Армията ни - натовска, но по съветски образец
29 Октомври 2014, Сряда, 14:34 ч.
Източник: ТрудБългарският преход е белязан с едно непреходно нещо - социалните придобивки и пенсионната възраст на военните. Две екстри, към които никое правителство не посмя да посегне през последните 25 години.
И докато за промени в годините за пенсия самите военни са готови за диалог, като предлагат петгодишен гратисен период за въвеждането им, то за отнемането на 20-те заплати при пенсиониране не се дава и дума да се изговори. Военните твърдо отказват да преговарят и за намаляване на броя на обезщетенията - примерно на осем.
Проучване на "Труд" показа, че няма армия в НАТО освен българската, която да има толкова социални придобивки. Социалната политика във войската ни е запазена от времето на социализма и е по съветски модел. А той беше да вземаш една шапка с пари и да се скатаеш в някое поделение. Заплатите на военните стартират от 800 лева за редник и стигат до 2500 лева за генерал.
Освен заплатите, те получават и 90 лева месечно за храна. Имат и пари за квартира, дрехи, обувки, пълно медицинско обслужване. Военните не плащат данъци и здравни осигуровки.
Бяха увеличени и обезщетенията, които получават безработните съпруги/съпрузи на военнослужещите от 270 на 340 лева.
От 1 януари т.г. в резултат на промяна на Кодекса за социално осигуряване отпадна възрастта като условие за придобиване право на пенсия от военнослужещите. Сега отново са достатъчни 27 години осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени във Въоръжените сили, за да се излезе в пенсия. Пределната възраст за военна служба на войниците и матросите се увеличи от 45 на 50 години. Така стана възможно един редник, ако започне работа в армията на 20-23 г., да се пенсионира като военен на 50 г. А след това може да работи каквото си иска.
Повече пари над основното месечно възнаграждение вече получават и военнослужещи, придобили клас на специалност. Средно на човек за месец се дават допълнително около 40 лева.
В армиите на НАТО са установени три вида пенсии - за прослужено време, при достигане на пенсионна възраст и по болест (инвалидност). Отпускането на пенсии и техният размер се отличава от този на останалите групи в тези страни. В различните армии на НАТО процентът на военната пенсия е равен на 70-80% от основната заплата, която военнослужещият е получавал в месеца на пенсионирането си.
Право на пенсия имат и тези военни, които са прослужили по-малко от 15 години. Тази пенсия е 30% от заплатата и се получава след навършване на 50 години. В други армии към пенсиите се начисляват определени проценти, ако са прослужени повече от приетите по закон години за служба. Военните имат право да получават част от своите пенсии няколко години напред.
Пенсия по инвалидност получават военни, които са загубили своята трудоспособност на 10-100%. Размерът на пенсиите не може да бъде по-малък от 50% от основната заплата. Пенсии получават и военни, които са напуснали армията поради нещастен случай.
Останалите социални придобивки в армиите на НАТО се свеждат предимно до някаква надбавка към основната заплата, осигуряване на нисколихвен кредит за жилище, получаване на образование в граждански средни и висши учебни заведения.
Българските военни твърдят, че тези привилегии им се полагат, тъй като работата им е много рискова, а семействата им страдат от това, че отсъстват дълго време от дома. Същевременно от години в Министерството на отбраната работят военни пенсионери, които са получили 20-те си заплати при пенсиониране, а след това остават като държавни служители.
При прекратяване на договора им те вземат и по 6 заплати по Закона за държавния служител. Което те също смятат за редно.
РУМЪНИЯ МАХНА 20-ТЕ ЗАПЛАТИ ПРИ ПЕНСИЯ
Преди няколко години Румъния извърши сериозна реформа във въоръжените си сили. Там бяха премахнати 20-те заплати при пенсиониране. Румънската армия е 90 000, като 15 000 са цивилни служители.
Всички социални придобивки, които униформените получаваха по времето на Николае Чаушеску, също бяха силно орязани. За сметка на това румънската армия започна модернизация на военновъздушните и военноморските си сили. Бяха купени изтребители F-16 от португалската армия. Машините са "втора ръка" и имат нужда от възстановяване и въоръжение. Същите самолети се стремеше да купи ръководството на българската армия по времето на бившия министър Аню Ангелов. Правителството "Борисов" отложи проекта, тъй като нямаше пари в хазната, за да стартират проектите за модернизация на войската.
В ИСПАНИЯ ВЗЕМАТ 900 ЕВРО И ИМА ГЕЙ БРАКОВЕ
В испанската армия заплатите не са високи - около 900 евро. Освен това не се плаща за извънреден труд като 24-часовите дежурства и ученията, които траят от няколко дни до седмица и са с откъсване от семейството. Единствено висшите офицери и командири на поделения получават минимални добавки към заплатите си, които са за "отговорност".
Военнослужещите в испанската армия имат възможност да подпишат два вида договори. Едните са срочни и предвиждат боецът да работи до 45- годишна възраст.
След нея се пенсионират с пенсия от 600 евро и имат право да я вземат до 63 г., каквато е пенсионната възраст в Испания. За да могат да се пенсионират по общия ред и да вземат пенсия и след 63 години, военните трябва да работят като цивилни. Ако работят на държавна или общинска работа, не получават пълния размер на пенсията. Една от малкото социални придобивки на военните е, че имат възможност да живеят безплатно в поделенията. Но това е само за тях - семействата им остават извън базите.
Няма пречки военните в испанската армия да сключват гей бракове. Първият такъв бе през 2006 година между двама военни пилоти.
В ГЕРМАНИЯ СЕ ПЕНСИОНИРАТ НА 65 ГОДИНИ
В Германия има Федерална служба за квалифициране, която е в структурите на армията. Тя се занимава с финансиране на професионални квалификации на войниците, така че те да започнат желаната работа, след като напуснат армията. Същата служба предлага и учебни курсове, така че боецът може да положи матура и да вземе диплома, с която да кандидатства във висше учебно заведение. Работната седмица в германската армия е регламентирана на 41 часа. През уикендите на работа са само дежурни. Средният и висшият офицерски състав се пенсионират на 63 до 65 години - в зависимост от званието.
В категории:
Политика
Скандалът в борбата не стихва
Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак
Отново показа класа
Огромен протест в Гърция
Много е щастлива
Бишва любима на Гришо яхна...
26/01/2025, Неделя 22:00
1
Скандалът в борбата не стихва
26/01/2025, Неделя 21:30
1
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Огромен протест в Гърция
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Русия съобщи, че е завладяла...
26/01/2025, Неделя 20:31
2
Отново показа класа
26/01/2025, Неделя 20:03
0
Много е щастлива
26/01/2025, Неделя 19:31
1
Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата
26/01/2025, Неделя 19:03
5
Обра точките на 57 години
26/01/2025, Неделя 19:00
0
Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак
26/01/2025, Неделя 18:56
0
Сръбската Беба подпали мрежата
26/01/2025, Неделя 18:31
1
Поколението Z – все по-технологично и самотно
26/01/2025, Неделя 18:12
0
В Германия едва ли заплатите им стартират от 400 евро. Места в армията има отидете да видите как е ,аз не искам да се връщам вече след 14 години служба.Има и по хубава и по благодарна работа !