×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Акве Калиде посреща първите туристи това лято


Акве Калиде посреща първите туристи това лято
Аква Калиде е най-новата културна забележителност на Бургас
Ключови думи: Аква Калиде, Бургас,
21 Януари 2015, Сряда, 19:05 ч.
Автор: Флагман.бг., снимки: Община Бургас

Археологическият комплекс вече е реставриран
Банята на Сюлейман Великолепни в археологическия комплекс Акве Калиде ще е готова да посреща туристи още това лято. Сградата е изцяло реставрирана, като точно е спазена оригиналната й визия. Облицована е с мрамор и характерната за Ориента керамика. Автентичността й се допълва от естествено и художествено осветление.

Идеята на Община Бургас е целият исторически обект да се превърне в модерен културно-туристически център. Над античните разкопки се изграждат модерни пасарелки, по които туристите да преминават. В процес на работа е обособяването на малък амфитеатър със стъклен под, който е разположен точно пред банята на Сюлейман. Вътре в самата сграда, която ще бъде превърната в музей, посетителите ще могат да гледат 25-минутен филм, създаден на базата на 3D мапинга. Той ще повежда туристите на една виртуална разходка във времето от траките и легендата за Свещения извор на трите нимфи-изцелителки, през римската епоха - до времето на Сюлейман Великолепни. 

Община Бургас има цялостна концепция за експозиция на всички артефакти от Аквe Калиде пред местните жители и туристите. Поетапно след археологическите разкопки стартира реставрацията, консервацията и социализацията на археологическия комплекс.

Самата работа по обекта включва три етапа, първият от които вече е завършен - това е работата по банята. В момента тече вторият етап, в който се изгражда инфраструктура за достъп до археологическите ценности. След направено хидрогеоложко проучване предстои да бъде отводнена частта от древния басейн, за да се разкрият напълно красотите на древната археология.

На следващ етап се предвижда пространството зад чешмата, която Община Бургас изгради наново, да бъде благоустроено. Там ще има многофункционална постройка, заобиколена от пищна растителност и паркова мебел. Ще има още информационен център, зала за презентации и кафене. След това ще стартира изграждането на първото ниво на Музея, който ще представлява римска баня с топъл и студен басейн, място за масаж с билкови и естествени продукти. Музейната експозиция ще включва всички артефакти, открити на Акве Калиде - златни монети, медицински инструменти, пособия за баня.



