Поликлиниката в ж.к. „Меден рудник” поиска обединение с МБАЛ „Бургасмед”, няма специалисти
Според д-р Галин Белев липсата на специализирани кабинети налага медицинският център постоянно да бъде субсидиран от Община Бургас
Ключови думи:
поликлиника, Медицински център, Бургасмед, МБАЛ, ж.к. Меден рудник, управител, д-р Георги Белев
16 Май 2015, Събота, 04:55 ч.
Автор: Флагман.бг, снимки Боряна ТЕНЧЕВАТака пациентите ще имат пълна здравна грижа, смята управителят д-р Галин Белев
„Медицински център III Бургас” ЕООД, който се намира в най-големия жилищен комплекс в морския град поиска да се обедини с намиращата се в същата сграда с МБАЛ „Бургасмед”, бившата МБАЛ „Черноморска”. По този повод управителят на поликлиниката д-р Галин Белев е входирал становище в Община Бургас, с което заявява, че няма необходимите специалисти, за да попълни нужния състав.
„Двете лечебни заведения се намират обща сграда, която е функционално неразделима, с общи фоайета, коридори и вход. Медицинският център няма достатъчно разкрити специализирани кабинети. Лекарите – специалисти, заети в момента, са малко на брой, поради факта, че все по-трудно и почти невъзможно е да се привлекат специалисти, които да попълнят необходимия лекарски състав, който от своя страна трябва да предлага качествена лекарска грижа на гражданите на Община Бургас”, мотивира се д-р Белев.
Той подчертава, че поради недостига на специалисти, здравното заведение, освен че не изпълнява основната си функция – предлагане на качествена медицинска извънболнична помощ, също така генерира недостатъчно приходи. В резултат на това е невъзможността Медицинският център да се самоиздържа и трябва редовно да се субсидира от Община Буергас. „Това натоварва общинския бюджет и води до невъзможност за закупуване на апарати и техника, както и невъзможност за повишаване на възнаграждението на работещите в Медицинския център”, смята управителят.
Според него ръководството на „Бургасмед” има възможността и ресурсите да привлече външни специалисти и хабилитирани лица от София, Пловдив и други университетски градове и в колаборация със сега заетите лекари –специалисти, ще се запълни недостига на лекари, което в момента е наболял проблем, който не търпи отлагане.
„Така ще се подобри не само качеството на здравеопазване в ж.к. Меден рудник и в Бургас като цяло, но ще се и улесни хоспитализацията на пациенти, които са потърсили помощ в МЦ и на които се налага да се предложи навреме болнична помощ. Това ще ни позволи да предоставим на пациентите от „Меден рудник” вискокачествена медицинска услуга от вратата на специализирания кабинет, през тяхната хоспитаизация до изписването им като окончателен завършек на тяхното лечение.”, категоричен е д-р Белев.
В категории:
Бургас
Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце
Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар"
Бившият президент на Салвадор почина в изгнание
Отиде на гости и веднага извади...
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат"
Ще дърпа ушите на охраната си?
22/01/2025, Сряда 21:58
0
Скандалът с него продължава
22/01/2025, Сряда 21:36
4
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат"
22/01/2025, Сряда 21:12
2
ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа
22/01/2025, Сряда 21:00
0
Отиде на гости и веднага извади...
22/01/2025, Сряда 20:48
0
Махат тирето
22/01/2025, Сряда 20:25
4
Те не могат да пият
22/01/2025, Сряда 20:00
0
Земетресение в съседна страна
22/01/2025, Сряда 19:33
0
Отиде си твърде млад
22/01/2025, Сряда 19:12
4
Коментира визията на Мелания Тръмп
22/01/2025, Сряда 18:45
1
Професор го "уби"
22/01/2025, Сряда 18:21
1
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
22/01/2025, Сряда 18:14
0
После измилен факултет за мед.сестри и т.н.
Следователно:
- няма как близката на Теди да е оперирана в Бургасмед и да е лекувана после още 6 месеца в София в други болници
- в МБАЛ "Бургасмед" бебета не са изчезвали под никаква форма, а напротив, отделението по АГ е обновено и разширено с нови стаи и нови легла, за да посрещне големият поток от акушеро-гинекологични пациенти
- Болницата за двата си месеца съществуване няма нито едно оплакване, набра достатъчно добър поток от пациенти
- Разкриват се нови отделения с хабилитирани специалисти, които идват от университетските болници в страната
Напиши и в коя болница е отишла в София и защо?
Иначе, и аз имам приятелка, и то не една или две, минали през различни болници в Бургас за какво ли не.
Отговор: От МБАЛ са обещали добра сумичка на шефа на ДКЦ, ако успее да убеди общинския съвет да се съгласи на тази приватизация.
И това ако не е далавера, здраве му кажи...
Тоя доктор за тикви ли ни взема или за картофи...
Защо всъщност ни трябва университет?
През значителна част от годината (лятото) населението в региона на Бургас се увеличава сериозно, доста над населението на Плевен или Стара Загора. Част от спешните случаи не могат да се обслужват на място и се превозват чак до София.
Непрекъснато има кампании за лечение на хора в чужбина. Повече университети и учени ще доведат до по-голяма конкуренция в научно отношение, по-бързо развитие, намаляване на допълнителните разходи и неудобства за хората по лечение далеч от дома и близките им. Нали уж искаме да сме модерна държава с технологии, наука и т.н.? Местното население целогодишно хвърля много пари за транспорт, нощувки и лечение в университетските градове. За гинекологичните операции - в Плевен, за онкологични и всякакви други проблеми - в София и т.н., където има добри специалисти. Нищо против другите градове, но как според теб тези специалисти все още стоят например в Плевен и Стара Загора, а не биха стояли в Бургас?
Да отидеш да работиш в друга държава като лекар не е толкова лесно, колкото го изкарваш. Има много условия пред кандидатите за това - език, стаж и налични работни места. Може да се въведат и законови мерки тук - високи учебни такси, държавата ти плаща образованието, но се задължаваш да работиш в нея определен период след завършването си - с гарантирана работа и добра заплата. Ако не си съгласен - плащаш си сам таксите и отиваш където искаш. Иначе купуваш евтино квалификация тук и я продаваш скъпо навън. Никоя държава, защитаваща интереса си, не би го допуснала. Не беше правилно също да се открива втори медицински факултет в София, вместо да се разшири териториално покритието на страната с медицинско образование. Централизацията за съжаление продължава да се задълбочава и България замира първо откъм периферията - където няма работа, заплатите са ниски и няма здравеопазване. Този модел на управление само ускорява затриването на държавата и регионите извън София.
Бургаският регион допринася значително за БВП на страната и е сред регионите с най-голям икономически потенциал, но реализацията на този потенциал се спъва централно - не се изграждат нормални университети, водещи до квалифицирана работна сила и до добро здравеопазване. Заради това хората бягат от тук - няма развитие и добри работни места. Здравеопазването си го знаем - правят се нови болници, лекарите остават същите.
Ситуацията в бургаското здравеопазване стимулира търгашеството и посредствеността - нито те диагностицират правилно, нито те излекуват, зорът е да ти вземат парите. Никой кадърен лекар няма да работи в среда, която не му предлага развитие - като апаратура и възможности за научни изследвания.
В Бургас винаги основните проблеми са са свеждали до липсата на университет и качествено медицинско обслужване. Града е спрял интелектуално точно по тази причина и няма признаци да се събуди.
Разни празноглавци се радват на криви плочки и тунели за никъде като наричат това развитие и искат още от същото.