Особености на българския плаж или как на него може да изплува мъртва крава, има ешерихия коли или прескъпа сянка
24 Август 2015, Понеделник, 06:58 ч.
Автор: Мария КЕХАЙОВА, вестник ТрудАко случаят с мъртвата крава можем да отдадем на случайността, то старата пречиствателна станция си е изцяло на сметката на местната и държавната власт
Ешерихия коли, мъртва крава или прескъпа сянка - въпрос на късмет. Чакаш почивката на море като месия. Моментът настъпва и опъваш палатка или самият ти се опъваш в удобното легло на бунгало в култов къмпинг с прекрасен плаж. Ставаш сутринта и се разхождаш край вълните. И що да видиш - труп на крава на пясъка, яко разложен при това.Първа особеност на родното крайбрежие. Надали другаде може да се види море да изхвърля умрели животни, но не делфини и медузи, а месодайни телета и крави, които нито пият морска вода, нито пасат водорасли.
Бог да го прости Стоян Сербеза - кмета на рибарското селище Ченгене скеле, разправяше, че веднъж виждал от морето да излизат живи телета, друг път вълните изхвърлили ябълки. Товарите и в двата случая изпаднали от кораби на бургаското пристанище.
Случаят с умрялата крава на къмпинг "Градина" отпреди броени дни обаче е по-различен и не е забавен.
В Бургас веднага се разнесе опасното предположение да не би да е с антракс? Така и не може да се разбере, защото кравата е престояла повече от пет дни във водата, казаха от Агенцията по храните, но успокоиха духовете, че зараза не може да има. И още на следващия ден - нова бомба. Затвориха плажа на Лозенец заради ешерихия коли. Пречиствателната станция на курорта била с малък капацитет, много туристи пипнали стомашно-чревни разстройства. А и се оказало, че екскрементите се изливали в морето цели 20 дни преди да го затворят - екоинспекторите засекли още в края на юли, че пречиствателната станция прелива. Туристите бягат от курорта, проплакаха хотелиери. Следващата година не е чудно, ако предпочетат не нас, а южните съседки, продължават да се тюхкат. И са прави. Защото курортите ни на юг разчитат основно на родни туристи.
И ако случаят с мъртвата крава можем да отдадем на случайността, то старата пречиствателна станция си е изцяло на сметката на местната и държавната власт.
На сметката на концесионерите пък са таксите за чадъри и шезлонги, които режат глави. В началото на сезона нощувка по морето бе по-евтина от таксата за чадър и шезлонг на плажа. А имаше призиви за безплатни сенки, които да доведат талази туристи, за да компенсират отлива на руснаците. Друг път. Точно обратното - на един от плажовете даже задължително трябваше да си платиш два шезлонга, дори да си сам - вървели в комплект. И сигурно не е единствен.
Чистотата е най-важният фактор, който води туристи на плажовете - това го знаят и хотелиери, и туроператори, и концесионери. Следващите са редът и спокойствието, с които също не можем да се изпъчим като комшиите по на юг. Защото стигаме до опасната особеност, при която на плажа падат хеликоптери. Съвсем не на майтап в Царево, в най-оживената неделя на юли, по време на джет състезание в морето до централния плаж падна хеликоптер с трима души на борда. Летял ниско над водата, най-вероятно за да наблюдава състезанието, но пилотът изгубил контрол и летателната машина потънала.
"Всички са добре, няма пострадали", каза градоначалникът Георги Лапчев. "Започнахме да пляскаме, щом го видяхме, помислихме, че е атракция", коментира човек от плажа. Добре, че атракцията не им се е изсипала върху главата.
И ако тази особеност пак е от графата „случайни“, ноу-хауто на спасителите от Бургас е от чист недоимък. Заради липсата на радиоуредба те си измислили нова сигнализация за изгубени малчугани. А такива не е като да няма - от началото на сезона до момента случаите са поне 100. Затова морските вълци били принудени да действат по свой метод. Сигнализацията е проста, но ефективна: Спасителят качва малчугана на раменете си, кротко се разхожда по плажа и чака родител да го разпознае.
Отношението на таксиджиите към плажуващите е следващата родна особеност. Просто отказват да ги качват. Причината - сядали мокри и песъчливи в колите им и ги цапали. Каква била ползата да въртят волага за по 3-4 лв. до комплексите и след това на автомивката да дават 12 лева, за да почистят автомобилите? "Не можем да хващаме за задниците туристите и да проверяваме дали са мокри, преди да седнат в автомобилите", въздъхва таксиджия. Само не е ясно какво правят тогава покрай плажа. Едва ли чакат някоя госпожица на токчета да слезе от балдахина директно при тях. По-вероятно е да се надяват на разсеян чужденец, когото да одрънкат с курса за няколко автомивки напред.
Като стана дума за измамите като една от особеностите на българското море, няма как да пропуснем безплатния санаториум на открито - Поморийското езеро. И нашенци, и чужденци идват да се топят и мажат първо с кал, после с луга или обратното, а след това да се бухнат в морето и да излязат заредени със сили и енергия. Знаят те - лечебните кал и луга помагат за ревматични болежки, и затова тук се срещат хора от всяка възраст. Завързват се връзки за цял живот. Освен това не дават пари - и езерото, и морето са напълно безплатни.
Безплатни, ама ако знаеш. Ако идваш за десета година например. А ако си за първи път, при това чужденец, а още повече самотна рускиня, като нищо ще паднеш в ръчичките на ромите “лечители”, които продават кофички с кал по 5 лева едната и любезно предлагат да те намажат с вълшебните си пръсти. И въпреки че преди година мощен руснак здраво наби един от "чудодейците", това не ги отказа от занаята.
В усилията си да решат част от изброените особености на Българското Черноморие хотелиери предлагат концесиите на плажовете да преминат към Министерството на туризма. Топката е в министерството, категорични са мнозина. Смятат, че ивиците трябва да се почистват и управляват от общините и от собствениците на хотели. Плажната ивица е държавна собственост и трябва да е достъпна безплатно за всички, разсъждават те. Ако това стане, чадърите и шезлонгите също трябва да са без пари. Така било в Гърция и Хърватия. Но докато така стане и у нас, родните особености ще продължават да ни карат да мечтаем за други плажове и морета. Без мръсотия, стомашно-чревни проблеми и други неприятни изненади.
Жилищните кредити у нас растат с 26,5% до 24,1 млрд. лева
„За“ и „против“ прошката след изневяра
Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки
„Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради...
25/11/2024, Понеделник 22:30
0
Предизвикан е на бой
25/11/2024, Понеделник 22:20
2
"Взриви" телевизията
25/11/2024, Понеделник 22:10
1
Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните?
25/11/2024, Понеделник 22:00
0
„За“ и „против“ прошката след изневяра
25/11/2024, Понеделник 21:40
0
4-те зодии, които ще намерят нова любов
25/11/2024, Понеделник 21:20
0
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос
25/11/2024, Понеделник 21:00
2
Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5%
25/11/2024, Понеделник 20:56
6
7 нездравословни храни, които да избягвате
25/11/2024, Понеделник 20:40
0
Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
25/11/2024, Понеделник 20:20
0
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО)
25/11/2024, Понеделник 20:00
1
Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки
25/11/2024, Понеделник 19:58
3