В категории: Бургас


2
Коментара
Флагман.БГ Земетресение до България Земетресение до България 04/02/2025, Вторник 20:00 0
Много е ексцентричен
Много е ексцентричен 04/02/2025, Вторник 19:21 0
Тази котка гази наред в...
Тази котка гази наред в... 04/02/2025, Вторник 19:00 0
Тервел ИЛИЕВ Чудовищен проблем за България Чудовищен проблем за България 04/02/2025, Вторник 18:30 1
2
Коментара по темата
2.
иво
21.01.2015 17:22:23
2
1
Пак с трици ще убиваме маймуни. Не гледате ли колко евтино и грубо е реставрирана банята изглежда като евтин руски сериал, отидете малко в Истанбул да видите истинско качество...
1.
Важно!!!
21.01.2015 17:19:33
2
1
Абе доста груба работа е тази реставрация, не мисля че са пипали като такива тъпаци работниците на Султана, те са били художници и майстори а тази реставрация няма прецизност, изглежда груба като бордюрите в Бургас, новите строители въобще ги няма по финност, по добре извикайте едни холандски студенти по изкуство да ви свършат работата и им платете на младите ама да си оставят сърцето в работата, иначе Бургас пак ще се бие в гърдите ама хората ще знаят че е груба работа фалшиво качество. Определено Модерния Бургазлийски деЗайнер за нищо не става. Затова навремето сме викали Италианци.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
За или против еврото? За или против еврото? Как обществото в Бургас възприема влизането в еврозоната? ГКПП Малко Търново е като машина на времето, връща туристите в епохата на дългите опашки ГКПП Малко Търново е като машина на времето, връща туристите в епохата на дългите опашки Кметът Илиян Янчев настоява за среща с премиера Росен Желязков и за действия, а не за празни приказки, за да не се чака по 6-7 часа на границата Чудовищен проблем за България Чудовищен проблем за България Славната родна борба, захранвана мощно от селата, сякаш е туширана Радост за велосипедистите, пасарелката край "Пода" е почти готова Радост за велосипедистите, пасарелката край "Пода" е почти готова Колоездачите вече ще могат да стигнат до кв. Крайморие само по велоалея Войната на флашкаджиите с грантаджиите се ожесточава, но защо няма осъдени от висшите етажи на властта Войната на флашкаджиите с грантаджиите се ожесточава, но защо няма осъдени от висшите етажи на властта Цялата риторика срещу соросоидите е заучена от Русия, уверява бившият правосъден министър Атанас Славов Докараха с белезници в съда майката, обвинена за убийствата на децата ѝ Докараха с белезници в съда майката, обвинена за убийствата на децата ѝ Синът и дъщерята на 32-годишната Ксения бяха убити във Вакарел На ски без да е скъпо: Тази планина задмина Банско и Боровец На ски без да е скъпо: Тази планина задмина Банско и Боровец Едно от най-големите предимства е, че ги няма тълпите и опашките по лифтовете като в големите ни курорти Тайната съставка на баба, с която кюфтетата всеки път се топят в устата Тайната съставка на баба, с която кюфтетата всеки път се топят в устата С нея те стават невероятно крехки и сочни Министърът на енергетиката погва ЕРП-тата, предвиждат се петкратни санкции при нарушения Министърът на енергетиката погва ЕРП-тата, предвиждат се петкратни санкции при нарушения Трябва да спрем порочната практика, в която ЕРП-тата кратковременно възстановяват електрозахранването с цел да не дължат неустойка, заяви Жечо Станков Експерт с прогноза какво ще се случи на имотния пазар след влизане в Еврозоната Експерт с прогноза какво ще се случи на имотния пазар след влизане в Еврозоната 2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България
Много е ексцентричен Много е ексцентричен Енцо Фернандес с интересно хрумване Тази котка гази наред в... Тази котка гази наред в... Сибирският тигър започна да напада често дори... мечки Кошмарна ситуация близо до България! Земята се тресе през минути Кошмарна ситуация близо до България! Земята се тресе през минути В Санторини се притесняват, че вулканът може да изригне. Има опасения и от голямо земетресение Освободиха "Вежен", съмненията за саботаж са отхвърлени Освободиха "Вежен", съмненията за саботаж са отхвърлени Разследването на властите в Швеция установи, че имало комбинация между лошо време, недостиг на оборудване и недостатъчен брой членове на екипажа Тя атакува Джокович Тя атакува Джокович Известна певица има различно мнение от Джокера, получи се словесен куршум ЕС размаха пръст на Тръмп: Никой няма да спечели от търговска война ЕС размаха пръст на Тръмп: Никой няма да спечели от търговска война Ако търговските интереси на Европа бъдат нападнати, тя ще трябва да си извоюва уважение, каза френският президент Еманюел Макрон Има българи, блокирани на остров Санторини Има българи, блокирани на остров Санторини Над 16 души се намират в селището Оя Паника на Санторини, регистрираха над 200 труса за часове, хората масово бягат Паника на Санторини, регистрираха над 200 труса за часове, хората масово бягат Фериботите препълнени, билетите свършват Българин вдигна на крак полицията в Гърция Българин вдигна на крак полицията в Гърция Родният бандит избяга от органите на реда като в холивудски филм Подарък от съдбата за Девата, а Стрелецът да си обуздае апетита! Подарък от съдбата за Девата, а Стрелецът да си обуздае апетита! Хороскоп за деня – 3 февруари 2025, понеделник 
Бойко Борисов Бойко Борисов Към 5 млн. има в момента желаещи за постове Виц на деня Виц на деня Мъж крещи на съпругата си:
- Ти ли, мръснице, си сложила тази умряла змия в ботуша ми?
- Как така умряла?!
Виц на деня Виц на деня - Какво четеш?
- Камасутра.
- И как е?
- Мисля, че накрая я опъва.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук НАСА прекратява всички мисии до Луната и Марс - изгоряха декорите в Холивуд...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори