Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще връща парите за студентските стажове?
„Парите ще се върнат. Трябва да се знае, че няма нито един лев от европейските средства, който е бил отклонен по този начин“, каза проф. Николай Денчев
12 Февруари 2015, Четвъртък, 02:03 ч.
Отговорността за измамната схема е на ВУЗ-овете, каза заместник-министърът проф. Николай Денчев
Парите, които са отпуснати за студентските стажове на университетите, ще се върнат заради схемата за измама. Това каза в „Здравей, България“ заместник-министърът на образованието проф. Николай Денчев.
Сред висшите учебни заведения, замесени в измамната схема, е и бургаският университет „Проф. д-р Асен Златаров“. ВУЗ-ът е сключил договор за стаж на студенти с фризьорски салон от Варна. Парите за обучението са от европейски проект, но студенти естествено там не се обучават. Пред камерата на Нова телевизия собственичката на салона Айнур Генч каза, че фирмата й е била открадната и освен с бургаския университет, са сключени още пет подобни договора с други Висши учебни заведения.
"Парите ще се върнат. Трябва да се знае, че няма нито един лев от европейските средства, който е бил отклонен по този начин. Там, където университетите не са направили съответната проверка, средствата ще бъдат за сметка на дадения ВУЗ”, заяви проф. Денчев.
Той уточни, че до момента са минали 71 000 души през практики. От тях колко са реални и колко не е нещо, което трябва да се установи с по-внимателно изследване. „Всеки ден около 100 нови студенти са на в практика. МОН няма как един по един да провери колко от тях са реални. Затова системата е направена по такъв начин, че в университетите се намира академичен наставник, който трябва да провери на място реализира ли се тази практика или не. Отговорността е на университетите”, подчерта заместник-министърът.
В интернет се появиха коментари, че това е практика още от стартирането на тази програма и схемите съществуват от много време. Според други коментари, повече от 75% от стажовете са несъществуващи.
Един от многото студенти, изкарали стажа само на хартия, застана пред камерата на Нова телевизия. Той скри лицето си, за да не предаде колегите си, участвали в същата схема. Младежът следва икономика, но практиката му била във фирма, която се занимава с поправка на асансьори. Не знам дори къде е седалището на фирмата.
Служителят на фирмата или т. нар. ментор му обяснил по телефона, че не е задължително да присъства и нямало проблем обучението му да е фиктивно.
Академичният наставник също не проявявал интерес към стажа на студента, но по документи всичко било изрядно. „Стажантът“ взел 480 лева. Менторът и академичният наставник също са си получили хонорарите. Докато този студент е карал стажа си фиктивно, колегата му Никола Горанов е бил 240 часа на работа, но не е взел и стотинка. „Обработвах снимки на компютрите и се занимавах с поддръжката на компютри в офиса. Академичната наставничка обаче се отказа от функциите си, тъй като ми правиха проблеми, че съм ходел събота и неделя на стаж“, добавя Никола. Той се оплакал на ректора на университета, но в крайна сметка за него стипендия нямало.
Платени стажове като този у нас има общо 70 000. Образователното министерство плаща на студенти и ментори по договори с 15 000 работодатели.
В категории:
Просвета
Гаджето на Гого проговори
40% от участниците във Vivacom Техническа Академия остават на постоянна работа или платен стаж в компанията
Хотелиери с групови дела срещу Booking
Meteo Balkans: Снежна виелица блокира половин България, метър сняг ще натрупа до часове
Най-честите езикови бариери в комуникацията между пациенти и медицински персонал бяха дискутирани в Бургаския държавен университет
Meteo Balkans: Снежна виелица блокира половин България, метър сняг ще натрупа до часове
26/11/2024, Вторник 18:39
0
"Казармата е загуба на време"
26/11/2024, Вторник 18:21
1
БАБХ: Има фалшив зехтин по българските магазини
26/11/2024, Вторник 18:00
0
Най-честите езикови бариери в комуникацията между пациенти и медицински персонал бяха дискутирани в Бургаския държавен университет
26/11/2024, Вторник 17:43
0
Остана без виза заради секс маратони
26/11/2024, Вторник 17:43
0
Дружба между ЦСКА и Манчестър Сити
26/11/2024, Вторник 17:40
0
Плюеха клиенти и пребиха сервитьор, но сега…
26/11/2024, Вторник 17:32
3
Издаде как се е простила с девствеността си
26/11/2024, Вторник 17:30
0
Слънцето вече го няма, чакайте го през януари!
26/11/2024, Вторник 17:18
0
Гаджето на Гого проговори
26/11/2024, Вторник 17:02
0
Трагедия! Внезапно почина знакова личност
26/11/2024, Вторник 17:00
0
Не изхвърляйте сока от киселите краставички
26/11/2024, Вторник 16:42
0
________________
Публична тайна е, че директорът Налбантов е зависим от алкохола. За него практически е невъзможно да извършва каквато и да е дейност без да е пил алкохол. Всеки, който е бил при него в дирекцията е ставал свидетел на това как по време на разговор, от време на време, той отива до хладилника, вади някаква бутилка с концентрат и си налива за пиене. За Налбантов това е автоматизиран и несъзнателен процес, който той не може да овладее. Всичко това се повтаря многократно в продължение на целия ден особено в промеждутъците, когато е свободен - тогава той бърза да се прибере в дирекцията, за да си налее поредната чаша алкохол.
Спомням си за един случай, когато един от гостите му в дирекцията отказал да пие предложения му алкохол. Става въпрос за Димитър Бочев - професор по философия и писател, живял дълги години като емигрант в Германия. Тогава г-н Бочев обърнал внимание на Налбантов, че не е редно в едно училище да се пие алкохол и го предупредил, че това можело да му коства работата. За целта му дал за пример Германия, където това било невъзможно да се случи.
Когато няма гости, Налбантов кани в дирекцията някои от учителите, за да пие алкохол с тях. Когато говорят за такива случаи учителите си служат със специален жаргон, за да не назовават нещата с истинските им имена - например, че в дирекцията имало културно мероприятие и посещението му било задължително или че в "библиотеката" (т. е. в дирекцията) пристигнала някаква нова книга и тази книга трябвало да бъде прочетена и да й се направи разбор (т.е. алкохолът трябва да бъде изпит). В тази връзка много често в учителската стая се чуват коментарии за дадено посещение в "библиотеката", дали е било ползотворно и изпълнено със съдържание, какво е било качеството на конкретната "книга" и т.н. Нещо обикновено е в учителската стая да се чуват коментарии от този род: "Отивам в библиотеката", "Бях в библиотеката", "Защо не дойдохте в библиотеката? Всички ви чакахме там?", "Защо не каза на еди-кой си да не ме търси? Нали знаеш, че съм в библиотеката." и др. такива коментари все в същия алегоричен стил. Така за един страничен човек, който присъства на подобен разговор е много трудно да разбере, за какво всъщност става въпрос.
Много пъти учениците са ме подпитвали: "Какво правите в тази учителска стая през голямото междучасие!? Защо някои учители влизат за четвъртия час леко подпийнали?" Спомням си, че даваха за пример г-жа Бъчварова - учител по история: била в някакво особено, приповдигнато настроение, очите й светели, а бузите й били зачервени. Тук става въпрос за честванията на рождени и именни дни на учителите и техни родственици - предимно членове на семействата им, които се празнуват през голямото междучасие в дневната (помещение до учителската стая). Подобни мероприятия се насърчават от Налбантов, защото покрай почурпката има и подаръци лично за него - бутилки с алкохол, бонбони, сладки и ядки, с които той впоследствие черпи гостите си в дирекцията.
