Къде ми е Facebook-ът
Във вторник сутринта Facebook беше недостъпен за големи части от света за около 40 минути
Ключови думи:
Фейсбук, световен срив на фейсбук
27 Януари 2015, Вторник, 19:35 ч.
Източник: capital.bgНай-голямата социална мрежа все по-често изпитва проблеми със стабилността на сайта си
"27 януари 2015 г. ще влезе в историята. Това е денят, в който оцеляхме... без Facebook за един час." Такива и още куп подобни шеговити публикации заляха интернет пространството във вторник, след като най-голямата социална мрежа в света беше недостъпна заради срив. Това далеч не е и първият път, в който Facebook се срива, като не е чак такъв проблем за крайния потребител, който не е пристрастен към социалната мрежа.Но за самата компания нещата не стоят точно така. Това е третият по-голям срив за нея в рамките на последните месеци. Само през септември миналата година имаше две прекъсвания в работата на Facebook за около 20-30 минути. През юни и август също имаше по-сериозни прекъсвания. Вчерашният срив продължи около 40 минути до час (в зависимост от региона) и е един от най-дългите в историята на компанията. Ако хората могат лесно да преживеят липсата на Facebook и бързо да си намерят алтернативи, то за компанията на Марк Зукърбърг всеки такъв срив е повече от притеснителен и дава възможност на потребителите да разгледат предложенията на конкурентите и евентуално да си харесат някое от тях повече и да преминат към него.
Действително това не изглежда като чак такъв повод за притеснение на фона на над 1 млрд. активни потребители. Но сривовете стават все по-често. Именно подобни проблеми в началото на живота на Twitter костваха доста в популярността на компанията. Нейната илюстрация на син кит, който едва се пренася от птиците на Twitter, стана нарицателно за гафове и получи името Fail Whale. Причината е, че се появяваше твърде често и струваше достъпа на потребителите до микроблога. В резултат много от тях отидоха именно във Facebook. Сега те се връщат в Twitter всеки път, когато Facebook се срине, а това става все по-често.
Каквото сам си направиш...
Вчерашният срив привлече по-голямо внимание заради твърденията на хакерската група Lizard Squad, че тя е отговорна за случилото се. В своя профил в Twitter хакерите обявиха, че сред свалените мрежи са Facebook, Instagram, AIM, Tinder, Hipchat. Те намекнаха още, че биха атакували и Twitter, но не го правят, защото го използват за комуникация. Lizard Squad придобиха популярност, след като в края на декември миналата година обявиха, че са отговорни за сривовете на геймърските мрежи Xbox Live и PlayStation Network. Впоследствие Sony потвърди, че хакерска атака е причината, но не уточни кой е извършителят й. Това е и първият случай, в който хакери твърдят, че са отговорни за проблемите на Facebook.
От социалната мрежа обаче бързо отрекоха нещо подобно. "Затрудненията с достъпа до Facebook и Instagram бяха породени от промяна, която направихме в конфигурационните системи. Бързо идентифицирахме проблема и го отстранихме. Услугите в момента са достъпни на 100%", се казва в изявлението на Facebook, което компанията разпространи. Forbes пък се позовава на свои източници в компанията, според които е изключително трудно хакерска атака доведе до мащабен срив на Facebook. Социалната мрежа е огромна, като системите й са разпределени на множество места. За да бъде свалена глобално, се изискват задълбочени познания в структурата на системите й и едновременна атака на множество дейтацентрове. За това са необходими и доста сериозни ресурси.
Още през 2011 г. служители на Facebook посочиха, че хакерски атаки практически няма как да доведат до глобално спиране на социалната мрежа. "Ще ви трябва доста голяма ботмрежа, която изисква много усилия, за да се създаде. Няма смисъл да ги влагаш само за да доведеш до временен срив, който пък ще разкрие ботмрежата. Нормално е, когато сайтът се срине, хората да мислят, че ни атакуват. Всъщност обикновено сами сме се издънили някъде и се оправяме до час", коментира пред онлайн изданието TechRadar Давид Рекордон, старши програмист във Facebook. Освен това компанията има няколко отделни екипа, които постоянно следят сайта и коригират всякакви проблеми със сигурността, които се откриват. Има и екип, чиято единствена функция е постоянно да търси уязвимости в системите.
Всеки си носи кръста
Не е изключено понякога проблемите във Facebook да се решават от хората, които са написали въпросния код. Компанията си има дежурни екипи, които първи се опитват да решат възникналия проблем. Ако те не могат да се справят или ще отнеме твърде много време, обикновено предават задачата на специализирано звено, което познава задълбочено голяма част от програмните кодове. "Все пак се случва и да се обадим посред нощ на инженера, който е написал въпросния код, за да го оправи", коментира Джейсън Собел, инженерен мениджър във Facebook.
Написалият кода е отговорен за него от неговото създаване, докато не бъде заместен от друг софтуер. Понякога това може да означава доста дълъг период от време. "Това е малко плашещо за програмистите, но пък ги мотивира да пишат кодовете правилно", коментира Саймън Крос, друг инженер на Facebook. Въпреки това проблеми винаги ще се случват. Важното за Facebook е да успява да ги решава бързо. Един ден масовите потребители може да решат да не ходят в Twitter и другите социални мрежи само когато Facebook не работи. Именно затова зачестяващите сривове би трябвало да се разглеждат като доста важен проблем от ръководството на компанията.
В категории:
Животът
Кара кола за 700 бона
Отново показа класа
Русия съобщи, че е завладяла...
Тя ще е водещ на най-чаканото шоу по бТВ
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус
Бишва любима на Гришо яхна...
26/01/2025, Неделя 22:00
1
Скандалът в борбата не стихва
26/01/2025, Неделя 21:30
1
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Огромен протест в Гърция
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Русия съобщи, че е завладяла...
26/01/2025, Неделя 20:31
2
Отново показа класа
26/01/2025, Неделя 20:03
0
Много е щастлива
26/01/2025, Неделя 19:31
2
Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата
26/01/2025, Неделя 19:03
6
Обра точките на 57 години
26/01/2025, Неделя 19:00
0
Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак
26/01/2025, Неделя 18:56
0
Сръбската Беба подпали мрежата
26/01/2025, Неделя 18:31
1
Поколението Z – все по-технологично и самотно
26/01/2025, Неделя 18:12
0