Глобиха хитовия немски магазин на бургаския бул. "Богориди" - не било ясно, че стоките са немски
06 Април 2015, Понеделник, 10:37 ч.
Автор: Лидия НИКОЛОВА снимка АрхивФирмата дистрибутор „Меркари България.” ООД твърди, че стоките са внос от Германия. На много от текстилните етикети на дрехите има надпис "made in China"
500 лева глоба отнася магазин „Mercari” в началото на бул. „Богориди”, тъй като на част от стоките нямало информация за произхода им. Актът е съставен от Комисията за защита на потребителите и потвърден преди дни от Бургаския районен съд. В търговският обект се продават „немски стоки”, въпреки че на текстилните етикети на повечето продукти като страна производител е Китай. През последните 2-3 години „немските магазини” в Бургас се оказаха печеливш формат. В тези търговски обекти се предлагат почти всякакви „евтини” промишлени стоки, преоценени маркови дрехи, бельо, бяла техника и др. Немските магазини станаха аналог на магазините от формата „Всичко от 1 лев”, но в малко по-луксозен вариант. Преди една година „Mercari” отвори втори обект в топ центъра на Бургас – на метри от Компаса на ул. „Александровска”.Търговският обект на бул. „Богориди” бил проверен от инспекторите на Комисията за защита на потребителите на 12 юни м.г. Държавните служители установили, че там се продавали потници, детски и мъжки блузи, ризи с дълъг ръкав, дамски тениски, които имали поставени хартиени етикети, изписани на български език – информация за фирмата дистрибутор „Меркари България.” ООД, обявен бил състав на влакната, но не и фирмата-производител.
Актът бил съставен в присъствието на упълномощено лице, подписан е без възражения.
Съгласно разпоредбата на чл.9 ал.2 от ЗЗП етикетът задължително трябва съдържа информация за производителя и за вносителя, ако стоката е внос, за вида на стоката, нейните съществени характеристики, срока на годност и условията за съхраняването й, ако е необходимо и указания за употреба. Така съдът не прие възражението на фирма „Меркари България” , че след като стоките са от Европейския съюз, не е нужно да има информация кой е производителя.
Само няколко месеца по рано, през септември 2013 г., немският магазин на бул. „Богориди” бе глобен от КЗП, тъй като в промоциите им имало уловка.
В категории:
Темида








Заплашват го с убийство
27/03/2025, Четвъртък 22:03
0

Много е чувствителна
27/03/2025, Четвъртък 21:48
1

Става бизнесмен
27/03/2025, Четвъртък 21:18
0

Премериха му кръвното
27/03/2025, Четвъртък 21:10
0



Рибари хванаха "чудовище"
27/03/2025, Четвъртък 20:40
2

Ядоса любимия си
27/03/2025, Четвъртък 20:18
0

Иска бой срещу Кобрата в...
27/03/2025, Четвъртък 20:03
0





Показа огромно сърце
27/03/2025, Четвъртък 19:23
1
ВСИЧКО В ТОЗИ МАГАЗИН Е КИТАЙСКО
МЕНТЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ.
Изпитал съм го на гърба си.