Когато се налага да молят Налбантов за нещо, предимно за отсъствия от работа, той им напомня какво трябва да направят, за да ги пусне: "Ама ще почерпиш, нали?" Учителите знаят за тази слабост на Налбантов и редовно с повод и без повод му носят алкохол, с което той многократно се хвали и го изтъква като доказателство за това, че учителите са зависими от него и се страхуват за работата си и затова му правят подаръци. Например, не пропуска да се похвали с факта, че учителят му по физкултура Пеев, с когото уж не са в много добри отношения, редовно, когато правел ракия или по други поводи, му носел по едно шише ракия и на него. "Значи го е страх от мен и затова ми носи ракия, а иначе нека пак да си лае срещу мен!" казва Налбантов за Пеев.
Нееднократно и на всеослушание Налбантов се е възмущавал и от Тодор Стамов - учител по труд и техника, затова че му бил обещал едно лимонадено шише ракия, а като донесъл ракията се оказало, че бутилката била само половин литър, а не от големите двулитрови шишета. "Много е свидлив тоз Тошко! Ами отпусни се, бе човек! Директор съм ти все пак! Това ли заслужавам аз - едно малко шишенце!?..."
Самото пиене в дневната през голямото междучасие се приема от учителите за нещо нормално, за някаква даденост или придобивка, от която те редовно трябва да се възползват, още повече, че това им поведение се насърчава от Налбантов. Спомням си за един такъв случай. Веднъж в учителската стая дойде една ученичка - Бойка Радева, която търсеше учителката по история г-жа Бъчварова. Казах й, че Бъчварова е в дневната и че може да влезе там и да я намери. В този момент наистина не съобразих, че учителите там пият алкохол и че това ще бъде видяно от ученичката. Г-жа Бъчварова се скара на ученичката затова че влиза в дневната и после като разбра, че аз съм й разрешил, се скара и на мене като ми даде да разбера, че не било редно учениците да виждат какво става в дневната. Случаи като този бяха показателни за това какъв двойствен живот имат учителите. От една страна се правят на изрядни, а от друга съвсем съзнателно нарушават закони и морални принципи задължителни за работата в едно училище...
Много по-интересна е реакцията на Регионалния инспекторат по образованието - Бургас на многократните ми сигнали за това, което се случва в СОУ "Н. Й. Вапцаров" - Приморско и в частност за употребата на алкохол в училището.
При нееднократните проверки, които са се правели от РИО е било установявано, че в дирекцията и в училището като цяло, не се е употребявал алкохол. Нямало данни учителите да са употребявали алкохол по време на работа...
Т. е. всичко в това училище било нормално (!?!?!?!?!?!?!)
Възникват основателни въпроси: Какво точно работят служителите в РИО - Бургас? Работят ли въобще? Имат ли си те някаква представа какво се случва в училищата в областта?
начело с агент КИРО ( Ректора проф. Петко Петков), агент МАЯ ( Зам. Ректор доц. Магдалена Миткова), агент ДРАГАЦОВ ( Зам. Ректор проф. Валентин Ненов), агент СВИЛЕН ( проф. Ованес Мекенян), агент ДИМАНА ( проф. Дияна Радойнова), агента Стойко Петров (Декан на ФТН), агента КОРИФЕАС ( доц. Милчо Скумов), агента АНТОН ( доц. Димитър Георгиев), агента Николай Милев, агента ЕГОРОВ ( доц. Петко Танев), агента КАЛИН и ОРЛИН( проф. Петко Барзов), агент ЗЛАТИНА ( доц. Хрисула Недялкова).. и..
...и десетки и стотици ЗНАЙНИ и НЕЗНАЙНИ герои, които са разкрили ДАЛАВЕРАТА с ДОГОВОРИТЕ за стажовете и те са БИЛИ ВЪРНАТИ, както заяви в МЕДИИТЕ Проф. д-р Стойко Петров Петров, водещ функционален експерт, Факултет по технически науки, каб. 205 ОК, тел.: 056 716 723, 0888 351 183, e-mail: [email protected]
БРАВО ! ХВАЛА ! ДС не спи, а ДЕЙСТВА !
http://praktiki.mon.bg/sp/?m=53
А ВУЗ няма ли задължение да осигури и контролира стажа - някога беше така, още в технкума.
Сега може би само Майкрософт осигурява и то платен стаж. Защо ли ?