нефтения разлив
26/12/2024, Четвъртък 13:20
2
Редица квартали на София са без ток
26/12/2024, Четвъртък 12:40
5
На Витоша: Непочистени пътища, не може да се стигне до ски пистите
26/12/2024, Четвъртък 12:20
1
Почина Георги Христов
26/12/2024, Четвъртък 12:00
0